loader

Makyaj fırçalarının ömrünü uzat

Favoriye Ekle
Makyaj fırçalarının ömrünü uzat
Mükemmel makyajın sırrı yalnızca uygulamada saklı değil, makyaj yaparken kullandığın araçlar da bir o kadar önemli. Makyaj yapma esnasında ihtiyacın olacak fırçalarını satın aldın, şimdi sıra bu fırçaların bakımlarında. Senin için hazırladığımız bu beş öneri ile makyaj fırçalarının kullanım ömrünü uzat.

Düzenli olarak temizle

Makyaj fırçalarını en az ayda bir kere yıkamalısın. Makyaj fırçalarını alır almaz, kullanmadan önce de yıkaman üzerinde olma ihtimali bulunan kimyasallardan temizlemen için son derece önemli. Gerçek tüylü fırçaları bebek şampuanıyla yıkamalısın. Sentetik fırçaları ise, bulaşık deterjanı veya fırça temizleyicilerle yıkayabilirsin. Arada sırada ise, sentetik fırçalarını da bebek şampuanı ile yıkayarak, deterjandan kalan kimyasallardan temizleme.

Düzgün bir şekilde sakla

Fırçalarını yıkadıktan sonra, yerleştirmeden önce iyice kurumasını bekle. Kurumasının ardından, güneş ışığından ve tozdan uzak bir yerde sakla. Hepsini fırça kısımları yukarı da kalacak şekilde bir kupaya koyabilirsin. Onları saklarken akılda bulundurman gereken yalnızca iki şey var, ilk olarak şekillerinin bozulmamasına dikkat et. Son olarak da hava aldıklarından emin ol.

Doğru fırçayı doğru ürünle kullan

Doğal kıllı fırçalar, pudralar gibi kuru makyaj malzemeleri ile kullanılmalı, sentetiklerse likitlerle. Bu tamamen farklı kılların farklı formülleri nasıl özümsediği ile alakalı. Sentetik fırçalar çok fazla ürün özümsemiyor. Cilt üzerine en üyü uygulama için fırçanın üzerinde doğru miktarda ürün olması önemli.

Agresif uygulamalardan kaçın

Makyajını oldukça nazik uygulamalısın. Eğer makyaj fırçanı çok sert kullanırsan, fırçanda rastgele eğilmelerle ve bükülmelerle karşılaşabilirsin. Fırçanın tüyleri azalabilir bu dahomojen olmayan uygulamalara yol açabilir. Bunun yerine, nazik uygulamalara yönelerek hem fırçana hem cildine bir iyilik yap.

Sentetiğe yönel

Sentetik fırçaların ömrü doğal fırçalara oranla çok daha uzun. Doğal fırçalar ise çok daha hassastır. İnsan yapımı fırçalar diğerlerine kıyasla çok daha az kırılır veya tüy döker.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön