loader

Pürüzsüz Ciltler: Pudra Nedir? En Doğru Şekilde Nasıl Sürülür?

Favoriye Ekle

"Pudra nedir ve nasıl kullanılır?" sorusunun yanıtını veriyoruz!

Pudra bağımlısı tek biz olamayız! İddiaya gireriz, şu an makyaj çantanı karıştırsak bir adet kompakt pudra buluruz. Haksız mıyız? Pudralar her makyaj tutkununun olmazsa olmazı ama gün geçtikçe bu konu daha karmaşık bir hal alıyor. HD pudra, renkli pudra, sıkıştırılmış pudra, transparan pudra, toz pudra... Uf! Neyse, hemen panikleme. Bilmen gereken her şeyi bu yazıda toparlayacağız. Pudra nedir? Pudra nasıl kullanılır? gibi bize en çok sorduğun soruları yanıtlama zamanı geldi. Pudra makyaj bilgilerini öğrenmeye hazır mısın?

Pudra Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Pudra Nedir?

Yüz pudrası, ten makyajının kilit ürünlerinden biridir. Ten makyajını sabitlemek, likit ürünlerin çizgilere dolmasını engellemek ve cilde mat bir görünüm kazandırmak için kullanılır. 

Pürüzsüz cilt için her makyajında mutlaka pudra kullanmanı öneriyoruz. Pudrayı dilersen fondötenin üzerine sürebilir veya sadece pudra kullanarak ten makyajını tamamlayabilirsin. Makyaj pudrası cildi daha mat gösterdiği için özellikle yağlı ciltler tarafından çok severek kullanılıyor. Eğer sen de makyajını sürdükten sonra parlama problemi ile karşılaştıyorsan en yakın zamanda cilt pudrasını makyaj çantana eklemeni öneriyoruz. 

Pudra çeşitleri

Pudra çeşitleri

Hemen başlangıçta, pressed powder nedir, loose powder nedir meselesine el atıyoruz. Pudraları yapılarına göre ikiye ayırıyoruz: Sıkıştırılmış (pressed powder) ve toz (loose powder) pudralar. 

Sıkıştırılmış toz pudralar

Toz pudralar

Toz pudra, cildin daha rafine ve doğal görünmesini sağlar. Makyaj fırçasıyla veya süngeriyle uygulanabilir. Günlük makyajda doğal bir bitiş yakalamak ve makyajı sabitleyici için kullanılır. 

Toz pudra, diğer pudra çeşitlerine göre daha canlı bir sonuç bırakıyor. Ayrıca toz yapısı sayesinde

 göz çevresi

gibi hassas bölgelere daha kolay uygulanıyor.Her cilt tipine uygun olan toz pudralarla baking uygulaması da yapılabilir. Baking uygulaması aslında makyaj pişirme tekniği olarak çevrilebilir. Makyajı pişirmek için kapatıcı uyguladığın bölgeye bolca transparan toz pudra uygulamalı ve beklemelisin. Daha sonra pudra fırçasıyla süpürme tekniğiyle pudranı süpür. Böylece makyajın daha kalıcı olacak ve pürüzsüz görünecek. Baking uygulaması genellikle gece makyajlarında tercih ediliyor. Toz pudra önerisi: Makyajının gün boyu mat görünmesini sağlayacak toz pudra arayışındaysan Maybelline New York Fit Me Matte Pudrasını sana öneriyoruz. İstersen bu pudrayı tek başına fondöten gibi kullanabilir veya fondötenini sabitlemek için fondöten üzerine de sürebilirsin. 

Loose Powder - Toz Pudra Nedir?

Loose Powder Nedir?

Sıkıştırılmamış, bir kavanoz içerisinde toz halinde bulunan pudralar, genellikle makyaj sabitlemek ve baking yapmak için kullanılıyorlar. Toz pudralardan tek farkları, sıkıştırılmamış olmaları. Baking tekniği için kullanıldığında hem makyajın kalıcılığını artırma hem de cildi pürüzsüz ve aydınlık gösterme özelliğine sahipler.

Loose Powder önerisi: L'Oréal Paris Infaillible Magic Loose Powder, makyajı sabitleyerek cilde pürüzsüz bir görünüm veriyor. Cildi matlaştırarak yağlanmayı kontrol ettiği için, gün içerisinde parlamasına da engel oluyor. Formülündeki mikro parçacıkları sayesinde cilde uyum sağlıyor ve kadifemsi bir görünüm veriyor.

Renkli Pudralar - Transparan Pudra Meselesi

Renkli Pudralar - Transparan Pudra Meselesi

Renkli pudra ise, transparan pudranın aksine tıpkı bir fondöten gibi cildindeki kusurları gizleyerek pürüzsüz bir görünüm yaratıyor. Eğer yağlı bir cilde sahipsen ve hızlı bir şekilde ten makyajı yapmak istiyorsan renkli pudra ile makyajını tamamlayabilirsin. 

Transparan pudra, transparan yapısı dolayısıyla kapatıcılık özelliği sunmuyor. Maybelline New York Fit Me Pudra ile biz makyajımızı sabitleyerek gün boyu kalıcı bir matlık sağlıyoruz. Bizim tercihimizi soracak olursan, bir makyaj tutkunu olarak cevabımız "her ikisi de!" olur. Sen tercihini kendi ihtiyaçlarına göre yapabilirsin. Eğer matlık ve parlama kontrolüne ağırlık veriyor ve doğal bir bitiş istiyorsan renkli, makyajını sabitlemek ve porselen gibi bir görünüm istiyorsan transparan pudra kullanabilirsin.

HD Pudra

Hd Pudra

HD pudra, "high definition" kelimesinden geliyor ve genellikle makyaj artistleri, televizyona çıkacak ünlülerde bu pudraları tercih ediyor. Nedeni, HD pudraların diğer pudralara göre daha hafif olması ve yüksek çözünürlüklü bir görünüm sunması. Günlük kullanımda HD pudraya ihtiyacın olur mu? Neden olmasın!

Özellikle mezuniyet partilerinde veya düğün, nişan gibi etkinliklerde porselen ten makyajı görünümü istiyorsan mutlaka HD pudra kullanmalısın. Fotoğraflarda kusursuz görünmenin en etkili sırlarından biri HD pudra kullanmaktır.

HD pudra önerisi: Özel günler için pudra arıyorsan bizim önerimiz NYX Professional Makeup HD Finishing Pudra. Fotoğraflarda ışığın yüzünde parlamasına engel olan, kusursuz bir efekt yaratan bu pudrayı biz çok seviyoruz. 

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra Nasıl Sürülür?

Pudra kullanımı oldukça basit! Pudra nasıl sürülür açıklıyoruz:

Öncelikle pudra fırçası edin. Yumuşak kılları olan yuvarlak başlıklı pudra fırçaları tercih etmelisin. Bizim pudra fırçası önerimiz: NYX Professional Makeup Pro Lightweight Powder Brush. Pudra fırçasını aldıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek pudranı uygula.

  • Sırasıyla makyaj bazı, fondöten ve kapatıcını uygula. 
  • Pudranı fırçana al ve fırçadaki fazla pudrayı çırparak uçmasını sağla. 
  • Pudrayı ilk olarak yüzünün ortasına uygula. 
  • Daha doğal ve eşit bir görünüm için pudranı yüzünün dış köşelerine doğru yuvarlak hareketlerle dağıt.

İşte bu kadar. Mat ve kusursuz! Biz makyaj süngeri yerine pudra fırçası kullanmayı tercih ediyoruz, böylece pudrayı daha iyi dağıtabiliyoruz. Peki ya sen?

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön