loader

Instagram makyajı nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Instagram’da gezinirken, kusursuzca yapılmış makyajlarıyla onlarca kız görmüşsündür! Bu makyaj yeteneğine büyük saygı duyuyorum. Bir yandan bu makyajları fazla ağır buluyor, bir yandan da o makyajlarla nasıl görüneceğimi merak ediyorum.

Sen etmiyor musun? Yapma, dünya güzeli bebek yüzlü kızlar, bu makyaj tekniklerini deneyerek birer afete dönüşüyor: öncesi-sonrası resimleri sosyal medyada sansasyon yaratıyor. Düşünsene, makyajla yüzünde böyle bir fark yaratıyorsun ve istediğin zaman bambaşka biri oluyorsun…Gerçek bir yetenek!

Instagram makyajı nasıl yapılır?_1

Sosyal medyada çok aktif olmadığımı düşünürdüm. Bugün sırf Instagram'da güzel duracağını düşündüğüm bir aksesuarı satın aldım. Instagram'da akım olduğu için diz üstü çizmelerden edindim. Sosyal medyanın günlük hayatlarımızı gitgide ele geçirdiğini inkar edemeyiz, ben artık etmiyorum. Beş sene önce ilk blogumu açtığımda ne yaptığımın bile bilincinde değildim, şimdi takip etmediğim makyaj volgger'ı yok. Youtube'un bu makyaj delisi kızları o kadar çok şey biliyor ki! 

Instagram makyajı nasıl yapılır?_2

Eğer sen de benim gibi bu kızları yakından takip ediyorsan, özellikle Amerikalı blogger'ların şu sıralar neredeyse tek tip makyajlar yaptığını fark etmişsindir. Biz bu makyajlara Instagram makyajları diyoruz. Instagram makyajlarının çok fazla kadınsı ve çekici durduğunu kabul ediyorum, ama herkes birbirine o kadar çok benziyor ki; kararsızım. Yazının arasına koyduğum fotoğraflarda sen de fark edeceksin: Aynı bakışlar, aynı dudaklar... Deneyip kendin karar vermeye ne dersin?

Başlarken...

Instagram makyajı nasıl yapılır?_3

Instagram makyajının her bir adımı ayrı bir özen istiyor; o yüzden herşeyden önce vakte ihtiyacın var. Cildin makyaja hazır değilse, asla başlama. Zaten yoğun bir makyaj yapıyorsun, bir de yüzünde bu yoğun makyajın kalıp gibi durmasını istemezsin. Cildini iyice temizle ve nemlendir. Cildinle, makyaj arasında bariyer görevi görmesi için makyaj bazı yani primer uygula. 

Ten makyajı: Baking + Kontur + Strobing

Instagram makyajı nasıl yapılır?_4

Cildinle aynı tondaki fondötenini yüzüne uygula. Fondöten seçimin bu noktada önemli. Cilt tipin ne? Eğer yağlı bir cildin varsa mat bitişli (mümkünse pudra formunda) bir fondöten tercih et. Eğer kuru bir cildin varsa ıslak bitişli likit bir fondöten seç. Fondöten fırçası veya makyaj süngeriyle fondötenini yüzüne iyice yay. Bir iki dakika fondöteninin cildine oturmasını bekle.

Şimdi sıra göz altlarında!  Göz altı kapatıcının normal cilt tonundan en fazla bir iki ton açık olmasına özen göster. (Makyaj.com'u takipte kal çünkü yakında doğru kapatıcı seçimi ve kullanımı hakkında da açıklayıcı bir yazı yazacağım!) Kapatıcını uyguladıktan sonra bir iki dakika kadar bekle, süre doldu mu? Hazırsan, sıra şu meşhur Baking uygulamasında! 

Instagram makyajı nasıl yapılır?_5

Baking ya da Türkçe çevirisiyle makyajı pişirmek, makyajının photoshop'lu gibi kusursuz görünmesine yardımcı oluyor. Instagram filtrelerine güle güle diyebilirsin. Loose powder (toz pudra) veya bildiğin bebek pudrasıyla bu işlemi yapabilirsin. Hafifçe ıslatarak nemlendirdiğin makyaj süngerini pudraya batır ve cömertçe göz altlarına, çene kemiğine, T bölgene uygula. Buradaki "cömertçe" kelimesine dikkat et, pudrayı gerçekten bolca uygulamalısın. Elinizi korkak alıştırmayın kızlar! En az beş dakika kadar makyajının "pişmesini" bekle ve ardından geniş bir makyaj fırçasıyla pudrayı dağıtarak yüzünden al. Sonuç: Şa-ha-ne!

Bitti mi? Bitmedi! Sıra kontür ve strobing'de! 

Instagram makyajı nasıl yapılır?_6

Bu iş uzadıkça uzuyor diye panik olduğunu duydum ve işleri kolaylaştırmak için durumu hızlandırıyorum. Kontur stick'ini eline al (eğer yoksa mat koyu kahve ve açık bej farlarından bile yardım alabilirsin) ve yukarıdaki resimden ilham alarak yüzünü gölgele ve aydınlat. Makyaj süngerinle dağıtmayı unutma. 

Instagram makyajı nasıl yapılır?_7

Aydınlatıcı stick'inle de (pratik olsun diye stick'lere yöneldim, "tembel işi makyaj" için başka bir yazı mı hazırlasak?) elmacık kemiklerini, burun ucunu, göz pınarlarını, dudak çukurunu, kaş kemiğini ve kaş üstünü aydınlat. Ve ta-taaa: Ten makyajı tamamdır!

Göz makyajı: Buğulu gözler + eyeliner + takma kirpikler

Instagram makyajı nasıl yapılır?_8

Asıl savaş şimdi başlıyor! Zaten yoğun bir makyaj yaptığın için göz makyajında nude tonları tercih et. Dur; hemen doğal bir göz makyajı yapıyoruz sanma, sadece doğal tonları kullanıyoruz!  Seçtiğin tonlarla buğulu göz makyajı yaparak işe başla, ardından eyelinerınla kirpiklerini ve bakışlarını daha da belirgin hale getir.

Instagram makyajı nasıl yapılır?_9

Dilersen takma kirpik tak. Eğer takma kirpik yanlısı değilsen, takma kirpik etkisi verecek siyah hacim veren bir maskara tercih et. Naparsan yap, o kirpikler alnına değmeli! :)

Göz makyajı da bitti, sıra da ne var tahmin et?

Dudak makyajı: Dudak kalemi + mat likit ruj

Instagram makyajı nasıl yapılır?_10

Yaşasın Kylie Jenner dudakları!  İster ince dudaklı, işter doğuştan dolgun dudaklı ol farketmez; yukarıda bahsi geçen iki kurtarıcı makyaj malzemesi ile dolgun dudaksız kimse kalmayacak! :) Dudaklarını öncelikle tıpkı cildini olduğu gibi makyaja hazırla. Kullanmadığın bir diş fırçasıyla dudaklarını fırçalayarak peeling yap, ardından dudak balmı yardımıyla dudaklarını nemlendir. Nude dudak kaleminle (ben dudak makyajını nude tercih ettim ama blogger'lar bordo da tercih ediyor.) dudak çerçeveni belirle. Bunun için dudak kalemini dudak çukuruna taşırarak uygula ancak dudaklarının diğer kısımlarında dudak çizgine sadık kal, böylece daha doğal bir görünüm elde edeceksin. Ardından belirlediğin bu çerçevenin içini doldur. Son olarak, nude renkte mat likit rujunu dudaklarına uygulayarak Instagram makyajını tamamla!

Editörün önerisi: Makyajını sabitlemek için transparan pudrandan veya makyaj sabitleyici spreyinden yardım alabilirsin. 

Nasıl oldun? #Selfie'ni @Makyajcom'u etiketleyerek paylaşmayı unutma ;) 

 

Photo Getty & Pinterest

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler