loader

Mindful Güzellik (Mindful Beauty) Nedir?

Favoriye Ekle

Güzelliğin içten geldiğine inananlardan mısın? O zaman, mindful güzellik kavramını aslında hayatına çoktan dahil etmiş olabilirsin. Nasıl mı? Hadi gel, bunun cevabını mindful güzellik nedir sorusuyla birlikte yanıtlayalım. 

Fiziksel olarak kendini güzel hissetmek için attığın her adımı, zihninin ve düşüncelerinin de güzelleşmesi için bir adım olarak görebilirsin. Mindful güzellik işte tam olarak bunu deneyimleyebilmeyi sağlıyor. “Mindful” kavramı hayatımıza yeni girmedi ancak mindful güzellik uygulamasıyla en güzel halini tanıma düşüncesi şu an senin için yeni bir fikir olabilir. Sonuçta buradasın ve bizce şimdiden mindful beauty trendinin bir parçası olmaya hazırsın. Öyleyse, mindful güzellik ne işe yarar ve nasıl uygulanır hep beraber daha yakından keşfedelim! 

1. Mindful Güzellik Nedir?

Mindful Güzellik Nedir?

Mindful güzellik için öz bakıma bütünsel bir yaklaşım diyebiliriz. Cilt bakımının temelini oluşturan her unsuru tek çizgide birleştiren bu yaklaşım, güzellik kavramını ve güzel olma düşüncesini yalnızca cilt bakımı ve makyaj uygulamalarıyla ele almıyor. Sağlıklı beslenmek, düzenli bir uykuya sahip olmak, kendine zaman ayırmak veya stresten uzaklaşmak… Bu gibi adımlarla birlikte güzel hissetmenin yolunu bulmaya yardımcı olan mindful güzellik, özetle güzel görünmenin tüm yapı taşlarını bilinçli bir farkındalıkla hayata geçirmeyi hedefliyor. 

Mindful güzellik esas olarak şu düşünceyi savunuyor: Güzellik, bakım ve makyaj ürünlerinin sunduğu etkileri cildine, saçına ya da vücuduna taşımanla sınırlı değil. Güzellik, aynı zamanda bilincinde hissedebileceğin ve zihninde sürdürebileceğin bir kavram. Bundan dolayı mindful güzellik uygulamaları yalnızca dış görünüşünü iyileştirmek için harcayacağın zamandan çok daha fazlasını ifade ediyor.  

2. Mindful Güzellik Uygulamasının Amacı Nedir?

Mindful Güzellik Uygulamasının Amacı Nedir?

 • Güzellik kavramına karşı yeni bir bakış açısı getirmek
 • Öz değer ve öz saygı gibi unsurların gelişmesine yardımcı olmak
 • Aynadaki yansımayla birlikte kişinin iç dünyasını da güzelleştirmek
 • Kendine odaklanmak, beden güzelliğine zaman ayırmak ve sonucunda ise bedenini daha çok sevmek
 • Bilinçli ve farkındalık sahibi bir birey olmak

3. Mindful Güzellik Uygulaması Ne İşe Yarar?

Mindful Güzellik Uygulaması Ne İşe Yarar?

 • Mindfull güzellik uygulamaları fiziksel olarak güzelleşirken mental olarak da iyi hissetmeye yardımcı oluyor. 
 • Kişinin kendisine daha bilinçli olarak bakım yapmasına olanak tanıyor. 
 • Dış görünüş için yapılan her uygulamada öz bakım kavramının gelişmesine yardımcı oluyor. 
 • Günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaşmaya ve bu süreçte kişisel bakıma yönelmeye imkan sağlıyor. 
 • Cilt bakımı ve makyaj uygulamaları yaparken iç bağlantının güçlenmesine destek oluyor.  

4. Mindful Güzellik Nasıl Uygulanır?

Mindful Güzellik Nasıl Uygulanır?

Mindful güzellik uygulamalarını hayatına birçok farklı şekilde dahil edebilirsin. Günlük rutinlerin arasına ekleyeceğin birkaç adımla mindful beauty kavramının sunduğu etkilerden yararlanman çok kolay. İşte senin için birkaç mindful güzellik uygulaması tüyosu! 

4.1. Rahatlatıcı Banyo ya da Spa 

Hem cildine hem de ruhuna iyi gelecek mindful beauty uygulaması için özenle hazırlanmış bir banyo seansı veya spa tercih edebilirsin. Hem zihnini boşaltarak ana odaklanmak hem de cildinin nefes almasını sağlamak için kendini sıcak su ve buhurla biraz şımartabilirsin. Banyo sonrasında gül kokulu parfümler veya vanilya esansıyla enerjini tazeleyerek kendini çok daha iyi hissedebilirsin. 

4.2. Nefes Egzersizi

Bilinçli güzellik uygulaması için nefes egzersizlerine de bir şans vermelisin. Nefes verirken içindeki negatif enerjinin uzaklaştığını ve nefes alırken sana iyi gelecek ve seni güzelleştirecek bir sürece dahil olduğunu düşünebilirsin. Nefes egzersizi için şu adımları takip edebilirsin: 

 • Yere ya da bir yoga matına kollarını ve avuçlarını vücudundan uzakta tutacak şekilde uzan.
 • Burnundan ve ağzından nefes almaya başla.
 • Bunu nazikçe ve düzenli olarak yapmaya devam et. Her nefes alışverişinde bir ile beş arası say. Bunu üç ila beş dakika boyunca tekrarla.

4.3. Cilt Bakım Ritüeli

Cilt bakımı ve makyaj uygulamalarına gününün kaç dakikasını ayırıyorsun? Mindful güzellik uygulamasının amacı kendine bakım yaptığın her dakikanın bilincinde olman ve bunun için attığın her adımda kendini değerli ve güzel hissetmen. Dolayısıyla cilt bakımı yaparken aceleye getirmek ve geçiştirmek yerine cildine uyguladığın her bakımı bir ritüel havasında geçirebilirsin. 

Örneğin; kendine maske yaparken mum veya tütsü yakmaya ve sakin bir müzik açmaya ne dersin? Cilt bakım ritüelinin ardından sana kendini iyi hissettirecek bir makyaj uygulaması yapabilirsin. Dilersen clean girl makyajı bu noktada seçeneklerin arasında yer alabilir.


Mindful güzellik nasıl uygulanır artık biliyorsun. O zaman vakit kaybetmeden bilinçli güzellik rutinini uygulamaya hemen başla!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler