loader

Kapatıcı ve fondöten ile kontürleme tekniği

Favoriye Ekle

Kontür makyajı tekniğini artık hepimiz biliyoruz! Yüz hatlarımızı belirginleştirmek için bu makyaj tekniğini sık sık kullanıyoruz. Peki, sadece sık kullandığın ve her makyaj çantasında bulunan 2 makyaj malzemesi yardımıyla kontür makyajı yapabileceğini biliyor muydun? İşte kontür makyajında ustalaşmanı sağlayacak minik sırrımız! Kontür makyajı yaparken kullanılan makyaj malzemelerini ve hangi adımları takip etmen gerektiğini anlatıyoruz.

Kapatıcı ve fondötenle kontür tekniği nedir?

Kapatıcı ve fondötenle kontür tekniği nedir?

Kontür malzemelerini bir kenara bırak. Elinin altında olan kapatıcı ve fondöteninle kontür yapabilirsin. Kontür pudrası veya kontür sticki gerektirmeden, günlük makyaj malzemelerinle de kontür yapmak mümkün.

Yüz hatlarını şekillendiren ve yüz şeklini ortaya çıkaran kontür tekniği yapmak bazılarına zor gelebiliyor. Kontür ürünlerine alışık olmadığımız için farklı malzemelerle kontür yaptığımızda daha sık hata yapıyorduk. Fakat en sevdiğimiz kapatıcı ve fondötenle kontür yapmaya başlayınca bu tekniğin ne kadar basit olduğunu fark ettik. Sen de kontür makyajı yapmaya başlamak istiyorsan en sevdiğin makyaj malzemelerini kullanarak işe başlamalısın.

Kapatıcı ve fondötenle kontür tekniği nasıl yapılır?

Kapatıcı ve fondötenle kontür tekniği

Özellikle doğal bir kontür makyajı isteyenler için kapatıcı ve fondötenle bunu sağlamak çok kolay! İlk önce doğal ten renginden 2-3 ton daha koyu bir fondötene, ten renginden 1-2 ton açık tonda kapatıcıya ihtiyacın var. Şimdi adım adım, aşamalara geçelim!

İlk adım: Temiz bir cilt

ilk adım

Temiz cildine makyaj bazı uygulayıp gözenek görünümünü azaltabilir, daha pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşabilirsin. Özellikle büyük gözenekleri olanlar, fondöten uyguladıktan sonra gözeneklerinin belirginleşmesinden şikayetçi oluyorlar. Bu durumu önlemek için gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı uygulamalısın.

İkinci adım: Fondöten uygulaması

İkinci adım: Fondöten uygulaması

Artık cildin kontur makyajına hazır olduğuna göre başlayabiliriz! Kontür uygulaması için fondöten seçiminde ince yapılı ve doğal mat bitişli bir fondöten kullanmalısın. Maybelline New York Fit Me fondöten bu görünüm için ideal! Gözenekleri gizleyen ve cildine doğal bir bitiş sağlayan Fit Me fondötenle günlük kontür makyajı yapabilirsin.

Fondötenle kontür tekniği için, ten rengine uygun olan Fit Me fondöteni yanak oyuklarına, saç çizginin olduğu kısma, çene hizana ve burun kenarlarına noktalar şeklinde uygula. Daha sonra bu noktaları fondöten fırçasıyla yayarak yüzünün aydınlanmasını sağla. Fırçanda kalan ürünün devamını da cildinin geri kalan bölgelerine sürebilirsin.

Üçüncü adım: Kapatıcı uygulaması

Üçüncü adım: Kapatıcı uygulaması

Kapatıcını cilt tonundan 2-3 ton koyu olmasına dikkat et. Böylece kontür tekniği ile yüz hatlarını ön plana çıkarabileceksin. En sevdiğimiz kapatıcıların başında gelen Maybelline New York Instant Anti Age Eraser Kapatıcının aydınlık bitişi kontür tekniği için uygun. Sünger uygulama başlığı sayesinde kapatıcını kontür yapman gereken bölgelere kolayca sürebilirsin.

Kontür makyajı için kapatıcını alnın çizgine, burnunun üzerine, çene hattına ve yanak oyuklarının altına uygula.

Dördüncü adım: Harmanlama

dördüncü adım

Şimdi makyaj süngerin veya makyaj fırçanla harmanlama aşamasına geçebilirsin. Ancak, makyaj süngerini ya da fırçanı çok hafif şekilde nemlendirerek daha doğal bir bitiş sağlayacağını da sakın unutma! Sonrasında, ilk önce kapatıcı uyguladığın kısımları daha sonra ise fondöten uyguladığın kısımları nazikçe yüzüne dağıt. Yuvarlak ve nazik hareketlerle bunu yaptığından emin ol.

Editörün Önerisi: Kolay dağılan, ciltte yokmuş gibi duran doğal bitişli bir kapatıcı arıyorsan, cevabın

Maybelline New York Instant Anti Age Eraser Kapatıcı.

 Hafif yapısıyla ciltle çok kolay uyum yakalayan bu kapatıcıyı kontür makyajı dışında göz altını aydınlatmak ve dudak çerçevesini kusursuzlaştırmak için gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

Beşinci adım: Aydınlatmak

aydınlatıcı

Bu adımdan sonrası tamamen sana kalmış! İstersen elmacık kemiklerinin, burnunun üzerine ve kaş kemiğine aydınlatıcı uygulayabilirsin. Böylece kontür makyajın daha canlı ve aydınlık bir görünüme kavuşur. 

Makyajının geri kalanında yaratıcılığını konuşturmak artık sana düşüyor! İster bu makaledeki gibi buğulu gözler ve mat bir dudak makyajıyla, istersen de yalnızca kirpiklerine maskara, dudağına da parlatıcı uygulayıp daha natürel bir görünüm elde et! Seçim senin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/