loader

Monokrom Makyaj Nedir?

Favoriye Ekle

Makyaj stilinde bir yenilik yapmanın peşindeysen monokrom makyaj trendi tam sana göre! Bu dosyamızda monokrom tekniği nedir sorusuyla beraber uyumlu tonların gücünü keşfedeceğiz. Hazırsan, monokrom makyaj trendi dosyamızı açıyoruz!

Ton sür ton akımına gönül veren ve stilini bu yönde renklendiren moda gurularının kalp ritmini hızlandıracak bir trendle karşındayız: Monokrom makyaj trendi! Uyumlu tonların gücü giyim modasıyla yetinmeyerek yeni makyaj trendleri arasına da dahil oldu. Eğer sen de tek bir renkle harikalar yaratmanın gücüne inanıyorsan monokrom makyaj trendi vazgeçilmezlerin arasında yer almaya aday! Yeni bir makyaj serüvenine hazırsan, keşfe çıkıyoruz!

Monokrom Makyaj Nedir?

Monokrom Makyaj Nedir?

Monokrom makyaj aynı rengin farklı tonlarıyla yapılan makyajlar için kullanılan bir ifade. Mesela göz kapaklarına açık pembe bir far, yanaklarına pembe bir allık ve dudağına pembe ruj uyguladığın günlerde aslında monokrom makyaj tekniğini uygulamış oluyorsun. 

Peki, monokrom renkler nelerdir sorusuna başka yanıt yok mu dersin? Tabii ki var. İster turuncu ister kırmızı, ister kahve istersen de mor… Yani aslında ruj ve allık olarak tercih edebileceğin tüm renklerle monokrom makyaj yapabilirsin. Tabii bunun, bugünlerde popüler olan monokrom makyaj trendine uygun olması için belli başlı ayrım noktaları da yok değil. O zaman asıl sorumuz geliyor: Monokrom makyaj nasıl yapılır?

Monokrom Makyaj Trendi Nasıl Yapılır?

Farklı makyaj trendlerini uygulama konusunda çekimser olsan dahi monokrom makyajın sunduğu pratikliğe kayıtsız kalamaman muhtemel. Çünkü bu makyaj stilinde ihtiyacın olan tüm makyaj malzemeleri, aslında elindekiler! Monokrom makyaj trendi aynı tondaki ruj, göz farı ve allıklarla uygulanıyor. Ve ardından doğal görünümlü kaşlar ve hafif bir rimelle tamamlanıyor. Hadi, şimdi en sık uygulanan monokrom makyaj tonlarına bir bakış atalım!

Turuncu Tonlu Monokrom Makyaj

Turuncu Tonlu Monokrom Makyaj

Turuncu, monokrom makyaj trendinde en sık karşımıza çıkan renkler arasında yer alıyor. Maybelline Color Tattoo 24 Saat Kalıcı Göz Farı V.I.P. şeftali tonunda bir göz farı, biraz daha canlı tonlarda şeftali rengi allık ve şeftali rengi ruj tercih ederek monokrom makyaj trendini kolaylıkla yakalayabilirsin. Peki, diğerleri tamam da şeftali rengi rujun yok mu? O zaman Maybelline New York Super Stay Vinyl Ink Uzun Süre Kalıcı Likit Parlak Ruj serisinin 15 Peachy rengiyle tanışmanı öneririz!

Toprak Tonlarında Monokrom Makyaj

Toprak Tonlarında Monokrom Makyaj

Işıltılı bronzluğun en çarpıcı hali, toprak tonlarında monokrom makyaj sayesinde ortaya çıkıyor. Dudaklar, yanaklar ve göz kapakları yumuşak ve bronz yansımalı kahverengi tonlarıyla ideal bir uyum yakalıyor. Maybelline New York Nudes Of New York Göz Farı’nın sıcak kahverengi tonları, buğulu bakışlar yaratmak için ideal.

Bu makyaj görünümünu ışıltılı bronzer ve Maybelline New York Kalem Ruj - Sw Superstay Ink Crayon 10 Trust Your Gut kahverengi yansımalı mat ruj ile şık bir uyumla tamamlayabilirsin. 

Pembe Tonlu Monokrom Makyaj

Pembe Tonlu Monokrom Makyaj

Sahilde, davetlerde ya da ofiste… Pembe monokrom makyaj her ortamda sana eşlik edebilir. Sen de pembenin büyüleyici uyumunu makyajına taşımaya kararlıysan Maybelline New York Cheek Heat Likit Allık’ın 20 Rose Flash rengini deneyebilirsin. 

Maybelline Cheek Heat pembe likit allık hem dudaklarına hem de yanaklarına zarif bir pembelik katacak. Tabii dilersen dudaklarında Maybelline Lifter Gloss Nemlendirici Dudak Parlatıcısı’nın Petal tonunu da tercih edebilirsin. Maybelline The Blushed Nudes Far Paleti ile dinamik makyaj görünümünü bir üst noktaya taşıyabilirsin.

Monokrom Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

Monokrom Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Renk uyumunu düşünmeye başlamadan önce temel ten makyajını tamamlamalısın. Ten makyajınla pürüzsüz bir zemin yaratarak monokrom makyajının daha fazla öne çıkmasını sağlayabilirsin.
  • Renkli makyaj trendlerinin en pratiği monokrom makyajda göz kapaklarına tek renk far uygulaması yapman yeterli. Gölgeler ya da eyeliner uygulaması şart değil.
  • Yüzünün farklı bölgelerini öne çıkarmak için kullandığın ürünlerin farklı bitiş özelliklerinde olmasını tercih edebilirsin. Yarı saydam farlar, mat bitişli bir ruj ve ışıltılı bir allık… Tümünün yakın renk tonlarında olması yeterli.
  • Ruj olarak illa ki baskın bir renk kullanmak durumunda değilsin. Renkli lip gloss gibi yarı transparan dudak makyajı ürünleri de monokrom makyaj trendinin vazgeçilmezleri arasında.
  • Kirpiklerini hafif şekilde kıvırman ve tek kat rimel uygulaman yeterli. Ne de olsa tek odak noktası, makyajındaki ton uyumu olmalı.

Monokrom Makyaj Hangi Malzemeler ile Yapılır?

Monokrom Makyaj Hangi Malzemeler ile Yapılır?

  • Yoğun kapatıcı fondöten
  • Yüksek pigmentli kapatıcı
  • Birbirleriyle aynı renge sahip far ve allık (Ton farkı olabilir.)
  • Maskara
  • Far ve allığınla aynı renkte olan, tercih ettiğin bir dudak makyajı ürünü

Renkli makyaj trendlerinin en pratiklerinden biri olan monokram makyaj trendi için Maybelline New York Affinitone Fondöten ile doğal ve aydınlık bitişli bir ten makyajı yaratabilirsin. İhtiyaç duyduğun pürüzsüz zemini yaratmanın ardından, seçtiğin renkteki bir göz farı ile göz kapaklarını renklendirmelisin. Ardından tek kat maskara uygulayarak göz makyajını tamamlayabilirsin. “Tek kat uygulama yaparak kirpiklerimi nasıl yeterince belirginleştireceğim?” diyorsan, Maybelline New York Maybelline Lash Sensational Maskara bu konuda seni şaşırtmaya hazır! 

Monokrom makyaj ilgini çektiyse makyaj çantana mutlaka birkaç adet likit allık eklemelisin. Böylece dudaklarına ve yanaklarına tek ürünle renk katabilirsin. Ayrıca likit allıklar sayesinde yüzünde taze ve doğal bir etki yakayalaman da çok kolay. Dudak makyajın içinse ister mat ruj ister lip gloss çeşitlerini kullanabilirsin. 


Biz monokrom makyaj trendine bayıldık. Eğer bu trend senin de ilgini çektiyse, önerdiğimiz ürünlerle monokrom makyaj uygulamasını sen de mutlaka denemelisin!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/