loader

Lara Sayılgan'ın gözüyle The Brush Contest

Favoriye Ekle
Lara Sayılgan'ın gözüyle The Brush Contest

İstanbul merkezli moda fotoğrafçısı Lara Sayılgan, L'Oréal Paris'in düzenlediği devam etmekte olan The Brush Contest'te jüri üyesi. Cengiz Abazoğlu, Atıl Kutoğlu, Ahu Yağtu gibi isimlerle çalışan Sayılgan ile, moda ve makyajın yakın ilişkisini, makyaj sanatının inceliklerini konuştuk.

"İnsanların yaratıcılıklarını kullanarak, harika makyaj stilleri ortaya çıkarttıklarını görmek beni çok mutlu ediyor. Çünkü aslında makyaj yapmak bir sanat! Makyaj tasarımcısı olmak da hayran olunacak bir meslek. Bu noktada L'Oréal Paris makyaj tutkunlarına çok önemli bir fırsat yaratıyor."

Jüri üyesi olduğunuz The Brush Contest yarışması hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Lara Sayılgan: L'Oréal Paris tarafından dünyada bir ilk olarak düzenlenen The Brush Contest yarışmasında jüri üyesi olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tasarımın sadece estetik bir obje yaratmak olduğunu düşünmüyorum. Tasarım işlevsel de olmalı. Bu noktada bir makyaj stili yaratmak aslında tam da böyle bir durum. Bu yarışmada hem estetik anlamda hem de işlevsel olarak çok güzel makyaj stilleri görebileceğimizi düşünüyorum. Kendi adıma çok heyecan verici bir yarışma olduğunu söyleyebilirim.

Karar verirken kriterleriniz ne olacak?

LS: Fotoğraf çekerken şahane çıkmanın sırrı fotoğrafçı ile birlikte modelin doğru açıyı yakalamasıdır. Herkesin daha iyi göründüğü bir açısı vardır. Dolayısıyla fotoğraf çekerken bizim için önemli olan nokta yüz kemikleridir. Makyajda da bunun böyle olduğunu düşünüyorum. Makyajla birlikte yüzümüzde vurgulamak istediğimiz yanları daha ön plana çıkarmalıyız ki kusursuz bir makyaj olsun. Makyaj sanatçısının yüz kemiklerini ortaya çıkartabilmesi bir fotoğraf sanatçısı için olmazsa olmaz ve vazgeçilmez öğelerden biridir. Ben karar verirken bu unsurlara özellikle dikkat edeceğim.
Buna ek olarak; L'Oréal Paris, trendlere yön veren bir marka. Bu yarışma kapsamında da en trend, en sofistike makyaj stilini yaratan ve aynı zamanda fotoğraf sanatındaki doğru açıyı bulmak gibi yüzdeki doğru noktalara iyi bir şekilde dokunan adaylar arasından tercihimi yapacağım. Ancak yarışmada en büyük kriterlerimden bir tanesi yarışmacıların yüz kemiklerine ve yüz yapısına göre doğru renkleri kullanması olacak. Yani renkleri moda diye kullananları değil aynı zamanda yüz yapılarına / kemik yapılarına uygun kullananları tercih edeceğim.

Dünya'da bir ilk teşkil eden bu organizasyonun uluslararası ayağı hakkında ne düşünmektesiniz?

LS: The Brush Contest yarışması Dünya'da bir ilk ve 13 ülkenin katılımı ile gerçekleşiyor. Yarışmanın son ayağında ise Paris'te büyük bir final gerçekleşecek. Finalistler, L'Oréal Paris Global Makyaj Tasarımcıları ekibinde yer alma şansı ve 100.000 Euro'luk büyük ödül için yarışacak. 13 uluslararası finalistin birincilik için yarışacağı final gecesi kelimenin tam anlamıyla göz alıcı bir makyaj şovu olacak; Barbara Palvin, Natasha Poly, Lara Stone, Doutzen Kroes, Karlie Kloss, Liya Kebede gibi L'Oréal Paris global güzellik elçilerinin bir araya gelmesiyle gerçekleşecek. Dünyanın en güzel yüzleri ile takım olma şansını yakalayacakları show'da, finalistler aynı zamanda kendi makyaj tasarımlarını L'Oréal Paris güzellik elçilerine uygulayarak podyumda sergileme şansı da yakalayacak. Bunlar insanın başına nadir gelecek güzellikler, fırsatlar. Bu kapsamda The Brush Contest yarışmasının aynı zamanda insanın vizyonunu da geliştireceğini düşünüyorum.

Türkiye'de yeni nesil / gençler arasında kariyerini makyaj tasarımcısı olarak gerçekleştirmek konusunda nasıl bir eğilim var?

LS: Moda ile makyaj aslında iç içe kavramlar. Türkiye'de de son yıllarda gençlerin makyaj tasarımcısı olarak kariyerlerini devam ettirmeleri yönünde büyük bir eğilim var. İnsanların yaratıcılıklarını kullanarak, harika makyaj stilleri ortaya çıkarttıklarını görmek beni çok mutlu ediyor. Çünkü aslında makyaj yapmak bir sanat! Makyaj tasarımcısı olmak da hayran olunacak bir meslek. Bu noktada L'Oréal Paris makyaj tutkunlarına çok önemli bir fırsat yaratıyor. The Brush Contest yarışması ile birlikte 16 yaşını doldurmuş olan tüm makyaj tutkunları yaratıcılıklarını kullanarak en sofistike, en iddialı, en kontrast renkleri bir araya getirerek kendilerini yansıtan makyaj stilini ortaya çıkarabilecek ve dünyaca ünlü yıldızlara makyaj yapma şansını elde edecek.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön