loader

Sahip Olman Gereken Makyaj Fırçaları ve İsimleri

Favoriye Ekle

Kusursuz makyaj için sahip olman gereken makyaj fırçaları, isimleri ve kullanım bilgilerini anlatıyoruz!

Söz konusu makyaj yapmak olunca, kullandığın malzemeler kadar nasıl uyguladığın da oldukça önemli. Harika bir fondötenin olabilir ama doğru uygulama tekniğini uygulamadığında en iyi sonuçlar alman zorlaşabilir. Bu nedenle kaliteli makyaj fırçaları edinmen en doğru tercih olur. Piyasada birçok makyaj fırçası var ve bunların arasından seçim yapmak çok zor. Özellikle makyaj videoları izlerken makyaj fırçası isimleri arasında kayboluyoruz! Biz de işini kolaylaştırmak için makyaj çantanda bulunması makyaj fırçası önerileri hazırladık! Makyaj fırçası ne için kullanılır? Makyaj fırçası nasıl kullanılır? gibi sorularının yanıtlarını aşağıda görebilirsin. 

1- Fondöten Fırçası

Sahip Olman Gereken Makyaj Fırçaları ve İsimleri_1

Pürüzsüz bir ten makyajı ile kullandığın fırçasının yapısı da önemlidir. Her fırçayı her fondöteninle kullanmamalısın. Fondöten fırçaları, likit ürünleri cilde eşit bir şekilde dağıtmak için kullanılan fırçalardır. Uzun, yassı ve oval şekilli olan bu fırçalar, fondöteni uygularken fırça izi bırakmaz ve kapatıcılığı da arttırır, daha opak bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. NYX Professional Makeup'ın Can't Stop Won't Stop fondöten fırçası, yumuşak kılları sayesinde fondötenin hızlı ve kolay bir şekilde cilde uygulanmasına yarıyor.

Yassı ve sivri uçlu klasik fondöten fırçası: En yaygın olan makyaj fırçasıdır. Özellikle bu fırça ile uygulanan fondötenlerin kapatıcılıkları daha yüksek oluyor. Cildini boyuyor gibi kullanmalısın.

Yassı uçlu kabuki fırça: Geniş bir ucu olduğu için hızlı fondöten uygulamaları için uygundur.

Yedirme fırçası: Hem hızlı, hem de doğal bitiş için yedirme fırçalarından yardım alabilirsin. Ama fondötenini sürdükten sonra ışıkta kontrol etmen gerekiyor, bazen fırça izi bırakabiliyorlar.

Oval Fondöten Fırçası

Oval Fondöten Fırçası

Uzun kıllı ve yuvarlak yapılı oval fırçalar, ten makyajında “yokmuş gibi” bir görünümü tercih edenler için ideal. Airbrush görünümü, yani çok iyi dağıtılmış bir görünüm tercih ediyorsan, “Stippling” yani karıştırma fırçalarını tercih edebilirsin.

YSL Beauty'nin Y Brush'ı, gördüğümüz en yenilikçi fondöten fırçalarından biri. Fırçanın tam ortasındaki Y harfi şeklindeki boşluk, doğru miktarda fondöten uygulamanı kolaylaştırıyor. Ayrıca sık kıllı oluşu ve ucunun dümdüz olması, fondöteni hiçbir iz bırakmadan kusursuz bir şekilde uygulamanı sağlıyor. Eğer bir tane fondöten fırçam olsun ve mükemmel ten makyajları yapmamı sağlasın diyorsan, Y Brush'ı mutlaka denemelisin.

2- Aydınlatıcı Fırçası

Aydınlatıcı Fırça

Aydınlatıcı fırçaları genellikle yelpaze şeklinde oluyor. Elmacık kemiklerine tam oturan ve aydınlatıcının eşit miktarda yayılmasına neden olan yelpaze makyaj fırçası sayesinde ışıl ışıl parıldayacaksın.

Aydınlatıcı fırçanı uygularken fırçanı dik değil yatay şekilde tutmalısın. Böylece cildinde çizgiler oluşmayacak, tam tersi doğal bir görünüm yakalayacaksın. 

3- Makyaj Süngeri

Makyaj Süngeri

Teknik olarak fırça olmasa da, yüzündeki bazı özen gösteren noktalara makyaj uygulamak için süngerlerden yardım alabilirsin. Örneğin göz altları (hoşça kal koyu halkalar!) ve farkında olmadan çok fazla ürün uygulayabileceğin alt kirpik çizginin iç kısmı.

Makyaj süngerini her zaman ıslatarak kullanmanı öneriyoruz. Böylece cildinde fondötenin uygulama izi kalmayacak ve daha homojen bir ten görünümüne kavuşacaksın.

4- Kontür Fırçası

Kontür Fırçası

Kontür fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken 2 nokta var: Fırçanın kılları hem açılı hem de sık olmalı. Kontür uygulamasında ürünü iyi karıştırmak ve doğru yere uygulayabilmek için fırçanın yapısı önemli. NYX Professional Makeup Halo Precision Highlighting fırçası yumuşacık kıllarıyla inanılmaz pratik. Fırçanın küt ucunu elmacık kemiklerinin altına oturt, daha sonra ileri geri hareketlerle kontürünü dağıt. Yüz hatlarını daha genç göstermek için kontür ürününü aşağıd doğru değil yukarı yani saç diplerine doğru dağıtmalısın. Bu fırça ile hem kontür hem allıktan çok doğal bir sonuç alınabiliyor.

Açılı Kontür Fırçası

Açılı Fırça

Daha belirgin ve konturlu bir görünüm sevenler için açılı fırça şart! Fırçanın şekli, yanak oyukları, alnın tepe noktaları ve çene çizgisine uygulama yapmak için ideal.

5- Allık Fırçası

Allık Fırçası

Allık fırçası seçiminde de yumuşaklık son derece önemli. Allığı tek bir yere yoğun bir şekilde uygulamaya sebep olan tok fırçalar yerine, uzun kıllarıyla esnek olan ve kolay kontrol sağlayan fırçalarla çok doğal bir sonuç alınabiliyor. L’Oréal Paris’in Infallible allık fırçası hem yumuşak kılları hem de açılı yapısı sayesinde elmacık kemiklerine çok iyi oturuyor ve allığın çok kolay dağılmasına yardımcı oluyor. Doğru allık fırçasını buldun, peki allık nasıl sürülür? 

6- Far Fırçası

Far Fırçası

Toz ürünleri göz kapaklarına uygularken fırça seçimi de çok önemli bir nokta oluyor. Kullanılan farların pigmentasyonundan bir şey kaybetmeden göz kapaklarına uygulayabilmek için yine oval ve yassı bir far fırçası kullanmak gerekiyor. L’Oréal Paris’in far fırçası, palette gördüğümüz farın rengini göz kapağında da aynı yoğunlukta durmasına yarıyor. Özellikle tampon hareketlerle uygulandığında çok iyi bir sonuç veriyor.

Düz Far Fırçası

Düz Far Fırçası

Düz far fırçaları genellikle farı göz kapağına uygulamak için kullanılıyor. Bu far fırçasıyla farı dağıtmaya çalıştığında verim alamayabilirsin. Özellikle likit ve krem farları düz far fırçasıyla uygulamalısın.

İnce Far Fırçası

İnce Far Fırçası

Son zamanların popüler makyaj akımı olan dumanlı göz makyajının kuyruk kısmını ince far fırçasıyla yapmalısın. İnce far fırçası, göz makyajının detay kısımlarını oluşturmak için uygundur. Buğulu göz makyajı veya alt kirpik dibine uygulanan farları da ince far fırçasıyla sürmelisin. 

Far Dağıtma Fırçası

Far Dağıtma Fırçası

Makyaj videolarında sık sık duyduğun bir kelime var: Karıştır. Göz makyajının ne kadar doğal görünmesini istiyorsan o kadar karıştırmalısın. Özellikle göz kapağının katlanma çizgisindeki farı karıştırarak daha doğal bir görünüm yakalayacaksın. Karıştırma fırçası alırken yumuşak uçlu olmasına özen göstermelisin. 

7- Kaş Fırçası

kaş fırçası

Kaş kitlerinin içinden çıkan kaş fırçalarını atmamalısın. Kaşlarını doldururken veya tararken bu ürünlere çok ihtiyacın olacak. 

Eskiyen maskaranın fırçasını kaş fırçası olarak kullanabileceğini biliyor muydun? Fırçayı yıkayarak maskaradan temizle ve kaş bakımında kullanmaya başla. Bu fırçayı kolaylıkla kaşına kaş pudrası veya kaşınla aynı tonda far uygulamak için kullanabilir, saniyeler içinde daha dramatik kaşlara sahip olabilirsin.

8- Pudra Fırçası

Pudra fırçası

Uzun kıllı ve geniş yapılı pudra fırçaları, toz ürünleri cilde uygulamak için en başarılı fırçalar. Uzun kılları sayesinde pudrayı iyi tutarak uygulama kolaylığı sağlayan pudra fırçaları porselen makyajın en önemli adımlarından biri. L’Oréal Paris’in Infallible pudra fırçası özellikle baking yaparken transparan pudra uygulamak ve cilde eşit dağıtmak için çok kullanışlı.

Büyük Makyaj Fırçası

Büyük Makyaj Fırçası

Büyük makyaj fırçalarını transparan pudrayı yayarken çok kullanışlı oluyor. Trnapsaran pudrayı fırçaya aldıktan sonra ürünün fazlasını üflemeyi unutmamalısın. Yoksa yüzünde yapay bir görünüm kalabilir. Büyük makyaj fırçasıyla allık ve bronzer de sürebilirsin. 

Yumuşak Makyaj Fırçası

Yumuşak Büyük Makyaj Fırçası

Yumuşak büyük makyaj fırçalarını biz çantamızdan çıkarmıyoruz. Dışarı çıkarken çantana tek bir makyaj fırçası atmayı düşünüyorsan bu mutlaka yumuşacık uçlu büyük makyaj fırçası olmalı. Yüzünü anında tazeleyen büyük makyaj fırçasıyla allığını, bronzerını kolayca tazeleyebilirsin.

9- Eyeliner Fırçası

eyeliner fırçası

Eyeliner fırçası kusursuz göz makyajına sahip olmanı sağlar. İncecik eyeliner görünümleri için ince uçlu eyeliner edinmelisin. Eyelinerını sürerken fırçayı her zaman yatay tutmalı ve kirpik dibine en yakın şekilde sürmelisin. Eğer eyelinerın istediğin gibi olmadıysa ürünü silmeden üzerinden tekrar eyeliner sürmeyi deneyebilirsin. 

Kesik Uçlu Fırça

Kesik Uçlu Fırça

Kesik uçlu eyeliner fırçası keskin eyeliner görünümüne yardımcı oluyor. Eyeliner sürmeye yeni başlıyorsan keskin eyeliner fırçası sana yardımcı olacaktır. Açılı ucu sayesinde kuyruk yapmana yardımcı olacak bu fırçayla kedi gözü makyajı yapabilirsin. 

10- Kapatıcı fırçası

Kapatıcı fırçası

Kapatıcıyı, göz altlarını kusursuz bir şekilde kapatmak için tampon hareketlerle uygulamak çok daha iyi bir sonuç veriyor. Aynı fondöten fırçasında da olduğu gibi, yassı fırçalar, kapatıcı uygulamak için son derece ideal. Kapatıcı fırçası, oval ve yassı kılları sayesinde kremsi ürünleri göz altında hem yoğun hem de kolay uygulanmasına yarıyor.

11- Dudak / Ruj Fırçası

Dudak Fırçası

Rujunun ne kadar koyu veya doğal durmasını kontrol etmek için dudak fırçaları harika bir gereç. Dudak fırçanla aynı zamanda dudak şeklini düzenleyebilirsin. Üst dudağının düz olduğunu düşünenler için harika bir haber, değil mi? Yalnız dikkat, bakterilerin üremesini önlemek için dudak fırçanı her gün yıkamaya özen göster.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler