loader

Makyaj sırları: Yüz şekline göre kontür teknikleri

Favoriye Ekle

Yüz şekline göre nasıl kontür yapman gerektiğini biliyor musun? Adım adım anlatıyoruz!

Kontürleme tekniği sayesinde yüzümüzü olduğumuzdan daha genç, daha ince, burnumuzu daha kalkık gösterebiliyoruz. Yani neredeyse yüzümüzü yeniden şekillendirebiliyoruz. Fakat kontür makyaj tekniği yaparken atlamaman gereken bir nokta var: Bu yöntem yüz hatlarına, jest ve mimiklere göre uygulanmalı.

Oval, yuvarlak, kare veya kalp şeklinde olsun, her yüz şekline göre farklı bir kontür tekniği var. Yüz şeklini seçip, hangi tekniğin sana yakışacağını öğrenmek istiyorsan seni yazımızın devamına alalım

Yuvarlak yüz için kontür

Yuvarlak yüz şekli için

Yanakların ve yuvarlak çenen oldukça belirgin olduğu için, senin kontür tekniğinde amacın yüzünü olduğundan daha ince göstermek olmalı. Alnına ve elmacık kemiklerinin üzerine, açık renkte bir aydınlatıcı uygulamalısın. Koyu renkte bir aydınlatıcıyı da yanak çukurlarına ve çene hizana uygulayarak yüzünün daha uzun görünmesini sağlayabilirsin.

Yuvarlak yüze kontür nasıl yapılır?: Kontür makyajı için tüm yüze uygulanabilir kapatıcıları kullanmanı tavsiye ederiz. L'Oréal Paris Infaillible More Than Concealer'ın en koyu tonlarından birini al ve yanak kemiğinin altına ve çene kemik hattına ince bir çizgi halinde uygula. Kontür fırçasıyla kapatıcını dağıtarak yüz hattının şekillenmesini sağlayabilirsin. Sıra geldi yuvarlak yüzünü aydınlatmaya... Infaillible More Than Concealer'ın açık rengini de yüzünün yüksek bölgelerine noktalar halinde sür. Makyaj süngeri yardımıyla bu noktaları hafifçe dağıt. Yüzünün yüksek bölgelerini aydınlatmak, yuvarlak yüzünün daha dengeli görünmesini sağlar.

Kare yüz için kontür

Kare yüz şekli için

Geniş bir alın ve çeneye sahip olan kare şeklindeki yüzlerin kontür tekniğinde amacı, yüz hatlarını yumuşatmak olmalı. Açık tondaki aydınlatıcını alnına ve elmacık kemiklerine uygulayıp, koyu tondaki fondötenini alnının yan kısımlarına, çene çizgine uygulayabilirsin.

Kare yüze kontür nasıl yapılır?: Kare yüz hattını yumuşatmak için Maybelline New York Instant Anti Age Eraser'ı kullanmanı öneririz. Doğal ıslak görünümlü bu kapatıcı, cildinde yumuşacık bir etki bırakacak. Kare yüz hattını daha uzun göstermek için alın ve şakak bölgelerinin yan taraflarına Maybelline aydınlatıcının koyu tonunu uygula ve sünger aplikatörü ile dağıt. Yüzünün orta kısımlarına yani burun çizgisi, alın ve elmacık kemiklerine de Instant Anti Age Eraser'ın açık tonunu uygula ve dağıt.

Eğer çene kemiğin çok belirgin ise çene hattına da koyu renkli aydınlatıcını sürerek sert görünümü yumuşatabilirsin. Bu kontür tekniği sayesinde kare yüzün daha yumuşak ve oval formunu alacak.

Oval yüz için kontür

Oval yüz şekli için

Hafif şekilde yuvarlak hatlara sahip olan oval yüzler, her türlü makyaj tekniğine uygun bir yüz şekline sahip oldukları için bizce çok şanslılar! Kontür tekniğinde ise amaçları, yüz hatlarını biraz daha genişletmek ve kısaltmak olmalı. Aydınlatıcını çenenin ortasına, yanaklarının üst kısmına uygula. Ardından, koyu tonu, alnının tepe noktalarına, saçlarınla yanaklarınla birleştiği noktaya ve burnunun uç kısmına uygulayabilirsin.

Oval yüze kontür nasıl yapılır?: Yüz kontürü yaparken NYX Professional Makeup Highlight & Contour Pro Palette kullanarak adeta profesyonel bir görünüm yaratabilirsin. Kontür paletindeki koyu renkli pudrayı alın bölgesindeki saç diplerine çizgi haline uygula ve dağıt. Aynı şekilde yanaklarındaki saçlı derinin diplerine de koyu renkli pudranı dağıtarak doğal bir görünüm kazandır. NYX kontür paletindeki doğal aydınlatıcıyı da yanaklarına, elmacık kemiğinin üzerine ve çene ucuna uygula. Bu paletteki pudra yapıdaki 8 farklı kontür rengi sayesinde yüzünde profesyonel görünen kontür makyaj görünümleri yaratabilirsin.

Kalp yüzler için kontür

Kalp şeklindeki yüzler için

Geniş bir alına ve ince bir çeneye sahip olan kalp yüzlerin kontür tekniği, yüzün alt kısmını dolgun gösterip, hatları biraz daha keskin göstermeli. Açık renk aydınlatıcını dudak çevrene uygulayıp, yüzünle saçlarının birleştiği noktalara ve çenenin üzerine de koyu tonu uygulamalısın.

Kalp yüze kontür nasıl yapılır?: Kalp yüz şekline doğal bir şekilde kontür yapmak için bronzer kullanabilirsin. Maybelline New York City Bronzer'ı saç diplerine ve çene hattına açılı kontür fırçasıyla uygulayarak yüz şeklini daha doğal gösterebilirsin. Maybelline bronzerın içeriğinde simler olmadığı için bu bronzer hem bronz ten makyajı, hem de kontür makyajı için son derece uygun! Yüzünün yüksek bölgelerini aydınlatmak için de Maybelline New York Master Strobing Stick Aydınlatıcı kullanmanı öneririz. Dudak üzerine, burun ucuna ve alın bölgesine stick aydınlatıcını uygula ve makyaj süngerinin köşesiyle dikkatlice dağıt. Kremsi formülüyle tek adımda cildini aydınlatan bu aydınlatıcı sayesinde kontür makyajları daha keyifli bir hale gelecek.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/