loader

Makyaj sırları: Yüz şekline göre kontür teknikleri

Favoriye Ekle
Kontürleme tekniği sayesinde yüzümüzü olduğumuzdan daha genç, daha ince, burnumuzu daha kalkık gösterebiliyoruz. Yani neredeyse yüzümüzü yeniden şekillendirebiliyoruz. Aslında bu makyaj tekniği, yüz hatlarına, jest ve mimiklere göre uygulanmalı. Oval, yuvarlak, kare veya kalp şeklinde olsun, her yüz şekline göre bir kontür tekniği var. Yüz şeklini seçip, hangi tekniğin sana yakışacağını öğrenmek istiyorsan, yazımızın devamına alalım seni.

-Yuvarlak yüz şekli için:

yuvarlak yüz şekli için

Yanakların ve yuvarlak çenen oldukça belirgin olduğu için, senin kontür tekniğinde amaç, yüzünü olduğundan daha ince göstermek olmalı. Alnına ve elmacık kemiklerinin üzerine, açık renkte bir aydınlatıcı uygulamalısın. Koyu renkte bir aydınlatıcıyı da yanak çukurlarına ve çene hizana uygulayabilirsin.

-Kare yüz şekli için:

kare yüz şekli için

Geniş bir alın ve çeneye sahip olan kare şeklindeki yüzlerin kontür tekniğinde amaç, yüz hatlarını yumuşatmak olmalı. Açık tondaki aydınlatıcını alnına ve elmacık kemiklerine uygulayıp, koyu tondaki fondötenini alnının yan kısımlarına, çene çizgine uygulayabilirsin.

-Oval yüz şekli için:

oval yüz

Hafif şekilde yuvarlak hatlara sahip olan oval yüzler, her türlü makyaj tekniğine uygun bir yüz şekline sahip oldukları için bizce çok şanslılar! Kontür tekniğinde ise amaçları, yüz hatlarını biraz daha genişletmek ve kısaltmak olmalı. Aydınlatıcını çenenin ortasına, yanaklarının üst kısmına uygula. Ardından, koyu tonu, alnının tepe noktalarına, saçlarınla yanaklarınla birleştiği noktaya ve burnunun uç kısmına uygulayabilirsin.

-Kalp şeklindeki yüzler için:

kalp şekli yüzler için

Geniş bir alına ve ince bir çeneye sahip olan kalp yüzlerin kontür tekniği, yüzün alt kısmını dolgun gösterip, hatları biraz daha keskin göstermeli. Açık renk aydınlatıcını dudak çevrene uygulayıp, yüzünle saçlarının birleştiği noktalara ve çenenin üzerine de koyu tonu uygulamalısın.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön