loader

Kaşıkla Kirpik Kıvırma Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Bakışları ortaya çıkarmanın en kolay ve etkili yolu, bizce kıvrık kirpiklerden geçiyor. Sen de kirpik kıvırıcı kullanmadan kirpiklerini nasıl kıvırabileceğini merak ediyorsan yaklaş. Belki de hiç duymadığın, fakat oldukça etkili bir kirpik kıvırma yöntemini kulağına fısıldamak üzereyiz: Kaşıkla kirpik kıvırma!

Gözler yüzün belki de en çok dikkat çeken kısmı. Bu yüzden de gözleri ön plana çıkarmak makyajın en önemli adımını oluşturuyor. Etkileyici bir görünüm konusunda ise kıvrık kirpikler her zaman bir adım öne geçiyor. Kirpik kıvırma işlemi için geliştirilmiş pek çok alet ve cihaz bulunuyor. Ancak doğallıktan yana olan kimi makyajseverler kirpiklerinin zarar göreceği endişesiyle bu aletleri kullanmak istemeyebiliyor. Neyse ki evde kirpik kıvırmak için farklı yöntemler de mevcut!

“İyi ama kirpik kıvırıcı olmadan kirpik nasıl kıvrılır?” diye düşünüyor olabilirsin. Öyleyse seni daha fazla bekletmeyelim. Kaşıkla kirpik kıvırmanın inceliklerini öğrenmeye başlayalım. Hadi, makyaj rutinlerini değiştirecek doğal yolla kirpik kıvırma yöntemlerinin en kolayını keşfet!


Kaşıkla Kirpik Kıvırmanın Püf Noktaları

Kaşıkla Kirpik Kıvırmanın Püf Noktaları

 • Kaşıkla kirpik kıvırma işleminin ilk püf noktası doğru boyutlarda bir kaşık seçmek. Bu işlem için yemek kaşığı fazla büyük, çay kaşığı ise çok küçük kalabilir. Tatlı kaşığının boyutu kirpiklerini kıvırmak için oldukça ideal.
 • Bu işlem için kaşığı önce ılık bir suyun içinde ısıtmalısın. Kaşığın ısınabilmesi için metal olması ve işlem öncesinde iyice temizlenmesi son derece önemli. Bunun için kaşığı iyice yıkamalı veya cilde temasa uygun bir antiseptikle dezenfekte etmelisin.
 • İşlem sırasında metal kaşığın cildinde fazla sıcaklık hissi yaratmasını engellemek için mutlaka ısısını kontrol etmelisin.
 • Kirpik kıvırma aleti yerine kaşık kullanmayı tercih ediyorsan sabırlı olmaya özen göstermelisin. İlk uygulamada istediğin sonucu alamazsan etkili kirpik kıvırma için bu işlemi birkaç kez tekrarlaman gerekebilir.

Kaşıkla Kirpik Kıvırma Nasıl Yapılır?

Kaşıkla Kirpik Kıvırma Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle kaşığı ısıtmak için bir-iki dakika sıcak su içinde bekletmelisin.
 • Isınan kaşığı sudan çıkarıp kurulamalı, bu sırada da ısısını kontrol etmelisin. Eğer kaşık tenin için fazla sıcaksa birkaç saniye soğumasını bekleyebilirsin.
 • Kaşık uygun sıcaklığa ulaştığında kaşığı göz kapağının üzerine yerleştirmelisin. Kaşığın bombeli kısmı dışa doğru gelmeli.
 • Ardından kirpiklerini parmaklarınla kaşığın üstüne doğru kıvırıp hafifçe bastırmalısın.
 • Bu işlem sırasında sert ve ani hareketlerden kaçınmalısın.
 • Kirpiklerini 30 saniye kadar bastırdıktan sonra kaşığı kaldırıp sonucu kontrol edebilirsin.
 • Eğer istediğin kıvrımı hemen elde edemediysen işlemi tekrarlayabilirsin.

Kirpiklerinin yeterince kıvrık olduğundan emin olduğunda vakit kaybetmeden maskaranı uygulamalısın. Hacimli ve kıvrımlı görünen kirpikler için bizim sana önerimiz Maybelline New York Falsies Surreal Maskara! Gerçek ötesi uzunluktaki güçlü kirpikler hayalinse, bu rimel sana istediğini verebilir.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Evde Doğal Yolla Kirpik Kıvırmak için Başka Neler Yapabilirsin?

Evde Doğal Yolla Kirpik Kıvırmak için Başka Neler Yapabilirsin?

Kirpikleri kıvırmak için üretilmiş kirpik kıvırma makinesi ve kirpik kıvırma makası gibi pek çok ürün bulunuyor. Ancak sen imkan yokken bile çözüm üretmekten yanaysan, bu aletleri satın almak yerine evinde olan malzemeleri kullanarak da kirpiklerini kıvırabilirsin. İşte, evde uygulayabileceğin diğer doğal kirpik kıvırma yöntemleri:

1. Kulak Çubuğu ile Kirpik Kıvırma

Kulak çubuğuyla kirpik kıvırma yöntemi hem çok pratik hem de oldukça etkili. Öyle ki ısıtmalı kirpik kıvırma makinesi kullananlar bile bu yöntemin etkisinin neredeyse elektronik cihazlarla yarışır seviyede olduğunu söylüyor.

Kulak çubuğuyla kirpik kıvırma yöntemini uygulamak için hacim verme ve kıvırma etkisi olan bir maskarayı kirpiklerine bol bol uygulayarak başlamalısın. Ardından kirpiklerin henüz ıslakken bir kulak çubuğunun plastik kısmıyla kirpiklerini geriye doğru itmelisin. 30 saniye kadar kirpiklerini geriye doğru itmek istediğin kıvrık görünümü elde etmen için yeterli olacaktır.

2. Sıcak Parmaklarla Kirpik Kıvırma

En iyi kirpik kıvırma makasına bile rakip olacak bir diğer doğal kirpik kıvırma yöntemi ise parmaklarını kullanmak. Evet! Yanlış okumadın. Yalnızca birbirine sürterek ısıttığın parmak uçlarınla kirpiklerini kıvırabilirsin. Bu işlem için işaret parmağını kullanmak kirpiklerini kıvırmayı kolaylaştırabilir. Ayrıca parmaklarını ısıtmak için fön makinesinden de yardım alabilirsin. Ancak fön makinesi kullanacaksan parmaklarını yakmamak için ısının orta ayarda olmasına dikkat etmelisin.

3. Fön Makinesi ile Kirpik Kıvırma

Fön makinesi kullanarak kirpiklerini kıvırmak için öncelikle kıvırma etkili bir maskaraya ihtiyacın var. Bize sorarsan bu iş için Maybelline New York Falsies Surreal Maskara son derece ideal!

Maskarayı uyguladıktan sonra fön makinesini soğuk ayarına getirmeli ve kirpiklerinin altından fön makinesiyle soğuk hava üflemelisin. Bu işlem sırasında fön makinesinin yüzüne çok fazla yakın olmamasına dikkat etmelisin. Bu yöntemle birkaç dakika içerisinde hayalini kurduğun hacimli ve kıvrık kirpiklere kavuşabilirsin.


Evde kolayca uygulayabileceğin kirpik kıvırma yöntemlerini senin için listeledik. Eğer bu yöntemlerle zaman kaybetmek istemezsen “Kirpik Kıvırıcı Nasıl Kullanılır? Gerçekten İşe Yarar mı?” yazımızdan kirpik kıvırma aletinin nasıl kullanılacağını öğrenebilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler