0

Diğer kullanıcıların yaptığı popüler aramalar

cilt bakımıdudak
Ara

Favori Ürünler

Tümünü Gör
loader

Parfüm Bozulur Mu? Tarihi Geçmiş Parfüm Kullanılabilir Mi?

Favoriye Ekle

Makyaj aynasının önünde duran parfüm şişelerin kaç yıllık? Eğer sen de bizim gibi parfüm almayı seviyor ve onları bir türlü bitiremiyorsan bu haberi pek sevmeyeceksin. Çünkü maalesef parfümlerin son kullanma tarihleri vardır!

Parfümlerin bozulduğunu nasıl anlarsın? Parfüm koleksiyonundaki parfümlerin bozulmaması için ne yapman gerektiğini anlatıyoruz. Parfümlerinin kokusu değişmeden, en taze şekilde kullanmak için aşağıdaki önerilere kulak vermelisin.

Parfüm bozulur mu?

Parfüm bozulur mu?

Evet, parfümler bozulabilir. Parfümün de tıpkı diğer kozmetik ürünlerin olduğu gibi bir son kullanma tarihi vardır. Parfümlerin bozulması için son kullanma tarihleri tek kriter değil. Eğer parfümünü çok soğuk veya sıcak bir yerde tutuyorsan parfümün kokusunda değişiklik olması muhtemeldir. Parfümlerini mutlaka güneş almayan serin bir yerde tutmalısın.

Parfüm seçerken çok büyük ambalajlar yerine orta veya küçük boy parfümleri tercih etmelisin. Giorgio Armani My Way'in 50 ml zarif şişesi bize göre en ideal parfüm boylarından biri! Hızlıca çantaya atabileceğin My Way parfüm, Hindistan'dan gelen yasemin kokusuyla seni büyüleyecek. My Way parfümün en güzel yanı ise sürdürülebilir formda üretilmesi. Yeniden doldurulabilir şişesi sayesinde parfümün bittikçe aynı şişeye yeni parfüm doldurtabilirsin.

Parfümün bozulduğunu nasıl anlarsın?

Parfümün bozulduğunu nasıl anlarsın?

Parfüm ne kadar zamanda bozulur? Parfümlerin raf ömrü 3-5 sene arasında değişiyor. Parfümü satın almadan önce üzerinde yazan son kullanma tarihini kontrol etmelisin. Bazen bu tarihler yıl/ay/gün olarak yazılabiliyor, dikkat!

Parfümün bozulduğunu anlamak için koku testi yapmalısın. Bozulan parfümler genellikle alkol, kolonya veya sirke gibi kokabiliyor. Ayrıca bozuk parfümlerin rengi de sarımtırak bir tona bürünür. Şişe içinde renk dalgalanmaları görüyorsan bu parfümün bozulduğunun işaretlerinden biridir. Bazı yüksek alkol konsantrasyonu olan parfümlerde buharlaşma olabiliyor. Eğer parfümün daha az görünüyorsa muhtemelen bozulup buharlaşmış olabilir. Parfüm kapağını açtıktan sonra kuru ve serin bir yerde 30 ay boyunca parfümün kalabilir. Bu sürenin üzerine çıkmamalısın. Parfümlerin açıldıktan sonra ne kadar kullanılması gerektiği ambalajın üzerindeki PAO numarasından anlayabilirsin.

Editörün önerisi: Parfümün sana mutluluk ve eğlence kazandırsın istiyorsan Lancome La Vie est Belle parfümü kullanabilirsin. Julia Roberts'ın gülümsemesinden ilham alınan Lancome parfümü kokladığın andan itibaren yaşam enerjisiyle dolacak ve mutluluğu yeniden keşfedeceksin.

Parfüm neden bozulur?

Parfüm neden bozulur?

Parfümlerin en yaygın bozulma sebeplerinden biri oksitlenmesidir. Parfüm sıktıkça içine giren hava parfümün oksitlenmesine yol açar. Bunun dışında güneşe maruz kalması, aşırı sıcak veya soğuk bir ortamda tutulması da parfümün bozulmasına yol açabilir.

Turunçgil, meyve ve yeşil notalar içeren parfümler genellikle daha çabuk bozulabilirler. Bozulmaya karşı en dayanıklı parfüm olan parfümler ise odunsu, baharatlı ve vanilya notaları olan kokulardır. Kısaca 'ağır ve yoğun kokulu' parfümler için daha dayanıklı diyebiliriz.

Maskülen kadın kokularını seviyorsan Yves Saint Laurent Libre parfümünü sana tavsiye edebiliriz. Fransız lavantası ve Fas portakal çiçeği notalarına sahip olan Libre parfümü, özgür ve cesur kadınların vazgeçilmezi olacak.

Tarihi Geçmiş Parfüm Kullanılabilir Mi?

Tarihi Geçmiş Parfüm Kullanılabilir Mi?

Parfüm bozulunca ne olur? En basit haliyle oksitlenir ve ilk günkü muhteşem kokusundan uzaklaşır. Parfümler bozulduktan sonra kalıcılığı azalır ve daha keskin (alkollü) kokmaya başlar. Bazı kişiler bozulan parfüm kokusunu sirkeye benzetirler.

Son kullanma tarihi geçen parfümler cildinde hassasiyet ve tahriş yaratabilir. Alkol oranı yüksek olan parfümler cildinde kızarıklık ve kaşınmaya yol açabilir. Bu yüzden kullandığın parfümlerin son kullanma tarihlerini takip etmelisin.

Editörün önerisi: Parfümün bozulmasını engellemek için buzdolabında saklamak pek güzel bir fikir değil! Çünkü buzdolabından çıkardıktan sonra oluşan ısı değişimi parfümün daha hızlı bozulmasına yol açar.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler