loader

Hijyen dosyası: Makyaj fırçalarını ne sıklıkta yıkamalı?

Favoriye Ekle

Mükemmel bir makyaja sahip olmak için fırça kullanmanın gerekliliğinin altını her zaman çiziyoruz. Bu kez de, fırça kullanımıyla ilgili başka bir konuya dikkat çekmek istedik: Hijyen. Detaylı incelememize buradan ulaşabilirsin.

Yıkamak neden önemli?

Fırçalar nasıl güzel bir makyajın en önemli parçalarından biriyse, hijyenik olmadığı takdirde bu etki olduğu gibi tersine dönebilir! Günlük olarak kullandığın fırçalar, düzenli olarak yıkanmadığı takdirde bakteri oluşumu için ideal bir ortam haline gelir. Özellikle nemli ortamlarda kalmaması gerekir. Aksi takdirde sonuç: akne!

Öte yandan, yıkanmayan fırçalar eski formunu kaybederek düzgün bir uygulama yapmamızı engeller ve malzemenin ömrünü de kısaltır. Örneğin, far fırçan kirliyse, uyguladığın farın gerçek rengi, araya karışan renklerle birlikte başka bir renge dönüşür.

Ve tabii ki en önemlisi, kirli fırçalar pek çok bakteri barındırdığı için teninde aknelere sebep olabilir.

Nasıl ve ne sıklıkta yıkamalı?

Ten için olan fırçalar, (fondöten, allık gibi) bir hafta içinde bir kereden fazla, beyaz sabunla nazikçe yıkanmalı. Far fırçaları ise olası renk karışmalarından kaçınmak için, her kullanımdan sonra.

Kıssadan hisse: Güzel bir cilde ve makyaja sahip olmanın yolu fırçaların hijyeninden geçer.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön