loader

Nasıl kullanmalı?: Likit ve toz aydınlatıcı

Favoriye Ekle

Aydınlatıcıların makyaj modasına girmesiyle birlikte güzellik sektörü ters düz oldu! Makyaj dünyasında, genelde fondöten ve bronzerın tahtına kimse oturamazdı. Ancak günümüzde makyajın artık yeni bir kahramanı var: Aydınlatıcı. Diğer bir adıyla "highlighter" veya ''haylaytır''!

Bize kalırsa aydınlatıcılar da cilde saniyesinde aydınlık ve ışıltı katarak tüm görünümünü yenilediğinden, fondötenler ve bronzerlar kadar önemli! Peki hangi aydınlatıcıyı seçmeli? Aydınlatıcı makyaj, ten makyajının olmazsa olmazı haline geldi. Peki, sen hangi aydınlatıcıyı kullanıyorsun? Likit mi... Toz mu? Hangi aydınlatıcının ne zaman kullanıldığını açıklayarak kafandaki soruları yanıtlıyoruz!

Aydınlatıcı nedir?

Aydınlatıcı nedir?

Aydınlatıcı, toz, stick, jel ve likit forma olabilen, ten makyajına daha ıslak, parlak ve aydınlık bir etki veren makyaj malzemesidir. 

Aydınlatıcı fırçası veya parmaklarla sürülebilen aydınlatıcılar, makyaja daha canlı ve enerjik bir hava katıyor. Hatta bazen biz ten makyajında sadece aydınlatıcı ile günümüzü geçirebiliyoruz. Aydınlatıcıların hızlı yükselişi ile birlikte güzellik marketlerine bir sürü aydınlatıcı geldi. Peki, bunlar arasında hangisini seçmeli? Hangi aydınlatıcı sana uygun? Açıklıyoruz!

Hangi aydınlatıcıyı kullanmalı?

Hangi aydınlatıcıyı kullanmalı?

Öncelikle, likit, toz, jel ve stick aydınlatıcıların farklı amaçlar için kullanılması gerektiğini açığa kavuşturalım. Likit aydınlatıcılar tozlara oranla daha yüksek pigment içerir bu nedenle yüzde bazı noktaları aydınlatmak için kullanılır. Sezonun trend makyaj tekniği strobing için en ideal ürünlerdir!

Toz aydınlatıcılara gelince... Daha doğal bir uygulama sağladığından tüm yüze ışıltı katmak için idealdir. Toz highlighterı yüzünün yüksek noktalarına uygulayarak bu noktaları ön plana çıkarabilirsin.

Jel aydınlatıcılar genellikle ıslak görünüm için idealdir! Islak ten makyajı, ıslak göz makyajı gibi trendleri jel aydınlatıcılarla elde edebilirsin. Jel aydınlatıcılar aynı zamanda diğer aydınlatıcılara göre daha kalıcıdır. 

Stick aydınlatıcılar ise en pratik olanıdır. Kremsi yapısı sayesinde stick aydınlatıcılar yüzde uzun süre kalıcı olabilirler. Dışarda, arabada makyaj yapmak istediğinde stick aydınlatıcını mutlaka çantana atmalısın. 

Likit Aydınlatıcı

Likit Aydınlatıcı

Likit aydınlatıcı kullanırken temiz bir makyaj süngerinden yardım almanı öneriyoruz. Fondötenini uyguladıktan sonra ve kapatıcını uygulamadan önce elmacık kemiklerinin üzerine, burun kemiğine, kaş kemiklerine ürünü uygula.

Likit aydınlatıcıları direkt olarak cildine uygulamak yerine fondöteninle de karıştırabilirsin. İçten gelen bir ışıltı yakalamak için likit haylaytırından birkaç damla fondötenin içine karıştır ve bu sihirli karışımı cildine uygula.

Likit aydınlatıcını doğal bir şekilde uygulandığında cilt görünümünü mükemmelleştirecek!

Kimlere uygun?: Eğer cildinin kuruluğundan şikayet ediyorsan likit aydınlatıcı tam sana göre! Kuru ciltliler ten makyajlarında her zaman pudralı ürünler yerine likit veya kremsi ürünleri tercih etmeliler.

Toz aydınlatıcı

Toz aydınlatıcı

Toz bazlı bir aydınlatıcı kullanırken, geniş makyaj fırçaları veya açılı bir aydınlatıcı fırçasından yardım al. Fondötenini uyguladıktan sonra toz aydınlatıcını elmacık kemiklerinin üzerine, çenene, burnuna ve alnına uygula. Uygulama lokalize olmadığından sonuç kontur uygulamasının aksine daha çok ışıltılı bir ten görünümüne yönelik olacak.

Toz aydınlatıcı önerileri arıyorsan sana harika bir üründen bahsedeceğiz. Maybelline Master Chrome Aydınlatıcı bugüne kadar gördüğümüz en pigmentli aydınlatıcılardan biri. Gözlerini aydınlatmak veya elmacık kemiklerine hızlıca aydınlatıcı sürmek istiyorsan bu ürünle tek bir dokunuşta canlı bir görünüm yakalayacaksın.

Kimlere uygun?: Yağlı ciltler için aydınlatıcı seçimi biraz kritik bir konu. Cildinin hızlıca yağlanma sorunu varsa kremsi aydınlatıcılardan uzak durmalısın. Toz aydınlatıcılar cildinde sağlıklı ve dengeli bir aydınlık efekt yaratacak. 

Stick aydınlatıcı 

Stick aydınlatıcı

Stick aydınlatıcılar uygulaması en kolay makyaj malzemelerinden biri. Bizim bugüne kadar kullanıp en memnun kaldığımız stick highlighter Maybelline New York Master Strobing Stick. Master Strobing Stick kremsi yapısı sayesinde istediğimiz yoğun ve aydınlık bitişi bizlere sağlıyor.

Master Strobing Stick aydınlatıcının en sevdiğimiz tarafı ise, makyajı bozmadan uygulama imkanı sunması. Ten üzerinde kayıp giden Master Strobing Stick sayesinde ten makyajımızın bozulmasından korkmadan aydınlatıcı sürebiliyoruz. 

Kimlere uygun?:  Eğer makyaja yeni başladıysan veya makyaj yapmaya en fazla 5 dakika ayırabilirim diyorsan yüzünü aydınlatmak için stick aydınlatıcılardan yararlanmalısın. 

Jel aydınlatıcı

Nasıl kullanmalı?: Likit ve toz aydınlatıcı_1

Islak makyaj trendini eminiz duymuşsundur. Yüzünün ıslak gibi göründüğü bu makyaj modasını elde etmen için ihtiyacın olan makyaj malzemesi: Jel aydınlatıcılar. 

Jel aydınlatıcıları nerede bulacağım diye düşünüyorsan Makyaj.com editörleri imdadına yetişiyor. Maybelline Face Studio Chrome Jelly Highlighter ile yüzünde istediğin o ıslak etkiyi yakalayabilirsin. Jel aydınlatıcıyı uygulamak da çok kolay! Cildinden adeta kayıp giden ve hiç pürüzlü bir etki yaratmayan bu aydınlatıcıyı biz çok sevdik. İçindeki metalik ve inci yansımalar sayesinde elmacık kemiklerimiz ışıl ışıl duruyor!

Kimlere uygun?: Doğal makyaj görünümlerini seven aynı zamanda makyaj trendlerini yakından takip edenler için jel aydınlatıcıları öneririz. Jel aydınlatıcı, hem yağlı hem de kuru ciltler için uygundur.

 Aydınlatıcı nerelere sürülür?

Aydınlatıcı nerelere sürülür?

Aydınlatıcını marifetleri say say bitmez ama elimizden geldiğince aydınlatıcının görevlerini anlatmaya çalışacağız. Aydınlatıcının etkisini arttırmak için aydınlatıcı baz da kullanmayı atlamamalısın. 

Aydınlatıcı nasıl kullanılır?

  • Aydınlatıcını, yüzünün ön plana çıkmasını istediğin bölgelere uygulamalısın. Elmacık kemiklerini vurgulamak için elmacık kemiklerinden başlayarak şakaklarına doğru aydınlatıcıyla C çiz. 
  • Kaşlarını daha kavisli göstermek ve göz makyajını vurgulamak için kaş altına aydınlatıcı sürebilirsin.
  • Göz pınarına aydınlatıcı sürmek gözlerini daha belirgin gösterecektir. Özellikle koyu dumanlı göz makyajı yaptığında bu adımı atlamamalısın. 
  • Burun ucuna ve burun kemiğine aydınlatıcı sürmek fotoğraflarda ışıl ışıl görünmeni ve aynı zamanda burnunun daha kalkık görünmesini sağlayacak.
  • Dudaklarını daha dolgun göstermek için dudağınla burun arasında kalan bölgeye aydınlatıcını sürmelisin.
  • Son olarak çene ucuna da aydınlatıcı dokunuşu ekleyerek ten makyajını bitirebilirsin. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler