loader

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır ve Temizlenir?

Favoriye Ekle

Makyaj süngeri şu sıralar elimiz ayağımız oldu! Güzellik marketlerinde sık sık gördüğümüz makyaj süngerleri, makyajımızı daha kolay ve doğal uygulamamızı sağlıyor. Fondöten süngeri, pudra süngeri gibi ürünler sayesinde makyajımızda daha doğal bitişler yakalayabiliyor, ten ürünlerini daha doğru kullanabiliyoruz. Sen ten makyajında fondöten fırçası mı yoksa fondöten süngeri mi kullanıyorsun? 

Gelelim asıl konuya; makyaj süngeri nasıl kullanılır, makyaj süngeri ne işe yarar ve makyaj süngeri yıkama gibi önemli soruların cevabını biliyor musun? Şimdi makyaj süngeri temizleme ve kullanımına dair merak edilen bütün detayları açıklıyoruz, hazır mısın? 

Makyaj Süngeri Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Makyaj süngeri likit fondöten, aydınlatıcı, kapatıcı, allık uygularken kısaca likit ve pudra bütün makyaj malzemelerde kullanılabilen makyaj uygulama aracıdır. Makyaj süngeri makyajının eşit ve doğal bir şekilde yayılmasına yardımcı olur. Ten makyajını doğru uygulamanı sağlar. Makyaj süngeri çeşitleri sayesinde makyajın her adımında kusursuz sonuçlar elde edebilirsin.

Editörün önerisi: Makyaj süngerini kullanmadan önce mutlaka ıslatmanı tavsiye ediyoruz. Böylece süngerin daha çok şişecek ve yumuşacık olacaktır. Islak sünger hem uygulamada kolaylık sağlıyor hem de makyajının daha aydınlık görünmesine yardımcı oluyor.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj süngerin ile fondötenini yaymak istiyorsan süngerin geniş yüzeyini kullanmalısın. Süngerin geniş ve düz yüzeyi yüzünün geniş alanları için yani süngerin düz kısmıyla fondötenini daha kolay ve başarılı yayabilirsin. Fondöten süngerinin köşe kısımları ile göz altı, burun kenarı, dudak üstü daha bölgesel uygulamalar yapmalısın. En iyi makyaj süngerlerinden biri olan YSL Beauty Teint Encre De Peau makyaj süngerini sana öneririz. Antibakteriyel özelliği olan ve yumuşacık bir his bırakan bu makyaj süngeri, yüzünde kadifemsi bir bitiş sağlıyor. Biz bu makyaj süngerini fondöten ve diğer bütün ten makyajı malzemeleri için kullanabiliyoruz.

Makyaj süngeriyle fondöten nasıl sürülür?: Ten makyajına başlarken öncelikle fondötenini cildine ufak noktalar halinde sür. Daha sonra ıslak makyaj süngerin ile fondötenini tampon hareketler ile yay. Makyaj süngerini cildinde sürükleyerek uygulamak yerine tampon hareketleri tercih etmelisin. böylece daha doğal bitişli ve kapatıcı bir sonuç elde edeceksin. Artık makyaj süngeri kullanımını biliyorsun.

Editörün önerisi: Aydınlatıcı, göz altı kapatıcısı veya krem allık gibi makyaj malzemelerini makyaj süngerinin ucuyla daha güvenli yapabilirsin. Böylece allığını fazla uygulama riski ortadan kalkacaktır.

Hangi Makyaj Süngerini Kullanmalı?

Hangi Makyaj Süngerini Kullanmalı?

Makyaj süngerini seçerken kesik uçlu olmasına dikkat etmelisin. Çok sert makyaj süngerleri cildinin yıpranmasına neden olabilir. Yumurta büyüklüğündeki makyaj süngerini fondöten, BB ve CC krem gibi tüm yüzüne uyguladığın makyaj ürünleri için tercih etmelisin. Makyaj süngeri önerisi isteyenlere NYX makyaj süngerini öneririz! NYX Professional Makeup Complete Control Blending Makyaj Süngeri gibi hem fondöten amaçlı hem de kesik uçları olan makyaj süngerini kullanmalısın. Makyaj süngerinin kesik uçlu tarafını göz altı kapatıcısı veya burun kenarı gibi detaylı ve zor bölgelerde kullanmanı tavsiye ederiz.

Makyaj süngeri alırken yumuşak olmasına özen göstermelisin. Sert makyaj süngerleri cildinin yıpranmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra sert makyaj süngerleri föndöten uygularken sünger izi bırakabileceğini de unutmamalısın.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

makyaj süngeri

Makyaj süngerlerini 2-3 kullanımda bir yıkamalısın. Makyaj süngeri temizlemek için beyaz sabunla veya makyaj ürünleri için özel üretilmiş spreylerle yıkaman yeterli olacaktır. Daha sonra kağıt havluya sararak kurumaya bırakabilirsin.

Makyaj süngerinin yıkanması cilt bakımın için çok önemlidir. Makyaj süngerini, fırçalarını uzun süre temizlemediğinde yüzünde sivilce çıkabilir, bizden söylemesi! Makyaj süngerini haftada bir veya iki kere temizlemelisin. Makyaj süngerini arkadaşınla paylaşıyorsan mutlaka her kullanımdan sonra hijyenini sağlamalamalısın. Makyaj süngerleri uzun süreli kullanımdan sonra bakteri toplayabiliyor. Cilt sağlığını korumak için makyaj süngerini iki üç ayda bir yenilemeni öneriyoruz. 

Editörün önerisi: Makyaj süngerini aldıktan sonra kutusunu atmamalısın. Makyaj çantana süngeri atarken kutusuyla atarsan daha hijyenik bir şekilde koruyabilirsin. 

Kaçınmanız Gereken Hatalar Nelerdir?

Kaçınmanız Gereken Hatalar Nelerdir?

  • Aydınlık bitişli ten makyajı için makyaj süngerini kuru kullanmamalısın. Süngerini termal su ile ıslatarak cildinin daha parlak görünmesini sağlayabilirsin. Termal su cildini rahatlatarak daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacak.
  • Mat ten makyajını seviyorsan fondöten uygulamasından sonra transparan pudranı, pudra süngeri ile cildine yayarak değil tampon hareketlerle uygulamalısın. Mat görünüm için kuru makyaj süngeri kullanmalısın. 
  • Makyajını tek bir makyaj süngeri ile yapmak yerine aydınlatıcı süngeri, fondöten süngeri ve pudra süngeri edinmelisin. Böylece kullandığın ürünler birbirine karışmamış olacak. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön