loader

Mevsimsel Alerjileri Makyajla Gizlemenin Yolları

Favoriye Ekle
Mevsimsel Alerjileri Makyajla Gizlemenin Yolları

Baharın gelişiyle, mevsimsel alerjilerle başı dertte olanlar için harika makyaj önerilerini bir araya getirdik!

Bahar, açan güneş ve çiçeklerle beraber bir de polenleri de yanında getiriyor maalesef. Tam havaların ısınmasına sevinirken, bir yandan da mevsimsel alerjilerle boğuşmak biraz can sıkıcı. Sürekli yaşaran gözler, hapşırmaktan kızaran burun, kuruyan, matlaşan bir cilt ve belki de artan sivilceler baharın yan etkilerinden. Peki mevsimsel alerjileri makyaj ile gizlemek mümkün mü? Cevap tabii ki evet! Yüzdeki kızarıklıkları gizlemek, yaşaran gözlerle baş edecek bir makyaj yapmak ve cildi yatıştırmak aslında hiç de zor değil. Üst seviyede alerjik biri olarak, bahar alerjileriyle savaşmanın yollarını anlatıyorum!

Cildi yatıştırmak ilk adım

Bahar aylarına geçtiğimizde cildim genelde kendini şaşırır, sivilcelenir, kurur ve kızarır. Böyle zamanlarda cildime iyi davranmak ve onunla zıtlaşmamak için hep hafif ve doğal içerikli cilt bakım ürünlerine yönelirim. Kuruyan cildimi nemlendirmek için de son zamanlardaki favorim içerisindeki 15 mineralli Vichy termal suyu ve antioksidanlar ile cildimde büyük bir bardak su içmiş etkisi yaratan Minéral 89. Cildi nemlendiren, sağlıkla ışıldamasını sağlayan bu harika bakım ürünü, parfüm ve alkol içermediği için hassas cildimi asla yormadan nemlendiriyor, rahatlatıyor. Makyajdan önce makyaj bazı olarak Vichy Minéral 89, bahar alerjileri ile baş etmemde bana çok yardımcı oluyor.

Kızarıklıkları gizlemede ustalaş

Benim gibi baharda sürekli akan bir buruna sahipsen, kızarıklıklarla da başın dertte demektir. Özellikle burun çevresinde oluşan bu kızarıklıkları gizlemenin en kolay yolu ise kamuflaj kapatıcılardır.

Bu konudaki en büyük yardımcım ise, uzun zamandır çok severek kullandığım L’Oréal Paris’in Total Cover kamuflaj paleti. Bu paletteki yeşil renkli kapatıcı, kızarıklıkların üzerine uygulandığında onları nötrleyerek gizliyor. Burun kenarlarıma, alnıma ve dudak kenarlarıma bu kapatıcıyı uyguladıktan sonra tüm kırmızılıklara kolayca veda ediyorum.

Göz altlarını nötrle

Göz altlarını nötrle

Sürekli yaşaran gözler demek, benim için biraz daha koyu göz altları demek. Özellikle bahar alerjilerim artmışken makyaj yapmadığım zamanlarda “Hasta mısın?” sorusunu daha sık duyuyorum. Göz altlarındaki bu yorgun ve koyu halkalı görünümü gidermenin en kolay yolu ise benim için Maybelline New York’un Instant Anti Age Eraser Neutralizer kapatıcısı. Bu muhteşem kapatıcı, koyu halkaları siliyor, aydınlık bir görünüm veriyor ve şişliğin de azalmasına yardımcı oluyor.

Eğer bir de göz nezlesi gibi alerjiler de yaşıyorsan veya gözlerin kızarıyorsa sana yine harika bir makyaj tüyom daha var: Gözlerinin daha aydınlık görünmesini sağlamak için alt kiprik diplerine ten renginde göz kalemi uygulayabilirsin. Yumuşak yapısı ve kolay uygulanışıyla beraber, sabitlendikten sonra akmayan L'Oréal Paris Infaillible Gel Crayon 13 Uptown Beige benim favorim!

Hassas Ciltler için Doğal Ten Makyajı

Kızarıklıkları nötrledikten sonra cilt tonumu eşitleyen, aynı zamanda da cildime bakım yaparak nemlendiren bir ten makyajı uyguluyorum. Doğal bitişi ve nemlendirme etkisi ile cildimi kusursuz gösteren Garnier Mucizevi BB krem, bahar alerjileri döneminde en sevdiğim ten ürünlerinden. Üstelik şimdi yeni çıkan açık tonu ile cilt tonuma çok iyi uyum sağlayan bu BB krem’in en sevdiğim diğer bir tarafı da içerisindeki SPF ile cildimi güneşin zararlı etkilerinden de koruması.

Akmayan göz makyajı

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Mevsimsel bahar alerjilerinin en can sıkan kısmı ise sürekli yaşaran gözler. Haliyle de bu durumda göz makyajı yapmak insanı epey zorlayabiliyor. Benim bu durumla başa çıkmak için iki tane silahım var: akmayan bir maskara ve göz kalemi. L’Oréal Paris’in yeni çıkardığı Superstar XFiber Xtreme Resist maskarası hem kirpiklere yoğun hacim veriyor hem de asla ama asla akmıyor! Tabii bu maskaraya bir de sürer sürmez sabitlenen ve yerinden oynamayan Maybelline New York Master Drama Khol Liner siyah göz kalemim eşlik ediyor. Bu ikili, yaşaran gözlerimle gün boyu baş ederek rahat etmemi sağlıyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön