üye ol
Makyaj.com’a hoş geldin!

E-Posta adresindeki linke tıklayarak giriş yapıp devam edebilirsin.

Lancôme'un Makyaj Kreatif Direktörü Lisa Eldridge makyaj aşkını anlattı

Favoriye Ekle
Lancôme'un Makyaj Kreatif Direktörü Lisa Eldridge makyaj aşkını anlattı

YouTube'a yüklediği her video binlerce kez izleniyor. Yazdığı blog yazıları ile adeta makyaj tekniklerini yeniden öğreniyoruz. Sence Lisa Eldridge'i diğer makyaj artistlerinden farklı yapan nedir? Bizce cevabı çok basit: onun makyaj anlayışı podyum şovlarından alınan trendler ya da bu sezonun tonuna dair değil, fakat kadınların varolan sorunlarına cevaplar nitelikte. Asla kategorisel ve genelgeçer değil, güzelliğin çeşitliliğine uyum sağlamış bir şekilde. Teknik her zaman kilit nokta, ama kendi tekniğinizi oluşturmaya yetecek kadar erişilebilir. Ve son olarak, keyif: bugün YouTube'a her video yüklediğinde milyonlarca kadının hissettiği haz.

Lancôme'un Makyaj Kreatif Direktörü Lisa Eldridge, makyajı neden bu kadar çok sevdiğini ve kendisine dair merak edilen bütün soruları senin için cevapladı.

Makyaj sizin için neyi temsil ediyor?

Makyaj nesilden nesle geçen harika bir güzellik unsurudur. Bütün kadınlar büyükanneleri tarafından sürülen dudak boyalarını veya annesi tarafından paylaşılan makyajla ilgili ipuçlarını hatırlamaktadır. Aynı zamanda makyaj sizin kendinizi şımartacağınız ve rahatlayacağınız mükemmel bir andır.

Güzel bir ciltle güzel görünebileceğini düşünüyor musunuz?

Hemen hemen böyle; Elbette ki öncelikle ciltteki kusurları kapatan unsurları iyi kullanmalısınız. Cildiniz ve teniniz muhteşem göründüğünde asla kullanmayacağınızı düşündüğünüz makyaj unsurlarını ve renkleri kullanabiliyorsunuz.

Renkle olan ilişkiniz nedir?

Özellikle rujlar konusunda bütünüyle renklere karşı duygusal bir ilişkim söz konusu. Çünkü ilk olarak dikkatinizi çeken unsur rujlar. Çoğunlukla nasıl bir gölge tonu seçeceğini bana soran kadınlara ilk olarak duygularının sesini dinlemelerini söylüyorum. Renklerin ayartıcı olmasının altında yatan esas neden bu. Daha sonra size uygun olan bir rengi uyguluyor ve genel etkisini gözlemliyorsunuz. Ruj yüze parlaklık ve enerji getiriyor. İşte bu nedenle bu özellikle cildinizi güzelleştirmeniz gereken doğal ve saf tonlar için söz konusu.

null

ULTRA DERECEDE KENDİSİNİ MESLEĞİNE ADAMIŞ OLAN BİR MAKYAJ UZMANI

Kadınları çok iyi tanıyorsunuz. Gerek aktrisler gerekse sürekli olarak birlikte düzenli bir şekilde çalıştığınız modeller ve İngiltere'de işbirliği yaptığınız birçok kadın televizyonda "on yaş daha genç" şovuna çıkıyor.

Program kadınlarla olağanüstü bir ilişki geliştirmeme yol açtı. 2007 yılında benden bir şova iştirak etmem istendiğinde bunu yapmamın kariyerime zarar verip vermeyeceğini merak etmiştim. Ancak her şey çok hızlı bir şekilde olupbitti ve bu televizyon şovuna yönelik bölümler hızlı bir şekilde çıktı ve bu televizyon şovunu izleyen izleyiciler adaylar üzerinde kullandığım ürünlerle ilgili detaylı bilgiler ve ipuçlarını öğrenme konusunda son derece isteklilerdi. Öncelikle bir plastik cerrah kavramına ve büyüsel şeyleri gerçekleştirebilme konseptine karşı çıktım. Bunun ardında yatan gerçek birlikte çalıştığımız kadınlardan kaynaklanıyor. Nitekim birlikte çalıştığımız kadınlar kendileri sürekli olarak kullanabilecekleri güzel kalmayla ilgili becerileri öğrenebildiler. Kanalın web sitesi bana gönderilen elektronik postalarla dolup taşmıştı. Şahsen ben yaşları 13 ila 74 arasında değişen kadınların hikâyelerini dinlemeyi ve bu kadınlara tavsiyelerde bulunmayı seviyordum. Onlara ciltlerini sevmelerini ve ciltlerini şımartmalarını, temizliğin önemini ve temel bir makyajın onlara kazandıracağı keyfi ve avantajları öğretiyordum.

Bu "gerçek" kadınlar aynı zamanda sizin kariyerinizde bir dönüm noktası oluşturdular değil mi?

Evet, çünkü ben onlara yardım etmek istiyordum. Ancak onların bütün sorularını bireysel olarak cevaplandıracak zamanım veya bu yönde bir platform mevcut değildir. 2009 yılında web sitem son derece gelenekseldi. Web sitem bir makyaj sanatkârı olarak kendi çalışmalarımı yansıtmakla birlikte web sitemde pratik ipuçları sunulmuyordu. Muhteşem iletişim araçları olarak düşündüğüm YouTube ve bloglar gibi yeni sosyal medya kanalları konusunda son derece tutkuluydum. Ancak aynı zamanda bu kanallar profesyonellere göre amatörler tarafından daha fazla kullanılmaktaydı. Başlangıçta YouTube'ye girme konusunda bir ölçüde kaygılıydım. Ancak daha sonra YouTube'nin geleceği taşıyacağına ikna oldum. Yüksek moda endüstrisindeki meslektaşlarım YouTube kanalının insanların görüşlerini son beş yılda değiştirdiğini söylediğimde buna adeta inanamamışlardı. Aynı zamanda internetin kadınlarla doğrudan irtibat kurmak suretiyle hızlıca, basit bir şekilde ve kolayca bariyerleri kırabilme gücünün de farkına varmıştım.

null

Siz sürekli olarak güvenilirliğinizle ve dost canlısı tonunuzla kadınların kalbini kazanmayı başarıyorsunuz. Bugün YouTube'de 1 milyonu aşkın takipçiniz var ve siteniz olan Lisaelridge.com adresli internet sitesini aylık olarak 2.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Her bir videoya yönelik olarak 1500'ü aşkın yorum alıyorsunuz. Bu başarıyı nasıl açıklarsınız?

Bana göre bu belki de makyaja karşı otoriter bir yaklaşım benimsememiş olmam gerçeğinden kaynaklanıyor. Bana göre herhangi bir kişiye yönelik olarak sadece tek bir rengi veya stili dikte etmeye çalışmak doğru bir yaklaşım değil. Gelecek nesiller açısından da bunu düşünebilirsiniz. Herhangi bir görünümü hayal ettiğimde-tasarladığımda bunun 30 yaşında mı yoksa 50 yaşında mı olduğunu asla düşünmüyorum. O stilde daha güzel görünecek olan kadını hayal ediyorum. Eğer bir moda şovuna yönelik olarak bir modelin makyajını hazırlıyorsam bu biraz daha farklı. Gerçek yaşamda kadınlarla bu şekilde konuşamıyoruz ve işte siteyle ilgili harika bulduğum yönde bu. Kadınların güzellikle ilgili arzularını ve dünyanın her tarafındaki kadınların güzellik konusundaki endişelerini anlayabiliyorum.

null

Kadınların ana endişeleri neler?

İster Tokyo'da, ister Minnesota'da yaşasınlar, ister 18 yaşında, isterse 50 yaşında olsunlar sürekli olarak belirli sorular gündeme geliyor. Dudak boyama-rujuma hangi tip bir gölgeleme uygun düşer? Gözlerimin şekline dayanarak eyelinerimi (göz kalemi-göz boyası) nasıl uygulamalıyım? Doğru fondöten gölgesini nasıl bulabilirim?

Ben bu amaca yönelik olarak videolar geliştirmek suretiyle cilt konusunda önemli oranda zaman harcadım. Örneğin sevdiğim fondötenler, kuru veya çok kuru ciltlere yönelik olarak fondötenler, yağlı ciltlere yönelik fondötenler; sizin için doğru tip fondöten nasıl seçilebilir; nasıl uygulayabilirsiniz? Doğru fondöteni nasıl belirlemelisiniz? Kadınların yorumları sürekli olarak akıllara soru işaretleri getiriyor ve buda beni videoları hazırlamaya sevk etti. Web sitesinin bir diğer büyük avantajı ise belirli durumlara yönelik olarak diğer insanlardan farklı düşünebiliyorsunuz. Örneğin sabahları ilk olarak yorgun gözlere eyelinerin (göz kalemi-göz boyası)uygulanması konusunda dersler vermiştim.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?
Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön