loader

Pudra alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Favoriye Ekle

Pudra, makyajın bize göre gizli kahramanlarından biri! Makyajın parlamasını önleyen, ten makyajının sabit kalmasına yardımcı olan ve makyajın kalıcılığını arttıran pudra makyaj malzemesini tüm detasylarıyla inceliyoruz!

Güzellik marketlerine gittiğimizde karşımıza çıkan pudra seçenekleri her defasında kafamızı karıştırıyor. Peki, hangi pudrayı tercih etmeli? Pudra hakkında en çok merak edilen konulara değinmek için; pudra nedir, pudra ne için kullanılır, pudra alırken nelere dikkat edilmeli gibi, pudrayla ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını bir araya getirdik!  

Pudra nedir?

Pudra nedir?

Pudra, ten makyajın en sonunda kullanılan, aslında makyajın sabitlenmesine yardımcı olan bir makyaj malzemesi. Fakat güzellik guruları son zamanlarda pduranın o kadar çok bilmediğimiz özelliğini keşfetti ki pudranın değeri günden güne arttı! 

Pudrayla ilgili en yaygın hatalardan biri ten makyajı yapmak için toz pudra kullanmak. Çünkü toz pudra sandığın gibi fondöten veya kapatıcı görevi görmüyor. Yani pudraların asıl amacı cilt rengini eşitlemek değil. Makyajının mat görünmesine yardımcı olan pudralar makyajının kalıcılığını arttırıyor ve cildinin yağlanarak parlama yapmasına engel oluyor.

Cildinin parlamasına engel olacak bir pudra arıyorsan Lancôme Long Time No Shine Pudra'yı denemelisin. Özellikle T bölgesi çok yağlanan kişiler için kurtarıcı bir ürün!

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Pudra nasıl sürülür?

Pudra nasıl sürülür?

'Pudra makyajda ne işe yarar?' diye sorduğunu duyar gibiyiz. Makyajda pudra kullanımı, makyajını sabitlemeye ve kalıcılığını arttırmaya yardımcı oluyor. Yağlı bir cilt tipin varsa pudran yardımıyla parlamayı önleyebilirsin.

Aslında çoğumuz atlasak da pudra makyajın olmazsa olmaz taşlarından biri. Ancak pudra kullanımını bilmek ve doğru pudra seçmek önemli. Pudra sürerken mutlaka doğru pudra fırçası yanında olmalı. Pudranı, pudra fırçasına al ve öncelikle T bölgen başta olmak üzere tüm yüzüne uygula. Yüzümüzde en çok T bölgesi yağlandığı için en çok pudrayı bu bölgeye sürmeye dikkat etmeliyiz. 

Kompakt pudrayı genellikle makyaj süngeri yardımıyla uygulayabilirsin.

Yazımızın devamında pudra hakkında merak ettiğin diğer sorulara da cevap bulacaksın!

Öneri: Eğer pudra kullandıktan sonra ten makyajının renk değiştirmesinden korkuyorsan Maybelline Fit Me Pudra'yı denemlisin. Her cilt rengine uygun pudra seçeneği sayesinde, ten makyajında renk eşitsizliğine son verebilirsin. 

Pudra alırken dikkat edilmesi gerekenler

Pudra alırken dikkat edilmesi gerekenler

"Pudra alırken nelere dikkat edilmeli?" listesinde başında cilt tipine göre pudra seçimi geliyor. Cilt tipine uygun olmayan pudralar, cildinde yapay ve cakey görünüme neden olacağından, doğru pudrayı bulmak önemli bir adım! 

Pudra alırken dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise aldığınız pudranın cilt rengine uygun olup olmadığı. Kullandığın fondötenle aynı renkte pudra kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Ya da pudrayı boynunda dene, eğer uyum yakalıyorsa doğru pudra tonunu bulmuşsun demektir. Eğer yalnızca makyaj sabitlemek ve matlaştırmak amacıyla kullanılacaksa transparan pudraları tercih etmeni öneririz.

Pudra çeşitlerini keşfedelim!

Pudra çeşitlerini keşfedelim!

Üç çeşit pudra makyaj malzemesi var. Toz pudra, kompakt pudra ve transparan pudra. Pudra çeşitleri arasında karar verirken, pudradan ne beklediğine karar vermeli ve ona göre pudra seçimi yapmalısın. 

Toz pudra

Toz pudra

Toz pudra, likit ten ürünlerini cilde sabitlemek, makyajın kalıcılığını artırmak ve cildin porselen gibi görünmesini sağlamak için kullanılır. Baking yönteminin bu pudralarla uygulandığını ve göz altı, T bölgesi ve elmacık kemikleri altına uygulanarak hem aydınlık hem de porselen etkisi verdiğini söyleyebiliriz.

Toz pudra önerisi: Hem makyajımı sabitlesin hem de cildimi çok kurutmasın diyorsan sana harika bir ürün önerimiz olacak. Maybelline New York Master Fix Pudra sayesinde makyajın hem sabitlenecek hem de daha aydınlık görüneceksin. 

Kompakt pudra

Kompakt pudraların kullanımı ise son derece kolaydır. Üstelik kompakt pudra daha pratik olduğu için toz pudraya göre daha çok tercih edilir. Eğer fondöten kullanma taraftarı değilsen, kompakt pudrayı tek başına da kullanabilirsin. 

Kompakt pudra önerisi: Cildinde kalıp gibi durmayan, doğal bitişli ve aynı zamanda kusurlarını da gizleyen bir pudra arıyorsan L'Oréal Paris True Match Pudra ile en kısa zamanda tanışmalısın. 

Transparan pudra

Transparan pudra

Bize en çok sorulan sorulardan biri de 'transparan pudra nedir?' Transparan pudralar çok amaçlı makyaj malzemelerinden biridir. Transparan pudralar hem likit ürünleri sabitlemek, gözenek görünümünü gizlemek, parlamayı kontrol altına almak ve porselen makyaj elde etmek için kullanılır.

Transparan pudra önerisi: Makyajının kurtarıcısı olacak bir transparan pudra arıyorsan Maybelline New York Fit Me transparan pudra ile hemen tanışmanı öneririz.

Pudra sürmenin püf noktaları nelerdir?

Pudra sürmenin püf noktaları nelerdir?

Ten makyajında pudranı kusursuz bir şekilde uygulamak için ilk olarak likit ten ürünlerini cildine eşit bir şekilde dağıtmalısın. Fondöten ve kapatıcının, yüzündeki ince çizgilere dolmadan sabitlemek için çok fazla mimik hareketi yapmadan pudrayı uygulamalısın.

Hala aklına takılan sorular varsa, cevaplamaya hazırız! Bize her zaman Facebook, Instagram ve Twitter (@makyajcom) üzerinden ulaşabileceğini biliyorsun!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler