loader

Parfüm Notaları Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Favoriye Ekle

Parfüm notaları nedir ve doğru parfümü seçmek için nelere dikkat etmek gerekir? Bilmen gereken her şeyi bu yazımızda anlatıyoruz!

Parfüm seçimi aslında son derece özen gerektiren, üzerinde düşünülmesi ve denenerek bulunması gereken bir iştir. Öylesine, başkasında duyup beğenerek parfüm almak hayal kırıklığına neden olabilir. Eğer bir imza parfümün olsun, seninle bütünleşsin ve başkaları tarafından duyulduğunda seni hatırlatsın istiyorsan, parfüm notalarını iyice öğrenmelisin. Peki nedir bu parfüm notaları? Doğru parfümü seçmek, parfüm notalarını öğrenmek ve imza parfümünle akıllara kazınmak istiyorsan, bu yazımız tam sana göre!

Parfüm notaları nedir?

Parfüm notaları nedir?

Parfümler, pek çok notadan oluşurlar ve bu notalar 3 ana notada toplanırlar. Üst nota, orta nota ve alt notalar, bir parfümün sıkıldıktan sonra geçirdiği evreleri temsil eder. Bir parfüm sıkıldıktan hemen sonrasından maksimum 6 saate kadar açığa çıkan farklı kokuları, bu 3 ana nota temsil eder. Şimdi gel parfüm notalarına daha yakından bakalım…

Üst nota

Parfüm üst notası, sıkıldıktan hemen sonrası ile 15 dakika arasında ortaya çıkar. Parfümün tepe noktası olarak da bilinen üst notalar, genellikle en uçucu notalardan oluşur ve hafif ve ferah kokulara sahiptir. Turunçgil, ve meyve notalar genellikle parfümlerin üst notalarıdır.

Parfümü sıkar sıkmaz aldığımız bu kokular, çok kısa bir sürede uçup gider ve yerini daha baskın ve kalıcı notalara bırakır. Bu yüzden parfüm seçerken 15 dakikadan fazla beklemek, hemen karar vermemek gerekir.

Orta nota

Parfümün orta notaları, 20 dakika ile 60 dakika arasında ortaya çıkan, parfümün esas karakterini yansıtan notalardır. Kalp notası adı da verilen orta notalar, parfümün en belirgin olduğu notalardır.

Orta notalarda genellikle çiçeksi ve aromatik kokular ortaya çıkar ve birkaç saat kalıcıdır. Bir parfümü seçerken orta notalarına göre karar vermek önemlidir. Bu yüzden parfümü denedikten sonra minimum 20 dakika geçmesini beklemek gereklidir.

Alt nota

Parfümün alt notaları, parfümü sıktıktan birkaç saat sonra ortaya çıkar ve 6 saate kadar da varlığını sürdürür. Parfüme derinlik katan, kalıcı olmasını sağlayan ve ciltle bütünleşen alt notalar, aslında parfüm kokusunun gizli kahramanıdır. Parfüme en baskın karakterini veren alt notalar, saatler geçse bile duyulabildiği için önemlidir.

Parfüm alt notalarına genellikle baz nota veya dip nota adı verilir ve genellikle odunsu ve baharatlı notalardan oluşur. Bir parfümün alt notaları ne kadar başarılı ve zenginse, parfüm de o kadar başarılıdır.

En popüler parfüm notaları ve koku aileleri

En popüler parfüm notaları ve koku aileleri

Parfümlerin ana notalarını öğrendikten sonra, şimdi de en popüler parfüm notalarına yani koku ailelerine geçelim. Sana uygun doğru parfümü seçmek için parfüm notalarını ve koku ailelerini iyi öğrenmelisin.

Hani koku ailesinin sana göre olduğunu keşfetmek için ilk adımda daha önce severek kullandığın bir parfümün notalarını araştırarak başlayabilirsin. Üst, orta ve alt notalara göre duyduğun ve beğendiğin notaları belirleyerek bundan sonraki parfüm seçimlerinde bu koku ailelerini göz önünde bulundurabilirsin.

ysl libre kadın parfümü

- Narenciye notaları: Bergamut, portakal, lime, greyfurt, limon, kumkuat, mandalina, neroli, yuzu

- Çiçek notaları: Lavanta, gül, papatya, zambak, yasemin, hanımeli, hibiscus, lotus, manolya, mimoza, opium, orkide, şakayık, leylak, ylang ylang, tuberose, portakal çiçeği, beyaz çiçekler

Çiçeksi parfüm önerisi: YSL – Libre, Viktor&Rolf – Flowerbomb, Lancome - Idole

-Aromatik ve yeşil notalar: Yosun, aloe vera, nane, fesleğen, kaktüs, gingko, çimen, üzüm yaprağı, ginseng, sarmaşık, yaprak, palmiye yaprağı, biberiye, çay

Aromatik parfüm önerisi: YSL – Y, Armani – Aqua Di Gio

-Odunsu notalar: Sedir, okaliptüs, incir ağacı, köknar, maun, meşe, palo Santo, paçuli, çam, sandal ağacı, tik ağacı 

-Meyve notaları: Ahududu, armut, elma, karadut, çilek, frenk üzümü, vişne, Hindistan cevizi, kzılcık, salatalık, incir, orman meyveleri, liçi, kavun, fıstık, kırmızı meyveler, nar

Meyveli parfüm önerisi: Giorgion Armani – Si, Valentino - Donna

giorgio armani si passione kadın parfümü

-Baharat notaları: kakule, tarçın, biber, kahve, karanfil, zerdeçal, zencefil, safran, tonka fasulyesi

Baharatlı parfüm önerisi: YSL – Black Opium, Mugler Thierry – Alien

prada candy kadın parfümü

-Şekerli notalar: Agave, vanilya, esmer şeker, karamel, pamuk şeker, çikolata, bal

Şekerli parfüm önerisi: Prada - Candy

-Misk ve amber notaları: Amber, kehribar, benzoin, balmumu, havyar, deri, süet

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler