loader

Kusursuz Fondöten Görünümü İçin Bilmen Gereken 10 İpucu

Favoriye Ekle

Kusursuz bir makyajın başlangıç noktası olan fondötenler hakkında bilmen gereken 10 ipucunu sıraladık!

Makyaja ilk hangi makyaj ürünüyle başladığımızı sorsalar çoğumuzun vereceği cevap fondöten olurdu. Gelişme çağında artan cilt sorunlarıyla birlikte koşup satın aldığımız fondötenleri en başta nasıl uygulayacağımız konusunda hiç birimizin bir fikri yoktu. Zaman içerisinde annemizden bakıp, araştırıp sonrasında da makyaj meraklısı olup çıktık, hatta en iyi 9 fondöteni incelemeye bile başladık. Şimdi de senin için kusursuz fondöten görünümü için her makyajımızda uyguladığımız "fondöten uygulama ipuçlarını" paylaşıyoruz!

1.Her şeyden önce temiz fırça veya sünger kullan 

Her şeyden önce temiz fırça veya sünger kullan

Makyaj yaptıktan sonra kusursuz bir görünüme kavuşmak istiyorsan ilk başta dikkat etmen gereken şey temiz makyaj malzemeleri kullanmak. Fondöten uygulaması sırasında kullanacağın fırça ya da süngerin daha önce kullandığın fondöten ya da allık ile karışıp cildinde dalgalanmalar oluşturmasını önlemek için mutlaka temizlemelisin. Sonrasında her şey daha da kolay bir hal alacak!

Photo by Annie Spratt on Unsplash

2.Fondöteni uygulamadan önce cildini makyaja hazırla

Fondöteni uygulamadan önce cildini makyaja hazırla

Fondöten uygulamadan önce cildini mutlaka nemlendirerek makyaja hazırlamalısın. Nemlenmemiş bir cilt, üzerine fondöten uygulandığında hiç de hoş görünmeyecektir. Kuru bölgeler çok daha ön plana çıkacak, fondöten parça parça duracak ve "Ben buradayım!" diye bağıracaktır. Bunun için makyaja başlamadan önce cildine nemlendirici bir kağıt maske uygulayabilirsin. Garnier'in Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri'ni sadece 15 dakikada uygulayarak, canlı, nemlenmiş ve sağlıklı bir cilt elde edebilirsin.

3.Çok fazla ürün kullanma

Kusursuz Fondöten Görünümü İçin Bilmen Gereken 10 İpucu

Fondöteni kat kat uygulayıp yüzünde bir kalıpla geziyormuşsun gibi bir görünüm oluşturma. Fondöteni cildine uygularken ince bir tabaka halinde sürdüğüne emin ol. Kalın bir tabaka halinde sürdüğün fondöten cildinin hava almasını engelleyerek gözeneklerini tıkayabilir.

4.Cilt tipine ve rengine uygun bir fondöten seçimi yap

4.Cilt tipine ve rengine uygun bir fondöten seçimi yap

Fondöten uygulamasının en önemli adımlarından biri de kuşkusuz doğru fondöteni bulmak. Kendi cilt tipine uygun ve cilt renginle kusursuz bir şekilde bütünleşen fondöten seni kusursuz cilt görünümüne kavuşturacaktır. Hangi cilt tipine sahip olduğunu bildikten sonra işinin bir tık daha kolaylaşacağına emin ol. Kendi cilt tipine uygun fondöteni bulduktan sonra sıra cilt renginle bütünleşen tonu bulmaya gelecek. Bu adımda cilt tonuna en uygun fondöteni boynunda denemeyi unutma. En iyi sonuca boynunun rengiyle bütünleşen fondöten ile ulaşacaksın!

Editörün Önerisi: Cilte bütünleşen, cilt tonuna birebir uyum sağlayan, incecik ama kapatıcı bir fondöten önerisi istersen, Maybelline Fit Me! fondöteni deneyebilirsin. Fit Me fondötenin tüm renklerini keşfetmek için bu makalemize göz atabilirsin. Fit Me Fondöten, özel pudra ve kil içeren formülü ile cilt parlamasını kontrol altına alırken, cildi kusursuz göstermeye yardımcı oluyor.

5.Fondöteni boynuna da uygulamayı unutma

5.Fondöteni boynuna da uygulamayı unutma

Tüm yüzüne eşit bir şekilde yaydığın fondöteni aynı zamanda boynuna da uygulayarak kusursuz bütünlüğü yakala. Çünkü boynumuzun rengi her zaman yüzümüzden bir ton daha açık görünür ve yüzümüze uyguladığımız fondöten uygulaması ile bu fark biraz daha açılır. Yüzüne uyguladığın fondöteni boynuna doğru dağıtarak bu farkın önüne kolaylıkla geçebilirsin.

6.Makyaj süngerlerinden yardım al

Makyaj süngerlerinden yardım al

Fondöten uygulaması sırasında fondötenin cildinle kusursuz bir şekilde bütünleştiğine emin olmak için makyaj süngerlerinden yardım al. Özellikle burun çevresindeki fazlalık görünümünü en aza indirmek için makyaj süngerleri ideal bir tercih olacaktır. Saç diplerine ve boyun bölgesine fondöten uygulaması yaparken de sana epey bir yardımcı olacağına emin olabilirsin.

7.Transparan pudra ile sabitle

7.Transparan pudra ile sabitle

Transparan pudralar, kusursuz ten makyajına giden yolda en büyük yardımcılarımızdan biri. Cildine uyguladığın likit ürünleri doğal bir şekilde sabitlemek için kullanabileceğin transparan pudra, aynı zamanda parlamanın önüne geçerek gün boyu teninin kusursuz görünmesini sağlacak. Maybelline Fit Me Transparan Pudrası, incecik yapısıyla bu iş için biçilmiş kaftan! Hem cilde kadife gibi bir etki veriyor, hem de gözenek görünümü gizliyor.

8. Kat kat fondöten uygulamak yerine kapatmak istediğin bölgelere kapatıcı uygula

Kat kat fondöten uygulamak yerine kapatmak istediğin bölgelere kapatıcı uygula

Fazla ürün uygulamasını genellikle cilt kusurlarını tamamen kapatmaya yönelik bir teşebbüstür ancak fondötenler cilt rengini eşitlemek ve gözenek görünümünü azaltmak için kullanılır. Kızarık bölgeleri kapatmak ya da göz altı morluklarının görünümünü en aza indirmek için fondöteni çok fazla uygulayıp kat kat görünüm oluşturmak yerine kapatıcılara başvurmalısın. Kendine en uygun kapatıcıyı bulmakta zorlanıyorsan da YSL Beauty Touche Eclat High Cover Kapatıcıyı da mutlaka denemelisin! Yüksek kapatıcılık veren bu kapatıcı, her makyaj çantasına lazım.


9. Hassas bir cilt tipine sahipsen hassas ciltler için uygun olan bir fondöten tercih et

Hassas bir cilt tipine sahipsen hassas ciltler için uygun olan bir fondöten tercih et

Eğer hassas bir cilde sahipsen, cildini yormayacak, nefes almasını sağlayacak bir fondöten tercih etmelisin. Hassas cildin için sana önerebileceğimiz, La Roche-Posay'in Toleriane Teint Fluid Corrective Fondöten'i hassas cildini asla yormayacak bir fondöten. Hem yüksek kapatıcılığa sahip, hem de gün boyu kalıcı bu fondöteni çok seveceksin.

10. Son adımda makyaj sabitleme spreyi kullan

10. Son adımda makyaj sabitleme spreyi kullan

Son olarak fondötenin kalıcılığını arttırmak ve mimik çizgilerine dolmasını engellemek adına ten makyajını, bir makyaj sabitleme spreyi ile sabitleyebilirsin. Makyajın kalıcılığını 16 saate çıkaran ve matlaştırarak parlamasına engel olan Maybelline Lasting Fix makyaj spreyi, son zamanlarda en severek kullandığımız spreylerden.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön