loader

Onur Ayı: Eşitliğin Kutlandığı Bir Yolculuk!

Favoriye Ekle

Yıllar önce başlayan ve mücadelesi hala devam eden varoluşun kutlamasıdır Onur Ayı!

1969 yılına uzanan yolculuğu ile tarihe Stonewall Ayaklanması olarak geçen onurlu bir mücadelenin kutlaması!

LGBTİQ+; Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Intersex, Queer/Questioning ve çok daha fazlası ile tüm kimliklere hitap eden bir tanım.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 1. maddesi her insanın özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğduğunu 1948 yılında kabul edişinin üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına rağmen LGBTİQ+ bireylerin hakları dünyanın her yerinde çok zayıftı. Açık olarak LGBTİQ+ birey olmak her alanda toplum dışına itilmek ve etiketlenmek demekti.

onur ayı

28 Haziran 1969’da Manhattan’daki StoneWall Inn adlı bar LGBTİQ+ bireylere karşı olağanlaştırılmış bir baskına uğradı ve ilk defa o gün “Eşcinsel olmaktan utanmıyoruz!” diyerek polise karşı direnen bir grup doğdu! Açıkça kollektif bir direneşe dönüşen ve 4 gün süren olaylar sırasında yüzlerce kişi yaralandı ve gözaltına alındı. İşte bu direniş, LGBTİQ+ bireylerinin hak mücadelesinin bir dönüm noktası olarak Stonewall Ayaklanması adıyla tarihe geçti.

1970 yılında olayın yıldönümünde, 2000 kişinin katılımıyla ilk Onur Yürüyüşü gerçekleşti. O günden bugüne her Haziran bizlerin, kazanılmış hakların ve varoluşun kutlanmasıdır.

Bu arada,

Merhaba! Ben Alaz Han, varoluşumla onur ve gurur duyduğum bir trans bireyim.

İsmimi, bedenimi ve özgürce yaşama hakkımı sonuna kadar savunmak için mücadele eden bir insanım.

Birçok LGBTİQ+ bireyin yaşayıp deneyimlediği gibi ben de toplumsal normlar ve doğru bilinen yanlışlar çerçevesinde göz ardı edilen haklarımı mücadele ile kazanmaya çalışıyorum. Dünya üzerindeki her birey gibi eşit ve onurlu bir yaşamın mücadelesini veriyorum!

Peki, bir LGBTİQ+ birey olmasanız da bizlerin hak mücadelesini nasıl destekleyebilirsiniz?

onur ayı yürüyüşleriCinsel yönelimi veya cinsiyet kimliği ne olursa olsun herkes LGBTİQ+ topluluğunu destekleyebilir ve ayrımcılığa karşı koruyan politikalar için mücadele edebilir, yani “LGBTİQ+ Ally” olabilirsiniz.

1. Onur Yürüyüşlerine Katılın

İçinde yaşadığımız bu dünyayı sadece aksiyonlarımız değiştirir. Bizlerle birlikte her Haziran ayında düzenlenen, ortak değerlerde buluşabileceğimiz Onur Yürüyüşü etkinliklerine katılın. Her bireyin hakkı olan yaşamı ve onuru savunmak için kol kola birlikte eğlenin.

2. LGBTİQ+ Bireyler Hakkında Bilgilenin

Psikoanalizin kurucusu Carl Jung’un da dediği gibi toplumca iyileşmek için önce bireysel olarak daha iyiye gitmeliyiz. Farklı kimliklere sahip bireylerin yaşamları hakkında bilgi edinmek, geçmişi anlamak bizleri hep daha iyi “bize” götürmek için altın anahtar. LGBTİQ+ hakkında yazılmış kitapları okuyabilir veya belgeselleri izleyebilirsiniz.

3. LGBTİQ+ Oluşumlarına Katılın/Destekleyin

Toplumsal yaşamda yer edinmeye çalışan LGBTİQ bireylerin en çok da desteğe ihtiyacı vardır. Kimliklerimiz fark etmeksizin hepimizin hepimize ihtiyacı var. Homofobi ve transfobi ile mücadele etmek için bir aktivizm platformu yaratılmasına yardımcı olabilir ve kişisel olarak cinsel yönelimleri ne olursa olsun tüm insanlara için eşit hakları savunabilirsiniz.

Bireysel duruşunuz ile birlikte, ailenizde, çevrenizde ve çalıştığınız kurumlarda dahi LGBTİQ+ bireylerin daha çok hayatın içinde yer almasına yardımcı olabilirsiniz.

Sevgiyle, eşitlikle, onurla nice Haziran’lara...

Onur Ayımız Kutlu Olsun! 🏳️‍🌈

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/