loader

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?

Favoriye Ekle

Makyaj yaparken pek çok şeye dikkat ediyoruz: Kıyafet seçimi, göz rengi, saç rengi ve şekli… Saç modeline, rengine ve kesimine göre makyajında yapacağın tercihlerin görünümünde pek çok şeyi değiştireceğine emin olmasını. İşte bu yazımızda sana, saçlarına uygun nasıl bir makyaj yapman gerektiğini madde madde açıklıyoruz!

Saçının şekline göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_1

Saçının şekli, makyaj stilinde son derece önemli noktalardan biri. Düz, dalgalı veya kıvırcık, tüm saç şekillerine göre farklı makyaj tüyoları ile her zaman harika görünebilirsin. Eğer düz saçlara sahipsen, muhtemelen zaman zaman saçların sana biraz sönük geliyor ve biraz hacim ve harekete ihtiyaç duyuyor olabilirsin. Bunun için de makyajında kontür uygulamasına yer vererek yüzünü boyutlandırdığında görünümüne biraz daha hareket katabilirsin. Eğer saçların dalgalıysa çok şanslısın! Öyle ekstra makyaj tüyolarına başvurmadan dilediğin gibi bir makyaj yapmakta özgürsün, bizim dalgalı saçlara en çok yakıştırdığımız görünüm ise canlı renkler. Dudaklarda ve gözlerde biraz daha canlı tonlara yer verebilirsin. Kıvırcık saçlılar ise genelde dikkat saçlarında olacağı için abartıdan uzak durmak isteyeceklerdir. Bunun için göz makyajında doğal tonlar tercih edebilir, biraz iddia isterlerse dudaklarında parlak ve çekici tonlara yer verebilirler.

Editörün Önerisi: Düz saçlılara kontür makyajında doğal bir sonuç elde etmeleri için NYX Professional Makeup’ın kremsi bitişli Highlight & Contour Cream Pro Palette kontür paletini, dalgalı saçlılara göz makyajında canlı ve metalik renkleriyle NYX Professional Makeup Love You So Mochi Electric Pastels, kıvırcık saçlılara da doğal tonlarıyla NYX Professional Makeup Away We Glow far paletini öneriyoruz.

Saç rengine göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_2

Saç rengi de makyajda büyük rol oynuyor. Saçının rengine göre tercih edeceğin tonlar ve uygulamalarla çok daha belirgin ve çekici görünebilirsin. Eğer kahverengi saçların varsa en şanslı sensin! Sana her tonun ve makyaj stilinin risksiz bir şekilde yakışacağını bilmelisin ama doğal bir görünüm elde etmek istersen sana önerimiz toprak tonlarına yönelmen. Eğer siyah saçlara sahipsen, siyah ve füme tonlarında göz makyajları da en çok sana yakışacak, bununla beraber porselen ten makyajı ile pürüzsüz bir görünüm ile dikkat çekici görünebilirsin. Eğer kızıl renkte saçlara sahipsen, biraz daha canlı renklere yönelebilirsin. Gözlerde yeşil ve bordo tonları, canlı allıklar ve dudaklarda özellikle bordo tonları sana çok yakışacak. Sarışınlar ise çok etkileyici bir saç rengine sahip olmalarına ragmen makyajsız olduklarında solgun görünümden şikayet edebilirler. Saç rengini avantaja çevirmek için bronzerlar ile yüzünü ısıtabilir, göz makyajında da bakır-kızıl tonlarına yer vererek enerjik bir  görünüm elde edebilirsin.

Editörün Önerisi: Kahve renkte saçlara sahip olanlar toprak tonlu göz makyajları için NYX Professional Makeup’ın Lingerie Shadow mat far paletini, siyah saçlılara çok yakışacak siyah dumanlı göz makyajı için Perfect Filter far paletlerinden Gloomy Days, kızıl saçlılar için Ultimate Multi Finish far paletlerinden Smoke Screen, sarışınları canlı gösterecek kızıl tonlarına sahip olan Contour Intuitive paletlerden Warm Zone rengini öneriyoruz.

Saç boyuna göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_3

Saçlarının boyu da makyaj tüyolarına başvururken dikkate alman gereken faktörlerden. Örneğin saçların uzunsa, yüzün de uzun görüneceği için kontür uygulaması ile yüzünü boyutlandırarak uzun görünümü ortadan kaldırabilirsin. Eğer saçların orta uzunluktaysa, ekstra dikkat etmen gereken bir durum olmayabilir ama bizim önerimiz gözlerini ön plana çıkarmak. Gözlerde dumanlı bir göz makyajı ve hacimli kirpiklerle harika görünebilirsin. Eğer saçların kısaysa, yüzün çok ön planda olacağı için makyajında ağırlığı tek bir noktada toplamanı öneririz. Ya göz makyajına ya da dudaklarına yoğunlaş tamamen senin isteğine kalmış. Kısa saçların sayesinde yüzün ön planda olacağı için cildindeki kusurları iyi bir şekilde gizlemeni ve porselen bir ten makyajı yapmanı öneriyoruz.

Editörün Önerisi: Uzun saçlıların kontür makyajında pratik ve doğal bir sonuç elde edebilecekleri NYX Professional Makeup’ın Wonder Stick’i çok seveceklerine eminiz. Orta boydaki saçlılar da gözlerini ön plana çıkarmak için NYX Professional Worth The Hype maskaranın hacim etkisini beğenecekler. Kısa saçlıların da porselen ten makyajında artırılabilir kapatıcılığı ve mat bitişiyle Total Control Drop fondöteni denemesini öneriyoruz.

Saç modeline göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_4

Eğer saç modeline göre hangi makyaj tüyolarından yardım alman gerektiğini merak ediyorsan, cevap burada! Saç modeline göre makyajında yapacağın seçimlerle ne kadar çok fark yaratabileceğine şaşıracaksın. Eğer sıklıkla at kuyruğu modelini yapıyorsan, iddialı makyajlar senin işin. İster dumanlı bir göz makyajı, ister çekici dudaklar, istersen de strobing ve kontür makyajı. Bize sorarsan kırmızı bir rujla dudaklarını ön plana çıkararak harika görünebilirsin. Eğer günlük hayatında dağınık topuzları kullanıyorsan, strobing makyajı görünümüne biraz daha enerji katacak, elmacık kemikleri üzerinde bol bol aydınlatıcı kullanmaktan çekinme. Eğer örgülü saç modellerini tercih ediyorsan, romantik makyajlar da senin kalemin. Bir göz kalemini kirpik diplerine uygulayıp dağıtarak buğulu bir görünüm elde edebilirsin, bunu yaparken göz pınarlarına aydınlatıcı uygulamayı unutma. Dudaklarında da pembe tonlarında lipglosslar tercih edebilisin.

Editörün Önerisi: Saçlarını at kuyruğu modelinde toplayanlar için kırmızı ruj önerimiz NYX Professional Makeup’ın Soft Matte Lip Cream likit mat rujlarından Monte Carlo rengi! Dağınık topuz modelini sevenler için de NYX Professional Makeup’ın Away We Glow Liquid Booster likit aydınlatıcısını şiddetle öneriyoruz. Son olarak da örgülü saç modellerini tercih edenlere lipgloss önerimiz de Lip Lingerie Gloss likit rujlar.

Saç kesimine göre nasıl bir makyaj yapmalısın?

Saçlarına Uygun Nasıl Bir Makyaj Yapmalısın?_5

Saçlarının boyu kadar kesimi de makyajı etkileyen faktörlerden. Eğer saçlarını dümdüz bir şekilde kestirdiysen, makyajında kontür uygulamasına yer vererek biraz daha boyutlu bir görünüm elde edebilirsin. Bunun için özellikle elmacık kemiklerinin altını gölgelendirmelisin. Eğer kaküllü bir saç modeline sahipsen yapman gereken tek şey ise gözlerini ön plana çıkarmak. Bunun için dumanlı bir göz makyajı yapabilirsin. Eğer saçların katlı bir kesime sahipse kontür uygulamasına ekstradan ihtiyaç duymayacağın kesin. Bunun yerine gözlerine ve dudaklarına yönelebilirsin. Göz makyajında buğulu görünümler, dudaklarda da mat bitişler sana çok yakışacak.

Editörün Önerisi: Düz kesimli saçlara sahip olanlar, kontür uygulamasında doğal bitiş için NYX Professional Makeup’ın kremsi bitişli Highlight & Contour Cream Pro Palette kontür paletini tercih edebilirler. Kaküllü saç kesiminde gözleri ön plana çıkarmak için Jumbo Eye Pencil’in Black Bean rengini uygulayıp dağıtabilir, katlı saç kesimlerine sahip olanlar da mat dudak makyajı için NYX Professional Makeup’ın Powder Puff Lippie Lip Cream ruj serisini deneyebilirler.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/