loader

Kalıcı Makyajın Zararları Nelerdir?

Favoriye Ekle

Kalıcı makyaj yaptırmak kulağa hoş gelse de detaylarına baktığında ürkütücü olabiliyor. Uzun bir süre aynı makyaja sahip olmak, ciltte yaratabileceği hassasiyet ve kalıcı makyajın zamanla solmas gibi sorunlar bizi kalıcı makyaj fikrinden uzaklaştırdı. Bunların yanı sıra kalıcı makyaj uygulamasının zararları da mevcut. Peki, kalıcı makyajın zararları nedir? Profesyonel kalıcı makyaj yerine evde kalıcı makyaj yapmanın püf noktalarını seninle paylaşıyoruz. Evde kalıcı makyaj uygulamasını öğrendikten sonra güzellik merkezlerindeki kalıcı makyaj yöntemlerine ihtiyacın kalmayacak.

Kalıcı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kalıcı Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kalıcı makyaj, deri altına renkli dövme mürekkebinin enjekte edilmesiyle yapılan bir tür makyaj tekniğidir. Kalıcı makyaj uygulamasında mikro iğneler kullanılarak daha pürüzsüz ve ince çizgilerin çizilmesi amaçlanıyor. Bu da kalıcı makyaj dudak kalemi veya kalıcı makyaj eyeliner gibi uygulamaların daha kusursuz görünmesini sağlıyor.

Gelelim herkesin aklındaki soruya; kalıcı makyaj nasıl yapılır?

Kalıcı makyaj uygulaması iki yöntemle yapılır. Mikropigmentasyon ve mikroblanding olarak iki farklı kalıcı makyaj çeşidi vardır.

Mikropigmentasyon: İlk yapılan kalıcı makyaj yöntemidir. Klasik dövme uygulamasını andıran bu makyaj tekniğinde renkli dövme mürekkebi deri altına enjekte edilerek eyeliner, ruj, dudak kalemi ve eyeliner görünümleri yaratılabiliyor. Mikropigmentasyon yöntemi günümüzde en çok kaş makyajı için tercih ediliyor. Mikropigmentasyon kaş genellikle kaşları zayıf, yeterince yoğun olmayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Dövme kaş olarak da bilinen bu yöntem kaşların daha kalın ve dolgun görünmesini sağlar.

Mikroblanding: Bu yöntem ise daha doğal ve gerçek makyaja yakın görünümleri amaçlıyor. Özel iğne uçlu bir kalem yöntemiyle yapılan mikroblanding yöntemiyle kalıcı kaş veya kalıcı dudak makyajları yapılabiliyor. Mikroblanding 3D kaş uygulaması, kaşların tek tek kıl şekline benzeyen yöntemle şekillendirilmesini sağlar. Böylece doğala yakın bir sonuç elde edebilirsin.

Kalıcı makyaj ne kadar kalır? Her ne kadar ismi kalıcı makyaj da olsa, bu yöntemlerle makyajın kalıcılığı ortalam 10 ay ila 2 sene arasında değişiyor. Kalıcı makyajın ömrünü uzatmak istersen kalıcı makyaj yenileme işlemi yaptırmalısın.

Kalıcı makyaj su geçirir mi? Kalıcı makyaj uygulaması ile abdest alınabilir. Sadece kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra pigment kabukları dökülene kadar o bölgenin ıslak kalmamasını öneriyoruz. Hemen kalıcı makyaj bölgesini durulamalı ve ıslak bırakmamalısn.

Editörün önerisi: Evde yapabileceğin kalıcı makyaj kaş ürünlerinin başında Maybelline New York Brow Tattoo Geçici Kaş Dövmesi geliyor. Günlerce kalıcı olabilen bu kaş dövmesi, soyularak çıkıyor ve uzun süre rengini koruyor. Kaş rengine uygun Maybelline kaş dövmesini kaşlarının üzerine sür ve kaş makyajının kalmasını istediğin süreye göre kaşlarında tut. Kaşlarından dövmeyi soyarak çıkardığında geçici kaş dövmesinin ne kadar etkili göründüğüne şaşıracaksın.

Kalıcı Makyajın Riskleri Nelerdir?

Kalıcı Makyajın Riskleri Nelerdir?

Kalıcı makyajı mutlaka temiz, steril bir ortamda yaptırmalısın. Kalıcı makyaj uygulamasını temiz bir yerde yaptırmamak enfeksiyon, kızarıklık ve hassasiyet yapabilir. Dudak kalıcı makyaj uygulaması yapılırken dudak çevresinde uçuk, aft veya sivilce olmaması çok önemli. Hassas ve kuruma eğilimi olan dudaklara kalıcı makyaj yapılmasını önermiyoruz. Dudağındaki hassasiyet ilerleyebilir ve kalıcı ruj istediğin gibi görünmeyebilir.

Kaş kalıcı makyajın en büyük risklerinden biri solma, yapay görünüm ve enfeksiyon kapmadır. Kaş 3D microblanding yaptırmak, kaşlarında dökülme yaratabiliyor. Bunun yerine evde kalıcı kaş makyajı uygulaması yaparak daha konforlu ve ekonomik bir yöntem seçebilirsin.

Kalıcı makyaj yaptırdıktan sonra pigment kabukları oluşmaya başlar. Bu süreç normaldir. Eğer kabukları soymaya kalkarsan kanama ve dövme tutmaması gibi sorunlar yaşayabilirsin. Bu nedenle kalıcı makyaj sonrası cilt bakımına ekstra dikkat etmelisin.

Editörün önerisi: Evde dudak makyajı yapmak için L'Oréal Paris Infaillible Lip Pencil kullanabilirsin. Dudak kalemiyle makyaj yapmak, dudak renginin uzun süre kalıcı olmasını sağlar ve rujunu daha kusursuz gösterir. Loreal dudak kalemi yoğun pigmenti sayesinde dudaklarına yoğun renk kazandırıyor. Bu dudak kalemini ister dudak çerçevelemek için, istersen de dudaklarının tamamını renklendirmek için kullanabilirsin.

Kalıcı Makyaj Cilde Zarar Verir Mi?

Kalıcı Makyaj Cilde Zarar Verir Mi?

Kalıcı makyaj genellikle cilde zarar vermiyor. Eğer hassas bir cildin varsa kızarıklık, hassasiyet ve yanma gibi hisler duyabilirsin. Bazı ciltlerde kalıcı makyaj sonrasında ciltte alerjik reaksiyon oluşabiliyor. Bu durumda mutlaka dermatoloğa giderek hassasiyetini en aza indirmelisin.

Kalıcı makyaj yaptırmak kadar kalıcı makyaj silme işlemi de zorlayıcı olabiliyor. Kalıcı makyaj silme solüsyonu kullanılarak kalıcı makyajının durumuna bağlı olarak 2-3 seansta sildirebilirsin. Bu solüsyon kimyasal içerdiği için özellikle göz ve kaş bölgesine çok dikkatli uygulanmalıdır.

Kalıcı Makyaj Kimlere Uygulanmaz?

  • Hamilelere
  • Emziren annelere
  • Diyabet hastalarına
  • Kanser hastalarına
  • Cilt beni çok olan kişilere (özellikle ben üzerine uygulanmamalıdır)
  • Akne tedavisi görenlere
  • 18 yaşından küçüklere

Kalıcı Eyeliner Kirpikleri Döker Mi?

Eyeliner

Kalıcı eyeliner uygulaması kirpik diplerine pigmentasyon enjekte edilmesiyle yapılıyor. Yanlış uygulanan kalıcı eyeliner yöntemi kirpik dökülmesine yol açabilir. Uygun steril şartlarda ve göz derisine uygun olmayan içeriklerin kullanılmasıyla göz kapağında şişme, göz kapağı düşüklüğü ve göz kapağının enfeksiyon kapması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsin.

Kalıcı eyeliner uygulamasını evde yapman için sana harika bir ürün önerimiz olacak. NYX Professional Makeup Epic Wear Eye & Body Liquid Liner 48 saate kadar dayanıklı formülüyle kalıcı eyeliner keyfini çok daha konforlu bir hale getiriyor. Suya ve tere karşı dayanıklı olan NYX eyeliner, kolay sürülüyor ve uzun süre dağılmadan formunu koruyor. İstersen vücut makyajında da kullanabileceğin bu ürün sayesinde kalıcı eyeliner risklerinden de korunmuş olacaksın.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler