loader

Makyaj 101: Fondöten Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favoriye Ekle

Neredeyse her gün kullandığın makyaj malzemesi hangisi? Biz senin yerine cevap verelim: Fondöten! Günlük makyajda, gece makyajında ve profesyonel makyajlarda kullanılan fondöteni bugün yakından inceliyoruz. Fondöten nedir? En iyi fondöten hangisi? Vee en çok ihtiyacımız olan konu ise: Fondöten nasıl sürülür?

Fondöten önerileri isteyenler buraya! En beğenilen fondötenleri ve cildi kusursuz gösteren makyaj malzemelerini seninle tanıştırıyoruz. Artık fondöten konusunda aramızda açıklanmayan makyaj sırrı kalmasın!

Fondöten nedir?

Fondöten nedir?

Her gün kullandığın makyaj malzemesinin ne anlama geldiğini sorsak bilenlerinin sayısının çok az olduğunu tahmin edebiliyoruz. Fondöten aslında Fransızca kökenli fond de teint kelimesinden ortaya çıktı. Boya zemini ve astar anlamına gelen fondöten kelimesi, makyaj dilinde cildi kusursuzlaştıran, yüzdeki kusurları gizleyen kozmetik ürün anlamına geliyor.

Fondötenin kusursuz sonuçları sayesinde fondöten çeşitleri de farklılık göstermeye başladı. Fondöten markaları, krem fondöten, stick fondöten, likit fondöten, cushion fondöten, su bazlı fondöten, mat fondöten ve pudra fondöten üreterek makyaj dünyasının ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Senin için en doğru fondöteni keşfetmek için bu yazımıza bakabilirsin.

Fondöten nasıl sürülür?

fondöten nasıl sürülür

Fondöten sürme teknikleri fondötenin yapısına ve senin nasıl bir bitiş istediğine bağlı olarak değişiyor.

Likit ve krem fondöten: Sıvı formdaki fondötenleri uygulamanın en ideal yolu fondöten fırçası kullanmak. Fondöten fırçaları, yüzde daha doğal bir görünüm yaratıyor, fırça izi de belli etmiyorlar. Islak bitişli görünümleri seviyorsan fondöten fırçasını hafif nemlendirerek fondötenini sürebilirsin.

Pudra fondöten: Pudra formdaki fondötenler için en güzel yol makyaj süngeri kullanmak. Kadife yapılı fondöten fırçaları, yüzde mat görünüm yaratmak için ideal. Tabii sen tam tersi saten bitiş elde etmek istiyorsan makyaj süngerini ıslatabilirsin. Fondöten süngeri önerisi isteyenler için köşeli süngerleri öneririz. Böylece burun kenarına ve dudak çevresine daha rahat ulaşabilirsin.

Stick fondöten: Stick fondötenler için genellikle parmakla fondöten yaymayı öneriyorlar. Çünkü parmağın ısısıyla fondötenin yumuşuyor ve daha rahat yayılıyor. Fondöteni parmağınla yaydıktan sonra daha eşit bir görünüm için üzerinden makyaj fırçasıyla geçebilirsin.

Fondöten nasıl kullanılır?

Fondöten nasıl kullanılır?

Fondöten 101 dersimizde fondötenin nasıl kullanıldığını da anlatmak istiyoruz. Fondöten, cilt kusurlarımızı gizleyen ve cildi daha pürüzsüz gösteren bir makyaj malzemesi. Fondöten, genellikle ten makyajın ilk adımında kullanılıyor. Yüzüne nemlendirici, makyaj bazı sürdükten sonra fondöten sürebilirsin. Bazı makyaj artistleri, göz makyajını bitirdikten sonra fondöten sürmenin daha pratik olduğunu söylüyorlar. Böylece göz altında biriken far tozlarını fondötenini bozmamış olacak.

Fondöten kullananlar, cildinin daha aydınlık görünmesi için fondötenin içine birkaç damla aydınlatıcı ekliyorlar. Dilersen fondöten tüpünün içine veya elinin üzerine birkaç damla aydınlatıcı ekle ve fondöteni karıştır. Islak görünümlü fondöten yapmak işte bu kadar basit!

Fondöteni kullanırken önce yüzüne birkaç damla halinde uygula. Daha sonra makyaj fırçasıyla tampon hareketlerle fondöteni yay. Makyaj süngeri kullanıyorsan yine tampon hareketlerle ürünü sürmelisin. Fondöteni sağa sola çekerek yaymak cildinin yıpranmasına ve fondötenin etkisini göstermemesine yol açar.

Editörün önerisi: Islak görünümlü ten makyajı seviyorsan L'Orél Paris fondötenlerden True Match fondötenin içine birkaç damla likit aydınlatıcı ekleyebilirsin. True Match fondötenin incecik yapısı ve kusursuz bitişi sayesinde cildin ışıl ışıl görünecek.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Fondöten önerisi

Maybelline New York Fit Me Fondöten

Maybelline New York Fit Me Fondöten

Fondötenin nasıl sürüleceğini öğrendin. Şimdi sırada cildin için en iyi fondöteni keşfetmek var! Her cilt tipine uyum sağlayan ve yüzde doğal bir matlık sağlayan Maybelline Fit Me Fondöten, bizim en sevdiğimiz fondötenlerin başında geliyor. Fit Me fondötenin ince yapısı ve kolay sabitlenen formülü sayesinde yüzünde pürüzsüz bir his kalıyor.

Mat fondöten önerisi isteyenler Fit Me fondötenin doğal bitişini çok sevecek. Hem kuru, hem de gözenekli ve yağlı cilt yapısına uygun olan Maybelline Fondöten, yüzünü yağlandırmıyor, gözeneklerini gizliyor ve çizgilerine dolmuyor. Bize göre Fit Me fondöten en güzel makyaj fırçası ile uygulanıyor.

Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Gün boyu cildinden kıpırdamayacak ince yapılı fondöten arıyorsan Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöteni denemelisin. Lancome fondötenin ince yapısı cildin ile kusursuz bir uyum sağlıyor. Fondöten tek adımda cildinde doğal örtücülük sağlar. Eğer daha yoğun ve kusursuz bitiş istersen Teint Idole Ultra Wear fondöteni birkaç kat uygulayabilirsin.

Biz Lancome fondöteni en çok çabasız kusursuz görünüm için tercih ediyoruz. Sanki yüzümüzde yok gibi bir görünüm sağlamak, doğal güzelliğimizi ön plana çıkarmak için Lancome fondötenden daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz.

YSL Beauty Touche Eclat fondöten

YSL Beauty Touche Eclat fondöten

Nemli bitişli, ışıltılı ve parlak bitişli fondöten önerisi isteyenlere YSL Beauty'nin Touche Eclat fondöteni harika bir seçenek olacak. Cildinin doğal ışıltısını ortaya çıkaran ve yüzünün daha sağlıklı ışıldamasını sağlayan YSL fondöten davet makyajlarının favorisi!

Cildini daha aydınlık gösterecek ve girdiğin ortamda bir anda seni yıldız haline getirecek Touche Eclat fondöteni makyaj çantana mutlaka ekle. Tek uygulamayla seni gün boyu kusursuz gösteren fondöten yoğun geçen günlerinin de kurtarıcısı olacak.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler