loader

Parfümde EDT - EDP Farkı Nedir?

Favoriye Ekle

Edt parfüm ve Edp parfümün farkı nedir? Parfümlere dair bilmen gereken her şeyi cevaplıyoruz!

Parfüm seçerken üzerindeki EDP ve EDT isimleri dikkatini çekmiş olabilir. Birinin fiyatı daha uygun, birinin şişesi daha büyük olduğunu fark etmişsindir. Neden edp ve edt parfümleri birbirinden farklıdır?

Kalıcı, hoş kokulu ve senin cildine yakışan bir parfüm arıyorsan mutlaka parfümlerin üzerinde yazan minik sembolleri anlamalısın. Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) parfümlerinden hangisi sana uygun? EDP mi yoksa EDT mi daha uzun süre kalıcığını koruyor? Parfümlere dair merak ettiklerini anlatıyoruz.

Eau De Toilette (EDT) ne demek?

Eau De Toilette (EDT) ne demek?

EDT parfüm en popüler koku çeşitlerinden biri! Hafif bir sprey formunda olan bu kokunun sadece %4-15 oranı saf parfüm içeriyor. Genellikle gündüzleri alışverişe veya okula giderken sıkılan bu parfüm türü en fazla 3-4 saat kalıcılık sağlar.

Eau De Toilette parfüm kadın ve erkekler için uygundur. EDT parfümü uygulamak için göğüs, boyun, çene altı, bilek ve dirseklerin içini tercih etmelisin.

Armani Si Edt Kadın Parfümü

Editörün önerisi: EDT parfümün kalıcılığını arttırmak için nemlendiricinin üzerine sıkabilirsin. Böylece nemlendiricin kokuyu hapseder daha cildin daha uzun süre parfüm kokar. EDT parfüm saçta ve kıyafetlerde de uzun süre güzel bir koku muhafaza edecektir.

En iyi EDT parfümleri keşfetmek istiyorsan ilk önce Armani Sì Eau de Toilette parfümü denemelisin. Armut akoru, frenk üzümü, şipre buketi ve miskin zıt uyumunu yakalayan bu parfüm eğlenceli ve baştan çıkarıcı duyguları temsil ediyor. Armani Si EDT parfümü işe, arkadaş buluşmalarına ve özel toplantılara giderken kullanabilirsin.

Eau De Parfüm (EDP) ne demek?

Eau De Parfüm (EDP) ne demek?

Eau De Parfum (EDP) konsantresi daha yoğun olan kokulara verilen isim. Saf parfümden elde edilen EDP kokusu ortalama %15-20 arasında saf esanslar içerir. Genellikle EDP parfümlerde 4-5 saat boyunca kalıcı oluyorlar.

EDP parfümler daha ağır esanslar ve daha belirgin notalara sahip olurlar. Böylece EDP parfümlerin kalıcılığı daha uzun olur. Aman dikkat! EDP parfümü parfüm ile karıştırmamalısın. Saf parfüm anlamına gelen parfümler genellikle %40 oranında esansa sahip oluyorlar. Bu parfümler 24 saat boyunca kalıcılığından bir şey kaybetmez. Bu nedenle parfümlerin fiyatı daha yüksek ve ambalajları daha küçük olur.

yves saint laurent libre edp kadın parfümü


Editörün önerisi: En iyi EDP parfümlerinden biri olan Yves Saint Laurent Libre parfümü, özgür ve güçlü kadınların kokusu olarak bilinir. Lavanta ve portakal çiçeği notalarına sahip olan Libre, seksi ve çekici hissetmek isteyen kadınların tercihi oluyor. Uzun süre kalıcı ve yoğun notalara sahip bir parfüm arıyorsan Libre tam sana göre olacak.

EDT ve EDP parfüm farkı nedir?

EDT ve EDP parfüm farkı nedir?

En iyi parfümü seçmek önemli bir konudur. Parfüm almaya giderken mutlaka EDP ve EDT parfümün arasındaki farkları bilmelisin. İhtiyaçlarına uygun kokuyu bulduktan sonra imza parfümünü belirlemek çok daha kolay olacak.

Eau De Parfum (EDP) ile Eau De Toilette (EDT) parfüm arasındaki en önemli fark kokuların konsantrasyonlardır. EDT parfüm yaklaşık 4-6 saat süren %8-15 oranında koku esansına sahip olur. Buna karşın EDP parfüm ise koku esansı %30'a kadar çıkabiliyor. EDP parfümler 8-10 saat arasında kalıcılık gösteriyorlar. Özel geceler için mutlaka EDP parfümü kullanmalısın. Dans ederken, arkadaşlarınla eğlenirken parfümün en gizli notaları bile açığa çıkmış olacak.

Editörün önerisi: Kalıcılığına güvendiğin bir parfüm arıyorsan sana Lancome Idôle parfümü öneririz. Hep daha iyisini isteyen kadınların tercih ettiği Idole EDP parfüm, temiz ve ferah kokusuyla seni kendine bağlayacak. Miskli çiçeksi şipre notaları içeren Lancome parfüm, hafif olduğu kadar vurucu bir koku!

Parfümün kalıcılığı nasıl arttırılır?

Parfümün kalıcılığı nasıl arttırılır?

EDP veya EDT fark etmez, koku molekülleri kıyafete yapışmayı çok severler. Bu nedenle parfümünü daha kalıcı bir hale getirmek için montuna, fularına veya kazağının üzerine bir fıs sıkmalısın. Aynı kural saçlar için de geçerli.

Parfümünün herkes tarafından koklanmasını istiyorsan omuz başlarına ve bileklerine birkaç fıs sıkabilirsin. Uzun bir akşam için hazırlanırken parfümünü mutlaka kuru cildine sıkmalısın. Islak ciltte parfüm uzun süre dayanmayabilir. Nemlendirilmiş (nemlendirici emildikten sonra parfüm sıkılmalı) ciltte parfüm daha uzun süre kalacak.

Editörün önerisi: Kalıcılığının seni yarı yolda bırakmayacağına emin olduğun bir parfüm arıyorsan Eau De Parfumleri seçmelisin. Viktor and Rolf Flowerbomb Eau De Parfum, zengin çiçek kokuları ve tutkulu duygusallığın birleşiminden meydana geliyor. Çay ve bergamot notaları, zambak ve yasemin notalarıyla harmanlanarak özel bir koku ortaya çıkarıyor. Sen de EDP parfüm arıyorsan Flowerbomb tam sana göre bir koku olabilir.

EDP parfüm nasıl kullanılır?

EDP parfüm nasıl kullanılır?

Kalıcılığı daha uzun olan EDP parfümleri özel buluşmalar ve romantik yemek davetleri için tercih edebilirsin. Gün içinde parfümünü yenileyecek zamanı olmayan şehir kadınları da EDP parfümleri kullanmalılar. Edp parfüm kaç saat dayanır? EDP parfümler kadınlarda 10 saate kadar kalıcı olabiliyor.

Giorgio Armani My Way EDP parfüm, yeni deneyimlere açık olan kadınların parfümü! Portakal çiçeği, bergamot, sedir ağacı notaları içeren ikonik My Way parfümünü ilk randevunda mutlaka denemelisin.

EDT parfüm nasıl kullanılır?

EDT parfüm nasıl kullanılır?

EDT parfüm daha çok günlük parfüm olarak biliniyor. EDT kadın parfümünün kalıcılığını arttırmak için el kremi veya vücut losyonun üzerine uygulayabilirsin. Edt parfümü saçına, kıyafetlerine ve kulak arkasına sıkmalısın. EDT parfümü uygularken biraz cömert olmak gerekiyor.

En çok sevilen EDT parfüm önerisi istersen sana Mugler Thierry Alien Man EDT parfümü tavsiye ederiz. Deri ve kaşmeran ağacı notaları içeren bu erkek parfümü harika bir hediye seçimi olacak.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/