loader

Parfümler hakkında bilmen gereken her şey

Favoriye Ekle

Parfüm hakkında cevabı merak edilen tüm soruları yanıtlıyoruz!

Parfüm kullanmak bir çoğumuzu için önemli. Kendimizi çekici, bakımlı ve güzel hissetmek için kullandığımız parfümler hakkında sorulan birçok soru var. Parfüm nerelere sıkılır? Parfüm ne kadar dayanır? Eau de parum ne demek? Parfümlere dair merak edilen tüm soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz!

Designer parfüm ne demek?

Designer parfümler, ünlü moda evlerinin ürettiği parfümlerdir. Armani, Prada, Valentino ve Yves Saint Laurent gibi ünlü moda markalarının parfümlerine “Designer Parfüm” adı verilir.

Niş parfüm ne demek?

Niş parfümler, sadece parfüm üretmek üzere kurulmuş markaların parfümleridir. Genellikle designer parfümlere oranla çok daha yüksek fiyattan satılır ve belirli bir kitleyi hedefler. Niş parfümlerde daha özgün hammaddeler ve koku kombinasyonları kullanılır.

Eau de parfum ne demek?

EDP yani Eau de Parfum, parfüm çeşitleri arasında en kalıcı olandır. İçerisindeki esans oranı %10-%20 arasında değişir ve kalıcılık süresi fazladır. Eau de Toilette yani EDT bir alt sınıfta, Eau de Cologne yani EDC ise en hafif parfümlerdendir. Eau de parfüm yaklaşık 6+ saat kalıcıdır.

Parfümde edt ne demek?

Pardümde EDT, Eau de Toilette anlamına gelir. Standart parfümler bu şekildedir ve esans yoğunluğu %4 - %10 arasındadır. EDT kalıcılığı ise yaklaşık olarak 3-4 saattir. EDP ve EDT farkını daha yakından anlamak için makalemize göz atabilirsin.

Kalıcı olması için parfüm nereye sıkılır?

Parfümün kalıcı olması için kulak arkalarına, bilek ve dirsek içlerine sıkılmalıdır. Parfüm nereye sıkılır erkekler için ise boyun ve omuzlar olarak düşünülebilir. Parfümün kalıcılığını artırmak için giysiler üzerine değil, cilde sıkılması da önemlidir.

Hangi parfümü kullanmalıyım?

Doğru parfümü seçmek son derece önemlidir. Notalarını beğendiğin parfümleri önce bileğinde denemeli, 3-4 saat geçtiğinde bile duyduğun parfümü kendine yakıştırıyorsan o parfüm sana uygun demektir. İmza parfümünü bulmak için bu testimizi de çözebilirsin.

Hangi parfüm kalıcı?

Genellikle EDP yani Eau de Parfum’ler daha kalıcıdır. Bununla birlikte odunsu, şekerli ve baharatlı notaları olan parfümler de daha kalıcıdır. Kalıcı parfüm önerilerimizi keşfetmek için makalemize göz atabilirsin.

Parfüm kaç fıs sıkılır?

Parfümün kaç fıs sıkılacağı tamamen tercihe göre değişir ama çok boğucu olmayan, eşit ve abartılı olmayan bir koku için ortalama 3-4 fıs sıkılabilir.

En etkili afrodizyak parfüm hangisi?

Akılda kalıcı ve çekici bir etki bırakmak için en etkili afrodizyak parfümler çok merak ediliyor. Vanilya, misk ve amber gibi notaları olan parfümleri tercih edebilirsin. En etkili afrodizyak parfüm önerilerimiz için makalemize göz atabilirsin.

Oriental parfüm ne demek?

Baharatlı ve odunsu notalarına sahip kokular Oriental parfüm ailesine aittir. Vanilya, misk, amber, pudra, zencefil, tarçın, sandal ağacı ve paçuli gibi notalar oriental parfüm ailesine girer. Daha yoğun ve kalıcı kokuya sahiptir.

100 ml parfüm ne kadar gider?

Günde ortalama 3-4 fıs sıkıldığında, 100 ml’lik bir parfüm yaklaşık olarak 1-1,5 yıl kadar gidebilir.

Uçakta kaç ml parfüm taşınabilir?

Uçakta kaç ml parfüm taşınabilir sorusu, çok sık sorulanlardan biri. Uçağa binmeden önce en sevdiğin parfümle vedalaşma riskini almak istemiyorsan, kabin bagajında en fazla 100 ml’lik bir parfüm taşıyabilirsin. Bunun dışında deodorant gibi basınçlı şişeleri kabine alamayacağını unutmamalısın.

Parfüm kaç yıl dayanır?

Orijinal bir parfümün son kullanma süresi 3-5 yıl arasındadır. Açılmış parfüm ise 1-2 yıl dayanır.

Parfüm nerede saklanır?

Parfüm kaç yıl dayanır? sorusu biraz da parfümü saklama koşullarıyla alakalıdır. Parfümler oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından uzak ve nemsiz bir ortamda saklanmalıdır. Karanlık bir yerde, kutusunda, çekmece veya dolap içinde saklamak ömrünü uzatabilir.

Sanılanın aksine parfümleri buzdolabında saklamak ömürlerini uzatmaz, aksine formülünün bozulmasına neden olabilir. Parfümün rengi bozulmuş, kokusu yapaylaşmış veya yoğun alkollüyse bozulmuş olabilir.

Parfümü kim buldu?

Parfümler her ne kadar Fransızlarla özdeşleştirilse de, yapılan araştırmalara göre parfümü ilk kim buldu sorusunun yanıtı, Eski Mısırlılar olarak biliniyor.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler