loader

Ruj Alt Tonu Nedir? Ruj Alt Tonunu Bilmek Neden Önemlidir?

Favoriye Ekle

Hangi tene hangi ruj gider diye düşünüyorsan, cilt alt tonuyla birlikte ruj alt tonuna da dikkat etmen gerekiyor!

Yeni bir ruj alırken öncelikle hepimiz rujun rengine bakıyoruz. Ancak yalnızca rujun rengine bakmak yeterli olmuyor. Aynı zamanda bu rujun alt tonuna da dikkat etmeli ve cilt alt tonumuzla uyumlu olup olmadığını belirlemeliyiz. Mesela sıcak cilt alt tonuna sahipsen kırmızı, şeftali tonları ve sıcak pembelere bakabilirsin. Soğuk cilt alt tonuna sahipsen mor, soğuk pembe ve mavi alt tonlu rujları seçebilirsin. Hadi, şimdi ruj alt tonu nedir, mavi alt tonlu ruj nasıl anlaşılır ve ruj nasıl seçilir birlikte keşfedelim!

Ruj Alt Tonu Nedir?

Ruj Alt Tonu Nedir?

Ruj alt tonu, bir rujun hangi renk tonlarından oluştuğunu ve hangi cilt tonlarına yakışacağını belirten bir özellik. Yani ruj seçerken hem cilt alt tonuna hem de ruj alt tonuna göre seçim yapmalısın. Örneğin; sıcak alt tonlu kırmızı ruj sarı alt tonlu cilde sahip kişilere yakışıyor. Soğuk alt tonlu rujlar ise pembe, yani soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin genel görünümüne daha iyi uyum sağlıyor.

Ruj Alt Tonunu Bilmek Neden Önemli?

Ruj Alt Tonunu Bilmek Neden Önemli?

Ruj alt tonunu bilmek cildin çok daha canlı, enerjik ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Aynı zamanda saçla ve kıyafetlerle en uyumlu ruju bulmaya da yardımcı oluyor. Farkında mısın? Her marka ruj koleksiyonunda birden fazla kırmızı ve pembe ruj tonlarına yer veriyor. İlk bakışta aynı renk gibi görünen bu rujlar alt tonlarına göre aslında birbirlerinden ayrılıyor. Dolayısıyla ruj alt tonunu bilmek sana en çok yakışan ruju bulmak için son derece önemli.

Öncelikle cilt tonuna göre ruj seçimi yapmalı, sonra da doğru ruj alt tonunu bulmalısın. Cilt alt tonunu bulmak için cilt alt tonu testi yapabilirsin. Sıcak alt tonlu ciltler kırmızı, turuncu ve şeftali tonları gibi sıcak renklerle uyum sağlarken soğuk alt tonlu ciltler ise pembe, mor ve mavi gibi soğuk renklerle uyum yakalıyor. Elbette, soğuk cilt alt tonlu olup turuncu ve şeftali tonlarını kullanmak istemek de hakkın. Bu durumda bu renklerin pembe/mor-mavi tonlar barındırmasına dikkat edebilirsin. Yani pembe/mor alt tonlu rujları ve mavi alt tonlu rujları seçmelisin.

Ruj Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Ruj Alt Tonu Nasıl Bulunur?

  • Öncelikle beğendiğin aynı renklerdeki rujları şerit halinde bileğine sürmelisin. 
  • Sonra bir peçeteyle bileğine bastırarak rujları birbirine karıştırmadan bir tur silmelisin. 
  • Rujları sildikten sonra alt tonlarını göreceksin. 
  • Eğer bileğinde hafif mavimsi, pembe ve mor tonlu bir renk kalıyorsa sürdüğün rujun soğuk alt tona; turuncu ve sarı bir renk kalıyorsa sıcak alt tona sahip olduğunu anlayabilirsin.

Ten Rengine Göre Ruj Nasıl Seçilir?

Ten Rengine Göre Ruj Nasıl Seçilir?

Ten rengine göre bana ne renk ruj yakışır diye düşünüyorsan yanıtını bulmak üzeresin. Tabii ten renginin tek başına bir kıstas olmadığını bilmelisin. Daha önce seninle aynı ten rengine sahip bir arkadaşına yakışan rujun sana yakışmadığını görmüş olman muhtemel. Bunun sebebi cilt ve ruj alt tonuna göre seçim yapmamaktan kaynaklanıyor. 

Kafanın içinde hala soğuk alt tona hangi renk ruj gider, sıcak alt tona hangi renk ruj yakışır veya mavi alt tonlu kırmızı ruj nasıl anlaşılır gibi soru işaretleri varsa hız kesmeden devam edelim!

Kumrallara Hangi Ruj Yakışır?

Kumrallara Hangi Ruj Yakışır?

Kumral tenlerde açık tonlardan koyu tonlara kadar tüm ruj renkleri göz alıcı bir performans sergiliyor. Bu konuda bizim tercihimiz ise geniş bir renk skalası sunan Maybelline Super Stay Matte Ink likit mat rujlar. 16 saate kadar kalıcı etkisi sayesinde bu Maybelline kalıcı ruj renklerinden dilediğini sabah sür, akşama kadar keyfini çıkar.

Buğday tenliler ağırlıklı olarak sıcak alt tonlu rujları tercih edebilirler. Örneğin; Maybelline New York Superstay Ink Crayon Kalem Ruj No:115 kırmızı rengiyle buğday tenliler için ideal bir seçenek. Soğuk alt tonlu buğday tenliler içinse gül kurusu rengine sahip Maybelline New York Superstay Ink Crayon Kalem Ruj No:15’i öneriyoruz.

Beyaz Tenliler Ne Renk Ruj Kullanmalı?

Beyaz Tenliler Ne Renk Ruj Kullanmalı?

Beyaz tenliler ruj seçimi yaparken fuşya, pembe ve şeftali tonu rujları tercih edebilir. Bizce Maybelline New York Super Stay Vinyl Ink Parlak Likit Ruj 100 Charmed rengi soğuk alt tonlu pembe ruj arayan beyaz tenliler için biçilmiş kaftan! Daha iddialı bir görünüm hedefliyorsan mavi alt tonlu kırmızı ruj seçeneklerine de göz atabilirsin. Eğer sarı alt tonluysan Maybelline New York Color Sensational Ultimatte 889 More Rust rengini hem günlük hem de gece makyajlarında kullanabilirsin.

Esmer Tenliler Hangi Renk Ruj Kullanmalı?

Esmer Tenliler Hangi Renk Ruj Kullanmalı?

Soğuk alt tonlu esmerler ten rengine ve cilt alt tonuna göre ruj seçimi yaparken mavi alt tonlu pembe rujları, ayrıca mor veya soğuk kahve tonlarını tercih edebilirler. Sarı alt tonlu esmerler ise sıcak alt tonlu şeftali rujları ve kızıl-kahve rujları kullanarak doğal bir görünüm yakalayabilirler.


Şimdi, evdeki tüm rujlarına ruj alt tonu testi yapma zamanı! Eğer makyaj çantana baktığında bugüne dek hiç cilt alt tonuna uygun renkleri seçmediğini fark edersen, ruj önerilerimizi hatırlaman çok faydalı olacak! 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler