loader

Makyaj sırları: Fondöten nasıl uygulanır?

Favoriye Ekle

Fondöten nasıl sürülür? Fondöten sürmenin püf noktalarını bu yazımızda anlatıyoruz!

Doğru fondöten seçimi ve kusursuz ten makyajı zorlu bir süreç olabilir. Doğru tonu ve cildin için uygun fondöteni bulmak bazen o kadar da kolay olmayabilir. Sonunda cildin için doğru tonda ve doğru formülde fondöteni bulduysan, sıra uygulamada!

Doğru fondöten uygulayarak tüm cilt kusurlarını gizleyebilir ve saniyeler içinde kusursuz görünen ikinci bir ten yaratabilirsin. Kusursuz ten makyajına giden yolda önerilerimizi aşağıda derledik! Eğer "En iyi fondöten önerilerimize" göz atmak istersen, makalemizi okumayı unutma!

Doğru fondöten sürme teknikleri hakkında bilmen gereken her şeyi adım adım anlatıyoruz!

Fondöten nasıl sürülür?

1. Fondöten sürmeden önce ne yapmalı?

1. Fondöten sürmeden önce ne yapmalı?

Genellikle makyaja başlamadan önceki cilt bakım rutinin, teninin makyajdan sonra nasıl görüneceğini doğrudan etkiliyor. Cildini makyaja hazırlamak için önce cildini temizlemelisin. Daha sonra nemlendirici ve makyaj bazı uygulayarak fondöten adımına hazır hale getirebilirsin.

Cilt tipine ve cildinin ihtiyacına göre tercih edeceğin makyaj bazı ile hem cildin kusursuz görünecek hem de fondöteninin kalıcılığını artırmış olacaksın. Bizim fondötenden önce kullanmayı en çok sevdiğimiz makyaj bazlarının başında Maybelline Fit Me Makyaj Bazları geliyor.

Maybelline Fit Me Matte + Poreless Matlaştırıcı Makyaj Bazı, normalden yağlıya dönük ciltlerdeki parlama sorununu giderirken, aynı zamanda gözenek görünümünü de azaltıyor. Fit Me Luminous + Smooth Makyaj Bazı ise normalden kuruya dönük ciltleri nemlendirerek daha canlı ve aydınlık görünmesini sağlıyor. Bu iki makyaj bazı, ten makyajının kalıcılığını artırırken aynı zamanda SPF 20 ile cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya da yardımcı oluyor.

2. Doğru fondöten sürme teknikleri

fondöteni uygula

Fondöten sürmek için birkaç yöntem deneyebilirsin:

Makyaj süngeri ile fondöten nasıl sürülür? Daha doğal ve eşitlenmiş bir sonuç elde etmek için fondöteni nemli makyaj süngeri ile uygulayabilirsin. Makyaj süngeri fondöteni çok daha hızlı bir şekilde, fırça izi kalmadan cildine uygulamanı sağlayacak.

Fondöten fırçası ile fondöten nasıl sürülür? Eğer ten makyajında daha yüksek kapatıcılık arıyorsan, fondöten fırçası ile uygulamayı deneyebilirsin. Kabuki fondöten fırçaları veya yassı fondöten fırçaları ile fondöteni cildine uygulayabilirsin. Bu noktada fırça izi kalmaması için cildinde tüm noktalarda iyi bir şekilde dağıldığına emin olmalısın.

Elle fondöten nasıl sürülür? Eğer fondötenin yapısı elle uygulamaya uygun olacak şekilde kremsiyse, parmaklarınla da dağıtmayı deneyebilirsin. Tıpkı bir nemlendirici sürer gibi fondöteni kolayca cildinde dağıtabilirsin.

3. Fondöten sürmenin püf noktaları

3. Fondöten sürmenin püf noktaları

Kusursuz cilt görünümü için fondöten sürmenin püf noktalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fondötenin cilt tonunla aynı renkte olduğuna dikkat etmelisin. Bunu anlamak için fondöten rengi denerken boynuna uygulayabilirsin.
  • Fondötenin cilt tipine uygun olmalı. Örneğin yağlı bir cilde sahipsen matlaştırıcı fondötenleri, kuru bir cilde sahipsen nemli bitişli fondötenleri tercih edebilirsin.
  • Cildinin ihtiyacı olan kapatıcılık seviyesine göre bir fondöten seçmelisin. Eğer cildinde yoğun renk eşitsizlikleri ve kusurlar varsa yüksek kapatıcı bir fondöten kullanabilirsin. Sadece rengini eşitlemek istiyorsan daha hafif ve ince fondötenleri tercih edebilirsin.
  • Fondöteni göz altlarına uygulamamalısın. Daha sonra bu bölgelere kapatıcı da uygulayacağını düşünürsek, doğal görüntünün önüne geçebilecek ve ağırlık yaratabilecek uygulamaların önüne geçmelisin.
  • Fondöteni gereğinden fazla uygulamamaya dikkat etmelisin. Fazla fondöten sürmek cildinde maske etkisi yaratabilir ve "cakey" adı verilen ağır bir görünüme neden olabilir.
  • Dar bölgelere dikkat: Burun kenarı, çene ve alın gibi dar bölgelere fondöten uygularken dikkat etmelisin. Ayrıca cildinde ince çizgiler ve kırışıklıkar varsa buralara fondötenin dolmadığından da emin olmalısın.
  • Kullandığın fondöten fırçasının veya makyaj süngerinin temiz olmasına dikkat etmelisin.

Editörün önerisi: Hem yüksek kapatıcılığa sahip, hem de doğal bir görünüm veren fondöten önerimiz var! Maybelline Super Stay Active Wear Fondöten, 30 saate kadar kalıcı, transfer olmayan, suya dayanıklı formülü sayesinde gün içinde çok kolay bir kullanım sağlıyor. Super Stay Active Wear fondöten hakkında daha detaylı bilgi almak için bu makalemize göz atabilirsin.

4. Fondöten nasıl sabitlenir?

maybelline glass sprey

Makyaj sabitleme spreyi kullanmak hem fondötenin kalıcılığını arttırır hem de yüzüne son bir dokunuş ekler. Yüzün yağlıysa Maybelline New York Lasting Fix Mat Bitişli makyaj sabitleme spreyini kullanmalısın. Eğer daha aydınlık ve ıslak bir bitiş arıyorsan Maybelline Glass Sprey uygulamalısın. Yüzüne ayna ışıltısı kazandıran bu sabitleme spreyi seni gün boyu ışıl ışıl gösterecek.

Doğru fondöten sürme tekniklerini öğrendiğine göre, diğer bir önemli konuya da açıklık getirelim: Makyaj her zaman kazalara açık, bu yüzden "Fondöten lekesi nasıl çıkar?" sorusunun cevabını bu makalemizden öğrenebilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler