loader

Kapatıcı kullanırken yaptığımız 5 hata

Favoriye Ekle

Kusursuz cilt görünümü herkesin hayalidir. Sen de ten makyajını yaparken kusursuz görünmek, porselen gibi bir cilt yaratmak istersin… Ama bazen sonuç istediğin gibi olmayabilir. Ten makyajının gizli kahramanı olan kapatıcıyı nasıl, nereye uyguladığın çok önemli. Bu yazımızda, kapatıcı uygularken yaptığımız hatalar ve kapatıcının doğru kullanım yollarını keşfediyoruz!

Editörün Önerisi: "Concealer nedir ve nasıl kullanır?" makalemize göz atarak, bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsin.

1- Önce fondöten, sonra kapatıcı

l'oréal paris infaillible more than concealer

Makyaja her zaman fondöten ile başlamalısın. Fondötenini sürdükten sonra cilt kusurlarının daha az göründüğünü fark edeceksin. Daha sonra göz altlarına, görünen sivilce izlerine veya kızarıklıklarına, kapatıcıyı bölgesel olarak uygulayabilirsin. Böylece, fondötenin kapatıcılığından da yardım alarak, kapatıcıyı daha ince bir katman halinde uygulayabilir, doğal bir görünüm elde edebilirsin.

Editörün Önerisi: Yüksek kapatıcılık elde etmek için, L'Oréal Paris'in Infaillible More Than Concealer'ını deneyebilirsin. Büyük aplikatörü ile tek seferde yoğun kapatıcılık veren bu kapatıcı, 24 saat kalıcı, çizgilere dolmuyor ve tüm yüze de uygulanabiliyor. Eğer fondöten sürmek istemiyorsan, bu kapatıcıyı yüzünde kapatmak istediğin tüm bölgelere uygulayabilirsin.


2- Kapatıcıyı nasıl sürmek gerekir?

maybelline instant anti age eraser

Kapatıcını göz altına sürerken yatay çizgiler halinde değil, ters üçgen biçiminde sürmelisin. Böylece göz altında daha geniş bir aydınlanma ve canlılık göreceksin. Yüz şeklin ne olursa olsun, kapatıcını bu şekilde sürerek daha boyutlu bir görünüm elde edebilirsin. Bu noktada kapatıcı rengini seçerken, ten renginden bir ton daha açık olanı seçmelisin. Maybelline'in eski adıyla Age Rewind, yeni adıyla Instant Anti Age Eraser kapatıcısı, hem göz altı morluklarını kapatma, hem de cilde aydınlık bir etki verme konusunda çok başarılı.

3- Kapatıcı rengi seçimi

Kapatıcı rengi seçimi

Göz altını veya cilt kusurlarını kapatırken seçtiğin kapatıcı, ten renginden bir ton daha açık olmalıdır. Böylece göz altında daha taze ve genç bir görünüm yakalayabilirsin. Cildinle renk olarak uyumlu bir kapatıcı kullandığında, doğal bir görünüm elde edebilirsin. Eğer bu konuda zorlanıyorsan, NYX Professional Makeup Can't Stop Won't Stop kapatıcının 24 farklı renk seçeneğinin olması çok işine yarayacak. Hem yüksek kapatıcılığa sahip hem de hafif yapısı olan bu kapatıcıların bu kadar çok renk seçeneğine sahip olması, doğru kapatıcı rengini bulmanda işini kolaylaştıracak.

4- Kapatıcının çizgilere dolması 

Kapatıcının çizgilere dolması

Kapatıcı seçerken en çok dikkat ettiğimiz bir diğer konu da çizgilere dolma mevzusu. Kapatıcının gün içerisinde göz çevresindeki çizgilere dolması, istemediğimiz bir görüntü. Özellikle yağlı bir cilde sahipsen, bu sorunla daha sık karşılaşıyor olmalısın. Kapatıcının çizgilere dolmasının önüne geçmek için, uyguladıktan hemen sonra transparan bir pudra ile sabitlemelisin. Cildinde ağırlık yaratmayacak, kapatıcının toplanıp çizgilere dolmasını engelleyecek ve kalıcılığını artıracak iyi bir transparan pudra önerisi istersen Lancome Long Time No Shine transparan pudrasını denemelisin. Transparan pudranın ne işe yaradığını öğrenmek istersen, bu makalemize göz atmayı unutma!

5- Göz kapağına kapatıcı uygulamak

Göz kapağına kapatıcı uygulamak

Göz makyajında daha yüksek kapatıcılık elde etmek ve göz kapaklarımızın rengini eşitlemek için bir çoğumuz kapatıcıyı far bazı olarak kullanmayı seviyoruz. Fakat bazen, kapatıcı katlanma çizgisine dolarak bizi zor durumda bırakabiliyor. Eğer kapatıcını far bazı olarak kullanacaksan, çabuk sabitlenen ve çizgilere dolmayan bir kapatıcı tercih etmelisin. Aynı zamanda bu kapatıcı yüksek örtücülüğe sahip olmalı ki göz kapaklarının rengini de eşitlesin. Bunun için sana önerimiz Armani Beauty'nin Power Fabric kapatıcısı olacak. En koyu göz altı morluklarını bile tek dokunuşta yok eden bu kapatıcı, uyguladıktan sonra hemen sabitleniyor ve çizgilere dolmuyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler