loader

Makyaj yaparken en sık yapılan 5 hata

Favoriye Ekle

En sık karşılaştığımız 5 makyaj hatasını ve bunları düzeltme yollarını bir araya getirdik!


Hiçbirimiz kusursuz değiliz, zaman zaman makyaj hataları yapabiliyoruz. Önemli olan bu konuda öğrenmeye açık olmak. Bize sorarsan, makyaj hatalarının ana sebebi, insanın yüzünü doğru tanımamasından ve başkalarından gördüğümüz uygulamaların aynısını yapmaktan kaynaklanıyor. Herkesin yüz şekli ve cilt tonu farklı olduğu için, makyaj hatalarından kaçınmak için makyaj videolarında gördüğümüz makyaj yöntemlerini birebir uygulamak yerine, kendi yüzümüze uyarlamamız gerekiyor. Bu yazımızda en sık karşılaştığımız makyaj hatalarını ve onları düzeltmenin yollarını bir araya getirdik!

1. Allık hatası

allık hatası

En sık gördüğümüz makyaj hatalarının başında allığı yanlış yere ve uygun olmayan tonda uygulamak geliyor. Doğru allık rengini seçmek için harika bir tüyomuz var: Elini yumruk yap ve iyice sık, açtığında gördüğün kızarıklığın tonu, senin için en doğru renk demektir. Bu tona yakın bir allık uyguladığında cildin çok daha sağlıklı, canlı ve doğal görünecek.

Peki, allığı tam olarak nereye uygulamalsın? Daha önceleri, bizim de düştüğümüz bir makyaj hatası bu: Gülümseyerek allık uygulamak. Gülümsediğinde yanakların daha yukarı çıkıyor, bu noktalara allık uyguladığında ise yüzünü daha aşağı çekmiş oluyorsun. Gülerek allığı uygulayıp yüzünü serbest bıraktığında, allık uyguladığın yerin daha aşağıya indiğini göreceksin. Bunun yerine aynaya tam karşıdan bakıp, burun kenarından iki parmak boşluk bırak ve allığını elmacık kemiklerine doğru uygula. Bu sayede yüzün lifting etkisi kazanacak.

Allık Önerisi: Doğal pembe tonuyla herkese yakışan L'Oréal Paris Melon Dollar Baby Allık

2. Kapatıcı hatası

2. Kapatıcı hatası

Kapatıcı hatası ise cildi bir anda olduğundan çok daha yaşlı, kusurları çok daha belirgin bir hale getirebiliyor. Kapatıcıyı uygularken dikkat etmen gereken iki nokta var:

Doğru kapatıcı rengi seçmek: Kapatıcını cilt renginden maksimum 1 ton daha çık seçmelisin. Koyu göz altı morluklarını gizlemek için çok açık bir renk kullanırsan, kusurlarını çok daha belirgin bir hale getirebilirsin.

Kapatıcıyı doğru yere uygulamak: Göz altındaki morlukları kapatmak için göz altının tamamına yoğun bir şekilde kapatıcı uygulamak, ağır bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden kapatıcını göz pınarına ve morlukların en yoğun olduğu iç kısma uygulamalı ve tampon hareketlerle dağıtmalısın.

Yüksek örtücülükle kapatıcı önerisi: L'Oréal Paris Infaillible More Than Concealer Kapatıcı

3. Kontür Hatası

kontür hatası

Makyaj hataları arasında kontür hataları en büyük yeri kaplıyor. Bunun sebebi de önceden belirttiğimiz gibi, makyaj videolarından gördüğümüz tekniklerin aynısını uygulamak. Halbuki, bizim burnumuz daha farklı, yüzümüz daha uzun, elmacık kemiklerimiz daha çıkık olabilir. Kontür uygularken yapman gereken en önemli şey, yüzünü doğru tanıyıp, hangi noktaların geri plana atılabileceğini, hangi noktaların ön plana çıkarılabileceğini doğru bir şekilde belirlemek. Bu yüzden "Kontür nasıl yapılır?" videolarında gösterilen yöntemlerin aynısını yapmak yerine, kendi yüzüne uygun yöntemleri deneyerek bulmak. 

4. Kaş makyajı hatası

kaş makyajı hatası

Yüzde en çok dikkat çeken makyaj hatalarından biri de, kaşları olması gerekenden çok daha fazla doldurmak, sert ve koyu çizgilerle boyamak. Halbuki kaşlarını doğal bir şekilde doldurduğunda, çok daha belirgin ve yüzüne uygun bir görünüm elde edebilirsin. Peki kaşlarını nasıl doldurmalısın?

Öncelikle çok ince uçlu bir kaş kalemi ile kaşlarının arasındaki boşlukları, kaş kıllarının formunu taklit ederek doldurmalısın. Daha sonra da renkli bir kaş maskarası ile kaşlarını yukarı ve yana doğru tarayarak daha doğal ve belirgin bir görünüm elde edebilirsin. Kaş kalemi ve kaş maskarasının rengini seçerken, saç rengini baz almalısın. Saçlarından bir-iki ton daha koyu olan kaş ürünleri senin için uygun olacaktır.

Kaş maskarası önerisi: L'Oréal Paris Plump & Set Kaş Maskarası

 5. Eyeliner hatası 

5. Eyeliner hatası

Eyeliner çizginin kusursuz görünmesi için biraz pratik yapman gerekiyor. Herkes ilk seferde eyelinerını kusursuz çekemez, tabii ki bozulmalar veya eşit olmayan görünümler meydana gelebilir. Eyeliner çekerken dikkat etmen gereken en önemli nokta, göz kapağını germeden çekmek. Göz kapağını çekerek çizdiğin kuyruk, serbest bıraktığında eğri ve hatalı görünecektir. Aynayı karşına al ve düz bak, alt kirpik dibinin bittiği hizayı devam ettirerek bir kuyruk çiz. Daha sonra bu kuyruğu, üst kirpik diplerinle birleştir. Zamanla, pratik yaparak bu işte ustalaşacağına emin olabilirsin.

Eyeliner önerisi: L'Oréal Paris Superliner Superstar Eyeliner 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/