loader

Maskara Nedir? Nasıl Kullanılır?

Favoriye Ekle

Maskaraları yakından incelemeye var mısın? Maskara nasıl sürülür? Ne işe yarar? Maskara ile ilgili tüm sorularını yanıtlıyoruz!

Makyaj yapmayı çok seven biz kadınların, göz makyajında en dikkat ettiği konu sanıyoruz ki kirpikler… Bakışlarımızı daha da derinleştiren, makyajımızı ise etkileyici kılan kirpiklerimiz, maskara uygulaması ile taçlanıyor. Senin için maskaraları daha yakından tanımaya koyulduğumuz bu yazıda, Maskara nasıl sürülür? sorusunun yanıtını verip, bizim için maskara kullanmanın püf noktalarını seninle paylaşacağız.

Maskara nedir, ne işe yarar?

maskara nedir ne işe yarar

Maskara ya da bilinen diğer bir adıyla rimel, kirpiklerin daha da belirginleşmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Kıl ya da silikon fırçadan oluşabilen maskaralar, fırçanın sahip olduğu kavis şekillerine göre ise kirpikleri tek tek ayırma, uzatma, kıvırma ve dolgun gösterme işlevlerine sahiptir. Kirpik dolgunlaştırıcı maskaralar, göz makyajının öne çıkmasını sağlar. En kısa kirpikleri bile dipten uca uzatabilir ve hacimle kaldırabilir.

Maskara Çeşitleri Nelerdir?

Maskaraların, suya dayanıklınormal ve şeffaf maskara olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Suya dayanıklı formüller, deniz veya havuzda kullanıma uygunluğu ile öne çıkar ve sadece yağ bazlı temizleyiciler ile çıkarılabilmektedir.

Şeffaf maskaralar ise kirpiklere herhangi bir renk vermeden yalnızca kirpikleri ayırma ve kıvırma işlemine sahiptir. Ayrıca maskara bazı olarak da tercih edilebilir.

Normal maskaraları günlük makyajında kullanabilirsin. Normal maskaralar suyla temas ettiğinde akabilir veya bulaşabilir. Bu nedenle gideceğin yere ve hava durumuna göre sana en uygun maskarayı seçmende fayda var.

Maskara Nasıl Sürülür?

Maskara Nasıl Sürülür?

Buraya kadar “maskara nedir, ne işe yarar?” ve “maskara çeşitleri nelerdir?” gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Şimdi bir de istersen, maskara nasıl sürülmeli buna bir göz atalım. 😊

  • Öncelikle kirpik kıvırıcı kullanarak başlamanı öneriyoruz. Üst kirpiklerine 30 saniye kadar uygulayacağın bu işlem sonrasında kirpiklerin hiç olmadığı kadar kıvrık görünecek!
  • İkinci aşamada eğer kirpiklerin çok cılızsa maskara bazı uygulayabilirsin. Bu işlem, kirpiklerinin hem daha dolgun görünmesini sağlayacak hem de maskaranın kalıcılığını artıracaktır.
  • Artık maskaranı uygulamaya hazırsın! Maskara fırçasını kirpik diplerine oturt ve zikzak harketlerle uygulamaya başla. Eğer iki kat maskara uygulamak istiyorsan 10maksimum 15 saniye kadar beklemeni öneriyoruz.
  • Alt kirpiklerine ise hafif darbe hareketleri ile uygulama yapmalısın. Bu noktada yoğun uygulama, örümcek bacağı görünümüne sebep olabilir, unutma!

Maskara Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Maskara kullanmanın en önemli noktası kendi kirpik yapına en uygun maskarayı bulmaktır. Kısa kirpik maskarası, cılız kirpikler için maskara veya seyrek kirpikler için maskaralar değişkenlik gösterir. Sana en uygun maskara ile en doğru sonucu yakalayacaksın.

Maskaranın daha yoğun ve etkili görünmesini istiyorsan 2 hatta 3 kat maskara sürebilirsin. Özellikle gece makyajında takma kirpik etkisi yaratmak istiyorsan 2 kat maskaranı dikkatli uygulamalısın. Maskaran tam olarak kuruduktan sonra ikinci katı sürmek zor olabilir bu nedenle tam kurumadan maskaranın ikinci katını sürmelisin.

Maskaran kirpiklerini yapıştırıyorsa hemen o maskaradan uzaklaşmalısın. Fakat yapışan kirpiklerini acele bir şekilde açmak istiyorsan temiz maskara fırçasından yardım al. Kirpiklerini tarayarak fazla maskarayı temizle ve kirpiklerini yukarı doğru tarayarak kaldır.

Maskara Nasıl Seçilir?

Maskara Nasıl Seçilir?

Güzellik marketlerinde gördüğün onlarca maskara arasında aklına gelen soruyu tahmin edebiliyoruz: Kirpiklere Göre Rimel Seçimi Nasıl Olmalı?

Çok kısa kirpikler için: Kısa kirpiklerini belirginleştirmek için silikon ve kıvrımlı maskara fırçalarını seçmelisin. Kirpikleri dibinden yakalayan silikon ve kıvrımlı fırçalar, kirpkileri tek tek ayırıyor ve adeta yelpaze etkisiyle daha belirgin hale getiriyorlar.

Eşit olmayan kirpikler için: Kirpiklerinin hepsini aynı hizada uzun göstermek istiyorsan ince ve taraklı fırçaları kullanmalısın. İnce taraklı maskara fırçasını alt kirpiklerin için de rahatlıkla kullanabilirsin.

Hacim kazandırmak için: Tıpkı filmlerdeki gibi ekstra hacimli kirpiklere sahip olmak isteyenler esnek ve silikon fırçalı maskara fırçaları kullanmalılar. Kısa kirpikleri uzatan ve hacim kazandıran fırçalar sayesinde takma kirpik etkisi yakalayabilirsin.

Fırça Yapısına Göre En İyi Maskara Nasıl Seçilir?

Tarak fırça: Maskara sonrası topaklanma olmaması ve kirpiklerin eşit görünmesi için tarak şeklindeki fırçaları kulllanabilirsin.

Kalın fırça: Kalın maskara fırçası kirpikleri kıvırır ve hacim verir. Özellikle seyrek kirpikler için tavsiye ediyoruz.

İnce fırça: İnce fırça kirpikleri daha uzun göstermek için kullanılır. Kirpiklerinin kaşlarına değmesi için ince ve tarak şeklindeki fırçaları kullanmalısın.

Kum saati fırça: Bu maskara fırçası tipi özellikle kat kat maskara sürenler için! 2 veya daha fazla kat maskara sürüyorsan topaklanma yapmaması için kum saati şeklindeki maskara fırçalarını kullanmalısın.

Silikon fırça: Son dönemlerde silikon maskara fırçaları, kıl fırçalardan daha fazla tercih ediliyor. Bunun sebebi de silikon fırçaların daha pratik ve etkili sonuç vermesi. Silikon fırça topaklanma yapmıyor ve kirpiklerine ekstra uzunluk kazandırıyor.

Maskaranın Ömrü Ne Kadardır?

Maskaranın Ömrü Ne Kadardır?

Kullandığın kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihlerine çok dikkat etmelisin. Açılmamış maskaranın raf ömrü ortalama 2 senedir. Maskaranı açtıktan sonra 6 ay içinde kullanmalısın. 6 aydan sonra maskaran kuruyabilir ve oksijenin etkisiyle bozulabilir. Bu da kirpiklerinde alerji ve dökülme gibi sorunlar karşına çıkarır. Bu nedenle açılan maskaranı 6 ay içinde kullanıp yenisini almalısın.

Editörün önerisi: Maskara fırçasını sürekli maskara tüpüne batırıp çıkarmak içerisine oksijen pompalanmasına neden olur. Bu da maskara ömrünü kısaltır, bizden söylemesi!

Göz Rengine Uygun Maskara Renkleri

Maskara renginin sadece siyah olduğunu düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Kahverengi maskara, kızıl maskara, mavi maskara gibi farklı renkleri de mevcut.

Kahverengi gözler için siyah veya kızıl maskara tonlarını öneriyoruz. Kızıl, bordo maskaralar kahverengi gözlerinle harika uyum sağlayacaklar.

Mavi gözlüler mutlaka yeşil, pembe gibi kontrast maskara renklerini denemeliler. Siyah maskara yerine kahverengi maskara kullanarak göz makyajını daha yumuşak gösterebilirsin.

Yeşil gözlüler kahverengi maskara ve mavi maskaraya bir şans vermeliler. Yeşil gözlerini ortaya çıkarmak için iki kat mavi maskara denemeye ne dersin?

Uzun Süre Kalıcı Maskara İçin Uygulama Önerileri

Kalıcı maskara uygulaması için ilk önce kirpiklerini kıvır. Kirpik kıvırıcısı kullanarak kirpiklerini kıvırmak daha uzun süre hacimli kirpiklere sahip olmana yardımcı olur. Sonrasında maskara bazı sürmelisin. Eğer maskara bazın yoksa transparan pudranı minik bir fırça yardımıyla kirpik diplerine dikkatlice uygula.

Maskara bazından sonra maskaranı kirpik diplerine yerleştir ve dikkatlice kirpik uçlarına doğru ilerle. Kalıcı maskara için ürünün bütün kirpiklerine eşit bir şekilde yayıldığına emin olmalısın.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler