loader

Kolay rehber: Göz tipine göre far uygulaması

Favoriye Ekle

Her saç kesimi her yüz şekline uygun olmadığı gibi her göz makyajı da her göz tipiyle uyum yakalayamayabilir. Arkadaşına çok yakışan far uygulaması sende aynı etkiyi yaratmayabilir. Bunun sebebi göz yapısının farklı olmasıdır. Makyaj artistleri, profesyonel makyaj yaparken tamamen göz şekline göre bir göz makyajı yaparlar. Peki ya makyaja yeni başlayanlar? Sen de farını göz şekline göre uygulayıp, başarılı sonuçlar elde etmek için far sürme rehberimize hemen göz atmalısın!

Önce far rengini belirle

önce far rengini belirle

Önemli olan kendi özelliklerini vurgulamak, bu yüzden her göz makyajı her göz şekline uymayabilir. Kendi göz rengini ön plana çıkarmak için göz rengine yakışan far rengini bulmalısın. Senin göz rengine yakışacak far paletini bulduktan sonra göz makyajı yapmak çok daha keyifli bir hale gelecek. Göz rengine uygun far rengi için bu makalemizi okuyabilirsin.

Sana en çok yakışacak far rengini bulduktan sonra sıra geldi far uygulama yöntemine. Göz şeklini vurgulaman için hazırladığımız bu rehberle sana en uygun göz makyajını bulabilirsin.

Monolid gözler

monolid gözler

Monolid gözler, çekik göz yapısına sahip ve düşük göz kapağı olan göz şeklidir. Bu göz şekli kedi bakışları anımsattığından kuyruklu bir eyeliner ve bolca sürülen bir maskara ile doğal şekil ön plana çıkarılabilir. Daha belirgin göz makyajı için göz kapağının üzerine açık renkli far uygulamayı deneyebilirsin. Monolid gözler renkli ve koyu far renklerinden uzak durmalılardır. Çünkü koyu göz makyajı senin göz yapını olduğundan daha küçük gösterebilir.

Monolid göze en uygun olan far sürme yöntemi, göz kapağının üzerine tampon hareketlerle açık renk far sürmektir. Maybelline New York Nudes of New York far paletindeki nude rengi göz kapağının tam üzerine uygula ve yanlara doğru hafifçe dağıt. Farını dağıtırken biraz da göz pınarının olduğu bölgeye de taşırabilirsin. Böylece gözlerin daha geniş görünecek.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Düşük gözler

düşük göz

Düşük göz yapısı yüzü asık ve olduğundan daha yaşlı gösterme eğilimindedir. Düşük göz kapağını daha kalkık göstermek için far uygulamasında minik bir illüzyon yaratmamız gerekiyor. Düşük göz yapısında crease bölgesinin yani göz kapağının katlanma çizgisinin üstüne far uygulamak dağınık bir görünüme neden olacaktır. Bunun yerine kirpik çizgisine yakın bir biçimde far uygulamak ve doğal bir görünüm için dağıtmak yeterli olacak. Bu görünüm için önce Maybelline New York Color Tatto krem farlardan 35 On And On Bronze rengini göz kapağının üzerine uygula. Farını parmağınla göz kapağının katlanma çizgisine kadar dağıt. Gözlerinin dış kısmına çok fazla farını taşırma. Farının yoğunluğu göz kapağının ortasından dış kısıma doğru azalmalı. Color Tatto krem farların yapısı aydınlık bitişli olduğu için senin göz yapına çok uygun. Parlak bitişli far sayesinde gözlerinde ışık oyunu olacak ve gözlerin daha belirgin duracaktır. Son olarak crease bölgesini ise doğal tonlarda bir farla aydınlatarak kontür etkisi yaratabilirsin.

Yuvarlak gözler

Yuvarlak gözler

Yuvarlak gözlerini daha çekik, badem gibi göstermek istiyorsan göz kalemini kirpik dibinin tamamına değil sadece yarısına uygulamalısın. Göz kalemini kirpik dibinin ortasından başlat ve dış kısımlarına doğru ilerle. Aynı taktik eyeliner uygulaması için de geçerlidir. Göz pınarlarına göz kalemi uygulamamalısın. Bu adım gözlerinin yuvarlaklığının ön plana çıkmasına neden olur.

Yuvarlak gözlerinde dramatik bir etki için alt ve üst kirpik dibinin dış kısımlarını Maybelline New York Tattoo Liner Gel göz kalemi 900 Deep Onyx ile çevrele ve göz kalemini hafifçe dağıt. Tattoo Liner serisinin yumuşak ve kremsi yapısı sayesinde çok kolay dağıtacaksın. Eğer mavi veya yeşil gözlerin varsa 960 Rose Gold rengi; kahve gözler için 940 Rich Amethyst koyu mürdüm rengi, ela gözler için 932 Intense Green yeşil rengi en ideal tonlar!

Badem gözler

Badem gözler

Şanslısın, badem gözlerine yakışan farınla istediğin stili yakalayabilirsin! Ancak dikkatli ol, eğer birden fazla far tonu kullanıyorsan, kusursuz doğallıkta bir görünüm için "dağıtma" işlemine özen göstermelisin.

Badem gözlerine far uygularken farını katlanma çizgisinin biraz üzerine taşırabilirsin. Maybelline New York Nudes of New York far paletindeki koyu kahve tonlarını göz kapağının tam üzerine uygula. Katlanma çizgisine de bronz ışıltılı farını sürerek iyice dağıt. Gece makyajında göz kapağının dış kısımlarına doğru farını koyultarak daha belirgin gözlere sahip olabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler