loader

Makyaj Yaparken Cildini Besle: Gliserinin Cilde Faydaları

Favoriye Ekle

Gliserinin cilde faydalarını ve makyajdaki etkilerini anlatıyoruz!

Gliserin denilince sanki kimyasal bir içerikten bahsettiğimiz düşünülebilir. Fakat gliserin tamamen doğal bir malzeme! Hayvan ve bitki kaynaklı gliserin, cilt bakımı ürünleri arasında oldukça değerlidir. Cilde yoğun bir nemlendirme etkisi kazandıran ve birçok cilt, makyaj malzemesinin içeriğinde bulunan gliserini yakından anlatıyoruz. Gliserin nedir ve cilde ne faydası vardır? Gliserin hangi makyaj malzemelerinde yer alıyor? Gliserin ile ilgili merak ettiğin detayları makalemizde bulabilirsin.

Gliserin nedir?

Gliserin nedir?

Gliserin veya gliserol, bitkisel veya hayvansal yağlardan elde edilen doğal bir bileşiktir. Tatlı bir tada sahip berrak, renksiz, kokusuz sıvı formda olan gliserin birçok cilt bakım ürünlerinde ve makyaj malzemelerinde yer alır.

Gliserin, cildin alt tabakalarındaki nemi cilt yüzeyine taşıyarak cildin nemlenmesine yardımcı olur ve cildin sağlıklı görünümünü korur. Cilt bakım ürünlerinin içinde yer alan gliserin, nemi cilde adeta kilitliyor ve uzun süre nemli görünmesini sağlıyor. Hatta yapılan son araştırmalara göre gliserin 'en etkili nemlendirici içerik' seçilmiştir. Laktik asit, glikolik asit ve hyalüronik asitten bile daha fazla nemlendirici etkisi olan gliserini mutlaka cilt bakım rütinine eklemelisin.

Gliserin cilde faydaları nelerdir?

gliserin cilde fayda


Gliserinin cilde faydalarını say say bitiremeyiz. Gliserinin en önemli faydası cildi nemlendirmesi ve cildin nemi tutmasına yardımcı olmasıdır. Gliserinin diğer faydalarını aşağıda görebilirsin.


  • Cildi çevresel tahriş kaynaklarından korumaya yardımcı olur.
  • Kuru cildi yumuşatır ve daha esnek görünmesini sağlar.
  • Cildin değerli nem bariyerini güçlendirir ve korur.
  • Cilt bakım ürünlerinin emilimini hızlandırır.
  • Cilt esnekliğini destekler ve cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.


Gliserin ayrıca cildimizin yüzeyindeki aquaporinlerin taşınmasında ve aktivitesinde rol oynar. Aquaporinler, hayati derecede önemli nemlendirici maddelerin (su ve gliserol dahil) cildin en üst katmanlarına yönlendiren proteinlerdir. Cildin nem dengesini korumada önemli bir rol oynarlar, daha kuru ciltlerin bile pürüzsüz ve rahat hissetmelerini sağlarlar.

Gliserin hassas ciltlere uygun mudur?

gliserin hassas ciltlere uygun mudurGliserin oldukça uzun bir güvenli kullanım geçmişine sahiptir. Alerji eğilimli ve akneli ciltler de gliserin içeren cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullanabilirler. Gliserin, yüz yıkama jellerinden tut da serum ve nemlendiricilere kadar çoğu cilt bakım ürününde yer alıyor. Gliserin içeren ürünler cildi kurutmuyor, germiyor ve pul pul dökülme yapmıyorlar.

Gliserin yağı cilde faydalarını taşımak için makyaj malzemelerinin içeriğinde gliserin olmasına dikkat edebilirsin. Bitkisel gliserin içeren ürünler sayesinde ten makyajı sonrası cildin daha sağlıklı, parlak, aydınlık ve canlı görünür. Cildi nemli ve yumuşak tutan gliserin fondötenlerde, aydınlatıcılarda ve makyaj bazlarında yer alabiliyor.

Gliserin nasıl kullanılır?

Gliserin nasıl kullanılır?

Gliserini direkt cildine uygulayabilir veya gliserin içeren cilt bakım ve makyaj malzemelerini kullanabilirsin.

Gliserin yağı kullanmak için birkaç damla pamuğa dök ve cildine yay. Günde bir kere kuru cildine gliserin sürerek cildini nemlendirebilirsin. Saf gliserin yağını uzun süre kullanmak içinde yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle gliserin yağını direkt uygulamak yerine güvendiğin cilt bakım ürünlerine yönelmelisin.

Gliserin içeren nemlendirici ve bakım serumlarını günde iki kere kullanman yeterli. Gliserin içeren cilt bakım ürünü seçerken mutlaka cilt tipine uygun olup olmadığına dikkat etmelisin. Kuru, yağlı veya karma cilt tipine uygun ürünlerin içindeki gliserin olup olmadığını araştırabilirsin. Gliserin yağı faydalarını denedikten sonra bu içeriği hep kullanmak isteyeceksin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler