loader

Güzellik uykusu hakkında bilmen gereken herşey!

Favoriye Ekle
Güzellik uykusu hakkında bilmen gereken herşey!_1

Modellerin güzellik sırlarından gösterilerin, güzellik uykuları güzelliğini gerçekten doğrudan etkiliyor olabilir mi? Bizce evet! Sağlıkla ışıldayan bir ten, parlak bakışlar ve güçlü saçlar için yeterince uyuduğuna emin misin?

Bu gece kaç saat uyudun? Peki ya öncesinde? Bedenine en son ne zaman 8 koca saat uykuyu hediye ettin? Kaliteli bir uyku sağlığını ve görünümünü doğrudan etkiler. Güzellik ve sağlığın bir bütün olduğunu düşünürsek, kaliteli bir uyku ile görünümünü destekleyebilirsin! Cilt ve zihnin birbiri ile doğrudan ilişkili olduğunu biliyor muydun? En büyük organımız olan cildimiz kötü uykunun sonuçlarından direk olarak etkileniyor!

Nasıl uyumalı?

Uyku pozisyonun da uyku kaliteni doğrudan etkiliyor. Bu nedenle doğru uyku pozisyonunu bulmalı ve bu şekilde uyumaya özen göstermelisin.

İpucu #1: Kırışıklık ve sivilce oluşumunun önüne geçmek için yüzünü yastığa değdirmemeye özen göster. Saten veya ipek yastık kılıfları ise kaygan dokularından ötürü pamuk yastıklara oranla kırışıklık oluşumuna daha az yol açıyor.

İpucu #2: Uyumadan önce ne kadar yorgun olursan ol, makyajını temizlemeyi unutma! Çok yorgun olduğun günler içinse baş ucunda mutlaka makyaj çıkarıcı mendil bulundurarak işleri kolaylaştır.

Öğle uykusu: Uyumalı mı, uyumamalı mı?

Yirmi dakikadan uzun süreli öğle uykusu, uyku düzenini etkileyeceğinden uyumananı öneririz. Eğer öğle uykusu uyuycaksan bunu bir koltukta ya da konforlu bir sandalyede yapmanı ve yataktan kaçınmanı öneririz. Böylece uykunun kısa süreli olduğundan emin olacaksın!

Akıllı telefonlar ve Wi-Fi uykumu etkiler mi?

Son yapılan çalışmalara göre, elektronik cihazlar daha az ve kalitesiz uyumana neden oluyor. Yatak odanda elektronik cihaz bulundurmamak uyku kaliteni kısa sürede arttıracak. Aynı şekilde kaliteli bir uyku için, uykudan önce televizyon izlemekten ve elektronik cihazlar kullanmaktan kaçınmalısın.

Kaliteli uyku için 10 + 1 ipucu

• İdeal uyku süresi 8 saat. 6 saatten az uyku asabiyete ve performans düşüklüğüne neden olur. Cildindeki etkilerinden bahsetmiyoruz bile!

• Uyku saatinden 3 saat öncesine kadar egzersiz yapmamaya çalış, fiziksel aktivite vücudunun alarmda olmasına neden olur.

• Perdelerinin kalın ve yatak örtünün temiz olmasına özen göster. Yatak odanda televizyon ve telefon olmamasına dikkat et.

• Her gün aynı saatte uyu ve uyan (hafta sonları dahil) böylece doğal uyku düzenini oluşturacaksın.

• Tüm ışıkları ve perdeleri kapa.

• En rahat uyku pozisyonunu bul.

• Uyku öncesi alkol alma.

• Geceleri saate bakma.

• Uyku ilaçlarından yardım alma, bağımlılığa neden olabilir.

• Yatağa düşünceli girme, beklentilerini yarın sabaha bırak.

• Eğer uykusuzluk şikayetin varsa, öğle uykularını es geç.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/