loader

Protez Tırnak Nedir? Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Favoriye Ekle

Protez tırnaklar altın çağını yaşıyor! Protez tırnak çeşitleri günden güne daha popüler bir hale geldi. Yoksa sen daha protez tırnak yaptırmadın mı?

Tırnakların daha göz alıcı görünmesini sağlayan kalıc tırnak modellerini biz çok beğeniyoruz. Doğal protez tırnak, badem protez tırnak, french protez tırnak, siyah protez tırnak gibi farklı protez tırnak çeşitlerinden kendi tarzına yakın olanı seç ve tırnaklarını şekillendirmeye başla. Sadece güzellik merkezlerinde değil, evde de protez kalıcı tırnak yapabilirsin. Evde protez tırnak nasıl yapıştırılır? Hemen anlatalım!

Protez Tırnak Nedir?

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnaklar, tırnakların üzerine eklenen farklı maddeler aracılığıyla tırnakların şekillendirildiği ve renklendirildiği işleme verilen isimdir. Protez tırnakları kullanarak tırnaklarını daha uzun gösterebilir ve tırnak şeklini istediğin gibi değiştirebilirsin. Protez tırnak ellere ve ayaklara uygulanabilir. Ayak protez tırnak daha zor olsa da evde ellerine protez tırnak yapmak mümkündür.

Protez tırnak çeşitleri senin tercihine, tırnak modeline ve istediğin tırnak şekline göre değişkenlik gösterebilir. Manikür salonlarında 3 farklı tırnak çeşidi yer alıyor. Akrilik protez tırnak, protez jel tırnak ve dipping tırnak olmak üzere protez tırnak çeşitlerinden birini seçip tırnaklarına farklı modeller verebilirsin.

Editörün önerisi: Eğer tırnaklarını yemekten şikayetçiysen protez tırnak yaptırabilirsin. Tırnak yiyenlere protez tırnak modelleri sayesinde tırnakların daha sert ve güçlü olacağı için tırnaklarınla oynamak istemeyeceksin. Tırnak etlerini yiyenler de protez tırnak yaptırarak bu alışkanlıklarından vazgeçebilirler.

Protez Tırnak Modelleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez Tırnak Modelleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnak çeşitleri değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde protez tırnak fiyatları da tırnak modeline, uzunluğuna ve protez tırnak nail arta göre değişir.

Akrilik protez tırnak: Akrilik tırnaklar, likit monomer ve toz polimerın birleşiminden ortaya çıkan macun kıvamında bir protezdir. Bu macun tırnağa uygulanarak şekillendirilir. Özel bir ışık altında bu pembe macun sertleşerek güçlü bir tırnak görünümü alır. Sertleştikten sonra yeniden şekillendirilerek renklendirilir.

Jel protez tırnak: Jel kalıcı tırnak modelinde ilk olarak tırnak ucuna protez tırnak takılır. Protez tırnakla kendi tırnağın arasında boşluk özel bir jelle doldurulur. Jel protez tırnağın sertleşmesi ve kalıcı olması için UV ışığı uygulanır. Jel protez kuruduktan sonra şekillendirilir ve renklendirilir. Jel tırnaklar en çok tercih edilen protez tırnak çeşitidir.

Dipping protez tırnak: Dipping tırnaklar yaygın olarak kullanılmasa da bazı manikür merkezlerinde hala yapılıyor. Tırnağın üzerine takma tırnak takılıyor ve akrilik pudra ile sabitlenmesi sağlanıyor. Akrilik protez tırnak modeline benzeyen bu tırnaklar akrilik tırnaklara göre daha yumuşak olabiliyorlar. Bu yüzden dip tırnaklar daha hızlı kırılabilir.

Protez tırnak ne kadar süre kullanılır? Protez tırnak kullanımı ortalama 3-4 haftadır. Düzenli olarak protez tırnak bakımı yaparak protez tırnaklarının ömrünü uzatabilirsin.

Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Evde protez tırnak yapmak, manikür merkezlerinden daha uzun sürebilir. Protez tırnak yapımı uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Ama kendine güveniyorsan tabii ki evde protez tırnak yapabilirsin!

Protez tırnak malzemeleri nelerdir?

  • Buffer törpü
  • Akrilik likit
  • Pembe akrilik toz
  • Protez tırnak için top coat
  • Tırnak temizleme mendilleri
  • Protez tırnak kurutucu UV cihazı
  • Tırnak fırçası
  • Tırnak makası
  • Oje

1. Adım: Tırnaklarına manikür yap

Protez tırnaklarının daha göz alıcı görünmesi için protez öncesi manikür yapmanı öneriyoruz. Tırnaklarını ılık suda beklet. Tırnak etlerini geriye doğru iterek ortaya çıkar. Tırnaklarını törpüle ve varsa ojelerini temizle.

2. Adım: Tırnak üzerini matlaştır

Tırnaklarının üstü yağlı olduğu için protez yapmak zor olabilir. Bunun için protez tırnak törpüsü olan buffer törpü ile tırnak üzerini törpüleyerek matlaştır. Dilersen tırnak temizleme mendillerini kullanarak da tırnak üstünün daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin.

3. Adım: Protez tırnakları yapıştır

Takma tırnak neyle yapıştırılır? Takma protez tırnaklar için özel olan yapıştırıcıyı kullanarak protez tırnaklarını yapıştır. Şimdiden söyleyelim, ojeyle takma tırnak yapıştırmak pek kalıcı olmaz. Mutlaka protez tırnak yapıştırıcısı kullanmalısın. Takma tırnaklarını yapıştırdıktan sonra birkaç dakika boyunca yapıştırıcının kuruyup sabitlenmesini bekle.

4. Adım: Boşluklara jel uygula

Protez tırnak ve tırnak etlerin arasındaki boşluklara protez tırnak için özel jellerden uygula. Tırnak fırçası ile uygulayacağın bu protez tırnak jeli dikkatlice sürmelisin. Jeli sürdükten sonra ellerini UV cihazına yerleştir. 30 saniye sonra protez tırnak jeli kuruyacaktır.

5. Adım: Kalınlığını ayarla

Protez tırnak uçlarını ve kalınlığını ayarlamak için törpü kullanmalısın. Badem protez tırnak için tırnak ucunu yuvarlak törpülemeni öneririz. Küt tırnaklar istiyorsan tırnak uçlarını düz törpüle. Son olarak tırnak üzerini törpüleyerek tırnaklarının daha doğal protez tırnak görünmesini sağla.

6. Adım: UV cihazına yerleştir

Tırnaklarının kalınlığını ve şeklini ayarladıktan sonra yeniden protez tırnak kurutucu UV cihazına yerleştirmeli ve 30 saniye kadar kurutmalısın.

7. Adım: Tırnaklarını renklendir

Şimdi tırnaklarına oje sürme zamanı! Dilersen kalıcı oje sürebilir veya evdeki ojeleri kullanarak renkli protez tırnaklar yapabilirsin. Protez tırnak şablonlarından yararlanarak nail art yapmayı da denemelisin.

Protez tırnak çıkarma nasıl olur? Protez tırnaklarını çıkarmak için asetonlu pamukları tırnaklarına sar ve alüminyum folyo ile fırnaklarını çerçevele. Alüminyum folyo tırnaklarında ortalama 1 saat kalabilir. Sürenin sonunda akriliklerin aktığını göreceksin. Tırnak yüzeyindeki protez tırnakları, dikkatlice tırnağından çıkarabilirsin.

Protez tırnak modelleri

Badem protez tırnak

badem protez tırnak

French protez tırnak

french nails

Siyah protez tırnak

Siyah protez tırnak

Doğal protez tırnak

doğal protez tırnak

Protez tırnak nail art

Protez tırnak nail art

Pembe protez tırnak

Pembe protez tırnak

Rakı beyazı protez tırnak


Rakı beyazı protez tırnak

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler