Önce Hangisini Kullanmalıyım? Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası

Önce Hangisini Kullanmalıyım? Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası

Makyaj çantamız günden güne kalabalıklaşıyor. Her gün çıkan yeni makyaj ürünleri ve makyaj trendleri, makyaj koleksiyonumuzu genişletiyor. Peki, bu kadar makyaj malzemesinin arasında hangi ürünü ilk önce süreceğini biliyor musun? Makyaj malzemelerinin kullanım sırası, makyajının kusursuz görünmesinin gizli sırlarından biri. Makyaj yapma sırası sayesinde hem zamandan kazanabilir hem de ayna karşısından mutlu ayrılabilirsin. Makyaj aşamaları dersimize başlıyoruz: Önce fondöten mi kapatıcı mı? Makyaj sabitleme spreyi nasıl kullanılır? 

Yazının içerisinde bonus olarak 'Hangi Makyaj Malzemesi Ne için Kullanılıyor?' sorusunun cevabını da bulacaksın.

1.Makyaja hazırlık aşaması


Makyaja hazırlık aşaması

Nemlendirici ve Makyaj bazı

Fondötenden önce ne sürülür? sorusunun cevabı nemlendirici ve makyaj bazıdır.

Makyajına başlamadan önce cildini mutlaka ama mutlaka nemlendirmen gerektiğini biliyorsun zaten, tekrarlamamıza gerek yok değil mi? Cilt tipine uygun ama ince yapılı olan ve ağırlık yapmayacak günlük bir nemlendiriciyi cildine uygulayarak başla.

Cildin nemlendiriciyi iyice emdikten sonra sıra en önemli adımlardan birinde: Makyaj bazı uygulamak. İster yağlanmayı engelleyen bir baz olsun, ister gözenek gizleyici; makyaj bazı kusursuz bir ten makyajı için son derece önemli. Primer kullanacak vaktim yok diyorsan, makyaj yapma hızını arttıracak ipuçlarını öğrenmelisin.

Editörün önerisi: Yılın en popüler trendi olan strobing yani ıslak görünümlü ten makyajı için, ışıltılı makyaj bazı kullanabilirsin. Işıltılı makyaj bazını özellikle elmacık kemiklerine uygula, makyaj süngerinde kalan kısmını ise cildine dağıt. Işıltılı makyaj bazı önerimiz ise Maybelline New York Master Prime Aydınlatıcı makyaj bazı. Su bazlı yapısıyla cildinde harika duracak.

2. Aşama: Göz Makyajı


Önce Hangisini Kullanmalıyım? Makyaj Malzemeleri Kullanım Sırası

Eğer yoğun bir göz makyajı yapacaksan, cildini nemlendirdikten sonra göz makyajına geçebilir, ten makyajını sonraya bırakabilirsin. Çünkü göz makyajı yaparken göz altına düşen far tozları ten makyajının bozulmasına neden olabilir. Şimdi göz makyajı malzemelerine bakalım.

Bize en çok sorulan sorulardan biri 'Hangisi göz makyajı ürünüdür?' oluyor. Göz makyajı malzemeleri, far, eyeliner, ve göz kalemidir. Kaşlarını da göz makyajına başlamadan şekillendirmelisin. Böylece göz makyajın daha net ve belirgin görünecektir. 

Editörün Önerisi: Göz altındaki koyu halkaları gizlemek ve bu görünümü tüm gün boyunca korumak için en harika kapatıcılardan biri de Maybelline New York Instant Anti Age Eraser kapatıcı. Denedikten sonra bize hak vereceksin!

Kaş

Cildine primer uyguladıktan sonra, kaşlarını şekillendirmelisin. Kaşlarını önce yukarı doğru tara ve daha sonra kaş rengine uygun bir kaş kalemi ile aralarındaki boşlukları doldurabilirsin.

Göz makyajının yoğunluğu, ten makyajının boyutu ve yoğunluğuna göre kaşlarını da belirginleştirmelisin. İster renkli bir maskara ile tara, istersen de kaş kalemi veya kaş pomadı ile daha da belirgin bir görünüm elde et, ama sakın abartma!

Editörün Önerisi: Hem çok doğal bir görünüm veren, hem de kaşları çok iyi bir şekilde belirginleştiren yeni Maybelline New York Tattoo Brow kaş pomadını şiddetle öneriyoruz!

Far

Göz makyajında en çok merak edilen sorunun cevabını açıklayalım: Önce far mı sürülür eyeliner mı? Göz makyajında önce farı daha sonra eyelinerı uygulamalısın. Göz makyajına far ile başla. İster dumanlı göz makyajı yap, istersen de sadece baz rengi farını sür. Hangi stili tercih edersen et, önce farını uygulamalısın. En iyi far paletleriyle tanıştın mı? Farının doğal görünmesi için iyice dağıtmalı ve göz pınarına da aydınlatıcı sürmelisin.

Eyeliner


eyeliner nasıl kullanılır

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx


Farını sürdükten sonra sıra geldi eyeliner veya göz kalemine. Eğer dikkat çekici bir model arıyorsan, kedi gözü makyajına göz atmanı tavsiye ederiz. Kuyruklu eyeliner stili gözlerini olduğundan daha büyük gösterecek. Eğer eyeliner konusunda acemi olduğunu düşünüyorsan, Maybelline New York Hyper Precise All Day eyelinerlarının uygulaması çok kolay. İnce ucu ile bu işte ustalaşabilirsin.

Maskara

Maksara, gözlerimizi olduğundan daha büyük göstermemize yardımcı olan bir kahraman! Göz makyajını belirginleştirmek ve hacimli bakışlara kavuşmak için iki kat maskara sürmeyi unutmamalısın. Uygun fiyatlı maskara dosyamıza bakarak kendi bütçene uygun maskrayı bulabilirsin. Maybelline New York Lash Sensational maskara bizim favorilerimizden.

3. Aşama: Ten Makyajı


maybelline fondötenler

Makyaj sırası nasıl olmalı? mevzusuna bir açıklık getirmek istiyoruz. Makyaj sırası, göz makyajı, ten ve dudak makyajı şeklinde ilerlemelidir. Makyajını bölümlere ayırdığında daha kolay ilerlediğini farkedeceksin.

Fondöten

Profesyonel makyaj malzemeleri arasında en sevdiklerimizden biri fondöten. En iyi fondöten önerileri sayesinde kendi cilt tipimize uygun fondöteni bulduk bile. Ten makyajına her zaman fondöten ile başlamanı tavsiye ediyoruz. Fondötenini sünger veya makyaj fırçası ile tampon hareketler ile yüzüne yay. Cildinle bütünleşip doğal duran, ama aynı zamanda da kusurlarını ve gözeneklerini gizleyen, mat bitişli bir fondöten arıyorsan, sana gözümüz kapalı Maybelline New York Fit Me! Matte + Poreless fondöteni öneririz. İncecik yapısı ve doğal görünümü gerçekten de mükemmel!

Kapatıcı

Fondötenden sonra ne sürülür? sorusuna herkesin farklı bir cevabı olabilir. Doğrusu, kapatıcı olmalıdır. Evet, bilinenin aksine kapatıcı fondötenden sonra sürülür.  Yani concealer fondötenden önce mi sürülür? diye aklında yanlış bir bilgi kaldıysa hemen düzeltmelisin. Ten makyajı sıralaması biraz karışık olsa da denedikten sonra alışacaksın. Sen de fondötenini uyguladıktan sonra sivilce izlerini, göz altı morluğunu veya cildindeki kırmızı bölgeleri kapatıcı ile gizleyebilirsin.

Bronzer

Kontür makyajı veya bronzer farketmez, bu işlemleri fondöteni uyguladıktan sonra yapmalısın. Bronzer pudranı elmacık kemiklerinin üzerine uygulayarak sıcak bir ten görünümü elde edebilirsin.


maybelline fit me allıklar

Allık

Yüz hatlarını belirginleştirmek ve canlı bir görünüme kavuşmak için allığını gülümseyerek uygula. Allığını yanaklarının yuvarlak kısımlarına uyguladığında çok daha sağlıklı, enerjik ve canlı görüneceksin. Eğer cilt tonuna yakışacak allık önerisini istersen, Maybelline New York'un Fit Me! allıklarına mutlaka baklamalısın.

Aydınlatıcı

Son yılların en popüler trendi strobing için, şakaklarına, burun ucuna ve kaş altına aydınlatıcı sürmelisin. Hangi ten rengine hangi aydınlatıcıyı sürmen gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsin.

4. Aşama: Yüzünü Boyutlandır ve Isıt


maybelline kontür ve bronzer pudrası

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Maybelline New York - City Bronzer - 300 Deep Cool

Maybelline New York - City Bronzer - 300 Deep Cool


Göz ve ten makyajı aşamalarını tamamladıktan sonra sıra yüzünü boyutlandırma ve renklendirme adımına geçebilirsin. Eğer kontür uygulaması yapacaksan ilk olarak kontür ürününün elmacık kemiklerinin altına, çene ve alın çizgine uygulayabilirsin. Kontür yapmayacaksan da bronzer ile yüzüne biraz sıcaklık verebilirsin.

Kontür yaparken dikkat etmen gereken nokta ise yüz şekline göre uygulama yapman. Eğer bunu nasıl yapacağını bilmiyorsan, yüz şekline göre kontür makalemizi okuyabilirsin.

5. Aşama: Dudak Makyajı 


maybelline matte ink rujlar

Dudak kalemi

Eğer rujunun kalıcılığını arttırmak istiyorsan, dudak makyajına ilk olarak dudak kalemi ile başlamalısın. Hem daha keskin bir görünüm, hem de daha kalıcı bir sonuç elde etmek için bu adımı atlama. Rujun ile uyumlu dudak kalemi ile dudaklarını çerçeveleyip hatta tüm dudağını boyayabilirsin.

Sonrasında üzerine mat rujunu uygulayınca ne kadar kusursuz göründüğünü ve rujunun kalıcılığının ne kadar arttığını göreceksin.

Ruj

Şimdi rujunu dudağının ortasından kenarlarına doğru iyice yay, işte bu kadar! 

Editörün Önerisi: Renk çeşitlilikleri, süper kalıcı ve süper mat bitişleriyle en sevdiğimiz likit mat rujlardan Maybelline Matte Ink rujları bugüne kadar denemediysen çok şey kaçırıyorsun! Maybelline Matte Ink likit mat rujların tüm renklerini ve numaralarını incelemek için bu makalemize göz atabilirsin.

Son Aşama: Makyajını Sabitle!


maybelline makyaj spreyi

Tüm makyaj bitti ve artık son adıma geldik! Makyaj sabitleme spreyleri ile makyajını yüzünde kitledikten sonra hazırsın. Spreyi sıkmadan önce rujunun iyice sabitlenip kuruduğundan emin olmalısın. Spreyi yüzüne 15 cm uzaktan uygula ve kurumasını bekle. Hem tüm gün kalıcılık, hem de mat bitiş arıyorsan, Maybelline Lasting Fix spreyi deneyebilirsin.

'Makyaj Malzemeleri Nelerdir Nasıl Kullanılır? sorusunun cevabına artık hakimsin ve gün içinde garip görüntülerle çok daha az karşılaşacaksın. Makyaj ürünlerini doğru sırayla uyguladığında, makyajının da ne kadar değiştiğini fark edecek ve tüm bu adımları makyaj rutinine uyarlayacağına eminiz!


BU GÖRÜNÜM İÇİN
Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 80 Ruler

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 80 Ruler

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Fit Me! Matte + Poreless Fondöten - 122 Creamy Beige

Maybelline New York - Fit Me! Matte + Poreless Fondöten - 122 Creamy Beige

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Nude

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Nude

Maybelline New York - Tattoo Brow Kaş Pomadı - 01 Taupe

Maybelline New York - Tattoo Brow Kaş Pomadı - 01 Taupe

Maybelline New York - Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York - Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York - Fit Me! Allık - 50 Wine

Maybelline New York - Fit Me! Allık - 50 Wine

BU GÖRÜNÜM İÇİN

BU GÖRÜNÜM İÇİN
Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 80 Ruler

Maybelline New York - Super Stay Matte Ink Unnudes 80 Ruler

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Hyper Precise All Day Eyeliner - 701 Matte Onyx

Maybelline New York - Fit Me! Matte + Poreless Fondöten - 122 Creamy Beige

Maybelline New York - Fit Me! Matte + Poreless Fondöten - 122 Creamy Beige

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Nude

Maybelline New York - Instant Anti Age Eraser Kapatıcı - Nude

Maybelline New York - Tattoo Brow Kaş Pomadı - 01 Taupe

Maybelline New York - Tattoo Brow Kaş Pomadı - 01 Taupe

Maybelline New York - Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York - Face Studio Lasting Fix Makyaj Sabitleyici ve Matlaştırıcı Sprey

Maybelline New York - Fit Me! Allık - 50 Wine

Maybelline New York - Fit Me! Allık - 50 Wine