loader

Kapatıcı Nasıl Seçilir?

Favoriye Ekle

Hangi kapatıcı nasıl kullanılır? Doğru kapatıcıyı seçmenin yollarını anlatıyoruz!

Cildindeki kusurları, göz altındaki koyu halkaları ve cilt lekerini gizlemek için kapatıcıya ihtiyacın olduğuna karar verdin. Peki kapatıcını nasıl seçeceksin? Kapatıcı seçerken ihtiyaçlarına, cilt tipine, cilt kusurlarına ve makyaj alışkanlıklarına uygun olarak seçim yapmalısın. Her kapatıcı her cilt tipine uygun değildir. Yanlış kapatıcı seçiminde cildinde aşırı yağlanma, ciltle uyumsuz görünüm veya cakey görünüm yaratabilir. Makyaj.com editörleri senin için kapatıcı alırken nelere dikkat etmen gerektiğini ve bu makyaj malzemesini nasıl seçeceğini araştırdı. Bakalım kapatıcı nasıl seçilir?

Cilt Tipine Göre Kapatıcı Nasıl Seçilir?

Cilt Tipine Göre Kapatıcı Nasıl Seçilir?

Kapatıcı seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta cilt tipin ve nasıl bir kapatıcıya ihtiyacın olduğu... İnce bir kapatıcı sana yeterli olur mu? Yoksa yoğun bir kapatıcıya mı ihtiyacın var. Cildini analiz ettikten sonra doğru kapatıcıyı bulabilirsin.

Kalem kapatıcı: Bu tip kapatıcılar özellikle acele makyaj yapanlar için uygundur. Burun kenarı gibi ulaşılması zor olan bölgelere girer ve hızlıca kusurları gizler. Kalem kapatıcılar genellikle orta dereceli kapatıcılığa sahip olurlar. Uygulama için ekstra makyaj malzemesine ihtiyaç duymazsın, parmağınla yayabilirsin.

Stick kapatıcı: En kalın ve kapatıcılığı en yüksek olan kapatıcılardır. Özellikle akneli, siyah noktalı ve lekeli ciltler tarafından çok sevilirler. Stick kapatıcılar doğru bir şekilde uygulanmazsa ciltte kalın ve yapay bir görünüm oluşturabilir. Stick kapatıcının dezavantajlarından biri cildin her köşesine ulaşamaması. Kalın başlığı nedeniyle minik noktalara giremez, parmağınla cildine yayabilirsin.

Likit kapatıcı: Sıvı formdaki kapatıcılar en yaygın olan kapatıcı çeşitidir. Kolay yayılır ve gün boyu kalıcılığını korur. Likit kapatıcılar ince ve kalın yapıda olabilirler.

Krem kapatıcı: Krem kapatıcılar özellikle göz altındaki koyu halkalar için önerilir. Kalın bir yapısı olur ve yoğun kapatıcılığa sahiptir. Krem kapatıcıları uygulamak daha zordur bu yüzden genelde profesyonel makyaj sanatçıları tarafından kullanılırlar.

Pudra kapatıcı: Yüzünün tamamına kapatıcı uygulamak istiyorsan pudra formdaki kapatıcıları kullanabilirsin. Pudra kapatıcılar tek başına kullanılabileceği gibi fondöten üzerine de sürülebiliyor.

Kapatıcı Rengi Nasıl Seçilir?

Kapatıcı Rengi Nasıl Seçilir?

Kapatıcı rengi seçerken cilt tonunun bir veya iki ton açığını tercih etmelisin. Açık renkli kapatıcılar, cildini daha aydınlık ve doğal gösterecektir. Kapatıcı rengi seçerken dikkat etmen gereken diğer nokta ise sıcak veya soğuk alt tonlarıdır. Eğer cildin sıcak alt tonlu ise kapatıcını da buna uygun seçmelisin. Kapatıcı seçerken renk kodunda Warm veya W yazmasına dikkat edebilirsin. Soğuk alt tonlu kapatıcıların kodu genellikle C ile başlar veya Cool yazabilir.

Kapatıcı uyguladıktan sonra cildinin hala pürüzsüz ve tek renk göründüğünü düşünmüyorsan kapatıcı öncesi renk eşitleyici kullanabilirsin. Renk eşitleyiciler, cilt kusurunun rengine kontrast yaratarak bu görünümü eşitler. Cilt rengini eşitledikten sonra kapatıcını uygulayabilirsin.

Editörün Notu: Eğer merak ettiğin kapatıcıyı yüzünde hemen denemek istersen, sanal makyaj uygulamasını kullanabilir ve kolayca sana uygun kapatıcıyı seçebilirsin.

Stick Kapatıcı mı Likit mi?

Stick Kapatıcı mı Likit mi?

En çok sorulan makyaj sorularından biri 'likit kapatıcı mı, stick kapatıcı mı?' Bize göre her ikisi de uygun! Öncelikle senin neye ihtiyacın olduğunu belirleyip, en doğru kapatıcıyı birlikte seçelim.

Öncelikle doğal, nemli bitişli ve canlı bir görünüm istiyorsan likit kapatıcılara yönelmelisin. Çünkü likit kapatıcıyı uygulayıp yaymak daha kolaydır. Cilt ile kolay bütünleşir ve cildindeki kusurları en doğal şekilde gizler.

Eğer kapatıcıdan yoğun bir etki bekliyorsan, cilt lekelerin, akne izlerin ve siyah noktalar seni rahatsız ediyorsa stick kapatıcı kullanabilirsin. Stick kapatıcıyı doğru bir şekilde uyguladığında yüzünde naturel bir sonuç ortaya çıkar. Pürüzsüz ve porselen makyaj için stick kapatıcı daha doğru bir seçim olacaktır.

Editörün önerisi: Her ihtiyaca uygun tam anlamıyla joker bir kapatıcı arıyorsan sana Maybelline New York Instant Anti-Age Eraser kapatıcıyı öneririz. Tazelenmiş cilt görünümü yaratan bu kapatıcı ile istersen koyu halkaları gizleyebilir, yüzünü boyutlandırabilir veya daha aydınlık ten makyajı yapabilirsin. Goji berry içeren özel formülüyle aydınlık ve tazelenmiş bir görünüm sağlıyor ve cilt rengini anında eşitliyor. Kapatıcı arayanlar Maybelline kapatıcıya bir şans vermeli!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler