0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

İlişkilerde "Biz Şimdi Neyiz?" Sorusu: Situationship Nedir?

Favoriye Ekle

Situationship ilişkisinin adını yeni duyuyor olabilirsin ama bir yerlerden “Biz şimdi neyiz?” sorusuna aşinaysan bu yazı tam sana göre!

Biz şimdi neyiz?” sorusunu daha önce duyduysan veya aklında bu soruyla uzun süre yaşadıysan muhtemelen günün birinde situationship ilişkisinin etkisi altındaydın! Eğer bu gri alanda yaşamak zorunda kalmayan şanslılardan biriysen, mutlaka çevrendekilerin “Biz şimdi neyiz?” sorusu ile karşı karşıya kaldığını duymuşsundur. Yani özetle, aslında herkes için bu soru bir yerlerden tanıdık. Kulağa son derece can sıkıcı gelen bu durumun modern dünyadaki adı “situationship ilişkisi!” 

Situationship Ne Demek?

Situationship Ne Demek?

Situationship, İngilizcede “ilişki” anlamına gelen “relationship” kelimesinden yola çıkılarak türetilmiş bir sözcük. Bu sözcük sonradan “durum” manasındaki “situation” kelimesi ve “ship” ifadesiyle birleştirilip “situationship” olarak vücut bulmuş. Yani özetle situationship, tam anlamıyla ilişki olarak ifade edilmesi mümkün olmayan ama ilişkiyi de çağrıştıran durumlar anlamına geliyor. Biz en iyisi situationship nedir sorusunun yanıtına, “ilişki ile arkadaşlık arasındaki adı konmamış gri alan” diyelim.

Situationship’in Temel Özellikleri Nelerdir?

Situationship’in Temel Özellikleri Nelerdir?

Eskilerin dilinden düşmeyen “Bu işin adını koyalım!” çağrısı mutlaka senin de kulağına çalınmıştır. Zaten “Biz şimdi neyiz?” sorusuna cevap arayanların temel çabası da bu ad koyma gayreti. Peki, nedir bu gri alanın temel özellikleri?

1. İlişki Durumunun Tanımlanması Güçtür

Neyiz biz, arkadaş mı? Kanka mı? Sevgili mi? Evet, bu gibi sorulara yanıtların belli değilse işte sana ilk belirti! İlişkinin adını koyamayan erkek ya da kadın olsun fark etmez. Her iki tarafın da zihninde bir kimlik tanımı oluşmuyorsa buna situationship ilişkisi deniyor.

2. Başkalarıyla da Görüşülebilir

Kulağa pek etik gelmese de situationship ilişkisinde her iki taraf, bu birlikteliğin adını koyamadığı için henüz bir sadakat hissi taşımadığı anlamına geliyor. Bu da ilişkideki taraflara başkalarıyla da görüşmekte özgür olduklarını hissettiriyor. Zaten yapılan pek çok araştırma, bireylere tam da bu özgürlüğün çekici geldiğini ortaya koyuyor.

3. Bir Sonraki Adım Kestirilemez

Situationship ilişkilerinde “Biz şimdi neyiz?” sorusuna cevap bulunamadığı için ilişkinin geleceğini kurgulamak da bir hayli zor. Yani henüz birbirinin nesi olduğunu bilmeyen bireylerin, nişan veya evlilik planları yapması da mümkün olmuyor. İşte bu detayın bireyleri özgür kıldığı ve ilişkideki stresli atmosferi ortadan kaldırdığı için situationship ilişkilerinin günümüzde daha da yaygınlaştığı belirtiliyor. Hak versek mi, vermesek mi bilemedik!

Adı Konmamış Bir İlişkide Ne Yapmak Gerekir?

Situationship’in Temel Özellikleri Nelerdir?

Aslına bakarsan bu birliktelikte her iki taraf da ilişkinin adını koymak istemiyorsa sorun yok. Fakat çoğu situationship ilişkisinde durum böyle olmuyor. Taraflardan biri diğerine daha yoğun hisler besleyebiliyor ve bu artık içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. İşte tam da bu noktada kafa karıştırıcı sözlerin sonlanması ve bu gri alanın siyaha veya beyaza doğru evrilmesi gerekiyor. 

Yani özetle situationship ilişkisinde öncelikle durumu netleştirmek için kararlı olmak gerekiyor. Uzmanlar, bu tip ilişkilerde sorun kronikleşirse profesyonel destek almak gerektiğini ifade ediyor. Kişi situationship ilişkisi ile yüzleştiğinde kendisine “Bu ilişkide neden varım? Ne bekliyorum? Neden vazgeçemiyorum?” gibi soruları mutlaka sormalı! Belki de bu gri alan insanın içinde farkında olmadığı bir boşluğu dolduruyordur, kim bilir?


Unutma, biriyle veya yalnız hiç fark etmez… Her insan değerli ve biriciktir! Sen de öylesin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler