loader

Kahve ile Cilt Bakımının Faydaları

Favoriye Ekle

Kahve Telvesi, Kahve Maskesi, veya Kahveli Peeling

Kahve maskesi, kahve peelingi bu ikiliyi influencerlardan, youtuberlardan, aile büyüklerinden deneyen arkadaşlarından çoktan duydun. Elde, yüzde, dudakta ve vücutta kullanılıyor. Bu yazıyı okumaya geldiysen zaten kahvenin cilt bakımında faydalı olduğunun ününü duydun ama emin olmak istiyorsun demektir. Hadi hemen başlayalım.

1. Kahve ile cildinin şişkin görünümü azalır!

Kahveyi cildine uygulandığında, cilt altındaki kan damarlarını daraltıp şişkinlik gibi problemlerin inmesine yardımcı oluyor. Gözaltı şişkinliğini alan aslında gün için de seni de uyandıran kafein! Fazla tuz ve baharat tüketimi suyun deri altında tutulmasına neden olurken kahve tam bir enerji deposu,

2. Kahve cildini canlandırır, enerji verir!

Cildin canlılığı nedir? Renkli, ışıltılı durması tabii ki. Kahve de vücudunda dolaşımı hızlandırıyor, kahve maskesi ve kahve peelingi ise cildindeki dolaşımı! Kahve peelingini masaj yaparak uyguladığında, dokulardaki kan akışının artmasını ve hücrelerin beslenmesini sağlıyor. Aynı zamanda dokularda yer alan fazla sıvının da atılmasına yardımcı olarak cildin de senin gibi enerji kazanıyor. Ancak kahve telvesini direk cildinde uyguladığında tam tersi bir etkiyi istemeden yaratabilirsin. Çünkü telve parçalarının direk cilde teması cildin en üst tabakasını çizebilir ve dış etmenlere karşı daha açık bir hale getirebilir.

kahvenin cilt bakımına faydaları

3. Kahve Peeling ile cildini pürüzsüzlüğe kavuştur!

Kahve telvesi ile yaptığın kahve peelingi, ufak tanecikleri ve etken maddesi kafein ile tazelik ve ışıltı verir. Cildinde pürüzsüz bir görünüm yaratarak, ölü derileri atar.  Ancak yine de ölü derilerin amacı, altındaki hassas ve canlı deriyi çeşitli etmenlerden korumaktır. Buna şehirde yaşıyorsan hava kirliliği, sıcak ve soğuk değişimi, kaşımalar ve hatta ellindeki bakteriler de dahildir.  Yukarıda bahsettiğimiz gibi peeling çoğumuzun bir an önce güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için neredeyse şiddet uygulayarak yaptığımız bir bakım! O yüzden ölü derilerden kurtulmayı bir sanat gibi düşün☺ Amaç her zaman sadece ölü derilerden arındırmak ve ciltteki dolaşımı hızlandırmak olduğu için, çok bastırmadan ve dairesel hareketlerle peeling uygulamanı tavsiye ediyoruz.

4. Kahve cildinde doğal highlight yapar!

Kahve çekirdeği ile cildin aydınlanarak, leke görünümü azalıyor. Koyu lekeleri ve renk eşitsizliğini gidermeye yardımcı oluyor. Cildine yapacağın kahve maskesi, kan dolaşımını hızlandırarak ve cildin daha aydınlık görünmesini sağlar. Kahve telvesi cildinin tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda hem kahvenin etken içeriğinin hem de peeling bakımının ciltteki lekeleri de aydınlattığını biliyor muydun?

5. Kanıtlanmamış efsaneler de var ☺

Kahvenin yaşlılık karşıtı, cilt sıkılaştırıcı olduğu gibi özellikler de söyleniyor. Hatta selülit karşıtı bakımlarda da kafein içeriğine yer veriliyor. Aslında yaşlanma karşıtı olarak en etken madde ciltte üretilen kolajendir. Ama yeni bilimsel keşifler olur ve kahvenin güzellik üzerindeki daha çok kanıtlanırsa, yazımızı güncelleyeceğimize söz veriyoruz!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler