loader

Makyaj 101: Kirpik Liftingi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Favoriye Ekle

Kirpik liftingi özellikle son zamanlarda en popüler kalıcı makyaj uygulamalarından biri. Peki kirpik liftingi tam olarak nedir? Nasıl uygulanır? Aklındaki tüm sorulara cevap bulmaya geldik!

"Kirpik liftingi nedir?" diye soracak olursan, kirpikleri 2-3 ay kadar süreyle kalıcı bir şekilde kaldırma ve kıvırma işlemi olarak özetleyebiliriz. Özellikle düz kirpiklere sahip olanların sık tercih ettiği bu uygulama, kirpiklere sürülen bazı kimyasal solüsyonlar ile uzun süreli kalkıklık ve kıvrıklık kazandırıyor. Şimdi yazımızın devamında, kirpik liftingi hakkında tüm detayları ve önerilerimizi seninle paylaşıyoruz. Kirpik liftingi yaptırmadan önce mutlaka bu yazıyı okumalısın!

Kirpik liftingi nasıl uygulanır?

Makyaj 101: Kirpik Liftingi Nedir? Nasıl Uygulanır?_1

Photo by Kush Kaushik from Pexels

Kirpik liftingi uygulamasında, kirpiklere uzun süreli kıvrık ve kalkık bir etki vermek için kirpik çizgisine ilk olarak silikon bir ped yapıştırılıyor. Sonrasında da kirpikler tek tek geri doğru taranarak yapıştırılıyor. Hemen ardından da bu kıvrıklığı korumak için bazı solüsyonlar birkaç adımda uygulanıyor. Bazı durumlarda da kirpikler kirpik bigudisine sarılıyor.

İlk aşamada geriye doğru yapıştırılmış kirpiklere mikro çubuklarla jel bir solüsyon sürülüyor ve yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletiliyor. Bu aşamada, kirpiklerin tek tek ayrılması ve solüsyonun her bir kirpiğe eşit şekilde sürülmesi önemli. İkinci adımda kirpiğe başka bir solüsyon daha sürülüyor ve tekrar bekletiliyor. En son adımda da kirpiklere keratin yüklemesi ve renk veren bir solüsyon daha sürülerek kirpik liftingi uygulaması tamamlanıyor. İşlemin tamamı 45-60 dk arası sürüyor.

Kirpik liftinginde nelere dikkat etmek gerek?

Makyaj 101: Kirpik Liftingi Nedir? Nasıl Uygulanır?_2

Photo by 

Engin Akyurt

 from Pexels

Öncelikle, eğer kirpik liftingi yaptırmaya kararlıysan, bunun kimyasal bir işlem olduğunu ve hassas ciltlerde bazı reaksiyonlara yol açabileceğini göz önünde bulundurmalısın. Kirpik uygulaması yaptıracağın yerin bu konuda uzman olmasına ve gerekli hijyen koşullarını sağladığına emin olmalısın.

Kirpik liftingi uygulamasından önce göz makyajını kusursuz bir şekilde temizlemeli, kirpiklerinde herhangi bir ürün kalıntısının kalmamasına ve kuru olmasına mutlaka dikkat etmelisin. Kontakt lens kullanıyorsan, uygulama öncesi mutlaka çıkarmalısın. Eğer arpacık, alerji, tahriş, kirpik dökülmesi gibi durumlar yaşıyorsan, uzmanlar tarafından kirpik liftingi uygulamasının önerilmediğini bilmelisin.

Bir de bu uygulamanın kalıcılık süresinin kişiye göre farklılık göstereceğini unutma. Kirpik liftinginin etkisi ortalama olarak 2-3 ay arası sürüyor. Uygulama sonrası kirpikler kuruduktan sonra yüzünü yıkayabilir ama

göz makyajı

yapmak ve maskara uygulamak için en az 12 saat beklemelisin. Sonrasındaki tüm aşamalar için, kirpik liftingi uygulayan uzmana danışabilirsin.

Kirpik liftingi zararlı mıdır?

Makyaj 101: Kirpik Liftingi Nedir? Nasıl Uygulanır?_3

Photo by Lisa Fotios from Pexels

Kirpik liftingi uygulaması yapan güzellik merkezleri her ne kadar bu işlemin herhangi bir zararı olmadığını söyleseler de, konu göz olduğu için çok dikkatli olmak gerek. Öncelikle kirpiklere sürülen kimyasal solüsyonlar gözleri tahriş edebilir, istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir.

Kirpik liftinginin etkisi geçtikten sonra kirpiklerde cılızlaşma ve dökülme çok sık rastlanmasa da, bu uygulamayı sık yaptırmak ister istemez bu tarz durumlar yaratabilir.

Kirpik liftinginin alternatifi olabilir mi?


Kirpik lifting uygulaması gerçekten çok güzel sonuçlar verebiliyor ancak, pahalı ve kimyasal olması nedeniyle senin için caydırıcı olabilir. Biz de bu yüzden kirpik liftingine alternatif olabilecek maskaraları denedik!

Maybelline Falsies Lash Lift Maskara

maybelline falsies lash lift maskara

Kirpik liftingi yaptırmak yerine bu etkiyi bir maskaradan almak istiyorsan, Maybelline Falsies Lash Lift maskarayı mutlaka denemelisin. Profesyonel kirpik liftingi uygulamasından ilham alarak tasarlanan bu maskara, çift taraflı eğimli fırçası ile kirpikleri dipten kaldırarak kalınlaştırıyor. Böylece en düz ve cılız kirpikler bile kirpik liftingi yaptırmış gibi kalkık, kıvrık ve uzun görünüyor. 16 saate kadar da etkisini koruyan, kirpik liftingi etkili bu maskarayı daha yakından incelemek için aşağıdaki makalemize göz atabilirsin.

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

L'Oréal Paris Unlimited Maskara

Makyaj 101: Kirpik Liftingi Nedir? Nasıl Uygulanır?_4

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Denediğimiz kirpik lifting etkili diğer bir maskara ise L’Oréal Paris Unlimited!

Unlimited maskarayı uzun uzun incelediğimiz makaleye

göz atmak için tıklayabilirsin! Eğer sen de kirpik liftingini denemekten çekiniyorsan veya bu uygulama için düzenli bir bütçe ayırmak istemiyorsan, L’Oréal Paris Unlimited maskarayı mutlaka denemelisin.

NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara

nyx professional makeup on the rise liftscara maskara

Hem yuvarlak hem de kum saati formundaki özel fırçası ile kirpiklere lifting etkisi veren diğer bir maskara ise NYX Professional Makeup'ın On The Rise Liftscara maskarası. Bu özel fırça formu en kısa kirpikleri bile kaldırma, tek tek ayırma ve gözleri daha büyük gösterme özelliğine sahip. Aynı zamanda kirpiklere hacim de veren bu maskara, gün boyu akma, dökülme ve bulaşma yapmıyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön