loader

Sivilce (Akne) ve Siyah Noktalardan Kurtulmak Mümkün!

Favoriye Ekle

Aklını çok meşgul eden, “Sivilce, akne ve siyah noktalar nasıl geçer?” sorusunu yanıtlamaya geldik!

Sivilce yani akne ve siyah noktalar, özellikle yağlı bir cilde sahipsen, senin için cilt problemlerinin başında geliyor olmalı. Her aynaya baktığında canını sıkan akneler ve siyah noktalardan kurtulman mümkün. “Peki nasıl?” diye sorduğunu duyar gibiyiz. İşte bu yazımızda, sivilce, akne ve siyah noktaların neden çıktığını ve nasıl geçebileceklerini tek tek anlatıyoruz!

Editörün Notu: Akneler, sivilceler, siyah noktalar ve diğer cilt problemleri hiçbir zaman seni mutsuz eden ve özgüvensiz hissettiren, önemli bir konu olmamalı. Unutma ki cildinin problemi ne olursa olsun bir çözümü var ve her halinle güzelsin!

Sivilce (Akne) Nedir? Neden Çıkar?

Sivilce (Akne) Nedir? Neden Çıkar?

Sivilce neden çıkar?” sorusu, aslında kişiye göre oldukça farklılık gösteren cevaplara sahip. Genellikle yağlı ciltlerin karşılaştığı sivilce ve akne sorunu, aslında cildin ürettiği fazla sebumun, gözenekleri tıkamasıyla meydana geliyor. Cilt yüzeyinin hemen altında biriken bu fazla sebum, bakteriler ve ölü deri hücreleriyle birleştiğinde, cilt üzerinde sivilce ve akne olarak görünüyor.

Genel olarak sivilce veya akneye sebep olan şeyler arasında ilk adımda fazla şeker tüketimi geliyor. Fazla şeker içeren besinler tüketmek, direkt olarak sivilceye sebep olmasa da, cildin daha fazla yağ üretmesine sebep oluyor. Haliyle de bu fazla yağ da, ciltte sivilce-akne olarak kendini gösteriyor. Bununla beraber, çevre ve hava kirliliği, makyajı iyi temizlememek, yüze sürekli dokunmak, kullanılan bazı ilaçlar, genetik faktörler, stres ve hormonal durumlar da sivilce (akne) çıkması için diğer belli başlı sebepler.

Siyah nokta nedir?

Siyah nokta nedir?

Siyah noktalar, ciltteki foliküllerdeki tıkanmanın sonucu ortaya çıkarlar. Cildimizdeki her bir folikülde kıl ve yağ üreten bezler yer alıyor. Cildimiz aşırı sebum ürettiğinde bu foliküller tıkanıyor ve komedon yani siyah veya beyaz nokta oluşumuna sebep oluyorlar. Ciltte biriken yağ, kir ve makyaj artıkları da cilt foliküllerinin tıkanmasına yol açabilir.

Siyah nokta neden olur?

Ciltteki can sıkıcı problemlerden bir diğeri de siyah noktalar. Peki, siyah noktalar nedir ve neden çıkarlar? Siyah noktaların da tıpkı akneler ve sivilceler gibi oluşmalarında birkaç sebep var. Siyah noktaların oluşmasının esas sebebi, ciltteki yağ üretiminin artışı diyebiliriz. Vücudun ürettiği bu fazla yağ, ciltte gözeneklerden atılamadığı ve gözenekleri tıkadığı durumlarda siyah noktalar oluşur. Siyah noktaların, daha da ilerleyerek sivilce ve akneye dönüşebildiklerini de söyleyebiliriz.

Özellikle T bölgesinde, yani alın, burun ve çene kısmında ortaya çıkan siyah noktalar, cildin ürettiği fazla yağı dışarı atarken oluşan cilt problemleridir. Sebum yani cildin kendi yağı, özellikle yağlı ciltlerde fazlalaştığında, bu bölgelerdeki gözenekler genişler ve buralardan dışarı atılır. Eğer cilt iyi ve düzenli bir şekilde temizlenmezse o gözeneklerde birikerek siyah noktalara ve sivilcelere dönüşebilir.

Sivilce (Akne) Nasıl Geçer?

Sivilce (Akne) Nasıl Geçer?

Gelelim en önemli soruya: Sivilce veya akne nasıl geçer? Eğer yağlı bir cilde sahipsen, senin başını çok ağrıtan sivilce veya akne sorunu, yanında bir de sivilce lekesi, kızarıklığı ve izleri gibi diğer sorunları da getiriyor.

Editörün Notu: Bu noktada eğer yoğun bir akne şikayetin varsa, bir dermatologla görüşmen gerektiğini ilk başta belirtmeliyiz. Sivilce veya akne sorunun fiziksel, hormonal bir duruma bağlıysa, sivilce tedavini bir dermatologla görüşerek ilerletmelisin.

Bunun dışında, sivilcelerden, izlerinden ve kızarıklıklarından kurtulmak için evde kendi kendine uygulayabileceğin bazı pratik bilgileri de not etmende fayda var. Öncelikle, yağlı bir cilde sahip olduğun için, işe cildindeki fazla sebumu kontrol altına alarak başlayabilirsin. Bunu nasıl yapabileceğin ile ilgili, yazımızın sonundaki önerilerimize göz atmayı unutma.

Cildini fazla kurutacak sabun ve temizleyicilerden kaçınmak, kirden ve makyajdan düzenli bir şekilde arındırmak, sağlıklı beslenmeye yönelmek ve sivilceli/akneli ciltler için uygun cilt bakım ürünlerini tercih etmek, sivilceli ciltler için fondötenleri kullanmak, dikkat edebileceğin diğer noktalar.

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

siyah nokta nasıl temizlenir

Birbiriyle bağlantılı olan bu iki cilt problemi, kurtulması mümkün durumlar. O yüzden ne yüzündeki sivilce/akneler, ne de siyah noktalar canını sıkmamalı. Doğru uygulamalar ve cilt tipine uygun ürünlerle tüm cilt problemlerinden kurtulabilirsin. Öncelikle, siyah noktaların oluşmasını engellemek için çok fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmak, cildi düzenli şekilde temizlemek, makyajla uyumamak, aşırı güneşte kalmamak gibi noktalara da dikkat etmelisin. Bununla birlikte, cildindeki siyah noktalara yönelik cilt temizleme jelleri kullanabilir, gözeneklerinin temizlenmesini sağladıktan sonra da tonik uygulayarak gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlayabilirsin.

Editörün Notu: Siyah noktaları da sivilce/akneleri de sıkmamak, yapman gereken en önemli şeylerin başında geliyor. Sivilce ve siyah noktaları sıkmak, cilt problemlerinin, sivilce izlerinin ve lekelerinin daha da artmasına sebep olacaktır.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

burundaki siyah nokta

Kömür, cilt bakımında resmen mucizevi özelliklere sahip. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlıyor, gözenekleri sıkıştırıyor, siyah noktaları gideriyor, yüzdeki fazla yağı dengeliyor ve hatta ince kırışıklıkları da azaltıyor. Özellikle evde uygulayabileceğin kömür maskeleri ile cildinde büyük bir fark yaratabilirsin.

Genellikle yağlı ciltlilerin sık sık şikayet ettiği geniş gözenekler, siyah noktalar, fazla yağdan parlama gibi cilt problemleri canını mı sıkıyor? Aslında bu cilt sorunlarını çok pratik birkaç yöntemle geride bırakabilirsin. Kömürün cilde olan faydasından destek alarak neler yapabileceğini merak ediyor musun? İşte sana kömür içeren cilt bakımı ürünü ve kömür maskesi önerilerimiz!

Garnier Kömür Maskeleri

garnier kömür maske

Garnier’in kömür maskeleri, peelingi ve soyulabilen siyah maskesi, özellikle siyah noktalar ile olan savaşımızda en sevdiğimiz destekçilerimiz. Günlük cilt bakımında rahatlıkla kullanılabilen bu kömür maskelerini rutinimize dahil ettiğimizden beri, siyah noktalarımızda gözle görülür bir azalma ve gözeneklerimizde de sıkılaşma fark ettik. Dedik ki bu cilt bakım tüyolarından sen de faydalanmalı ve siyah noktalarınla vedalaşmalısın!

Sivilceli/Akneli ve Siyah Noktalara Sahip Ciltler Nasıl Bir Bakım Uygulamalı?

Sivilceli/Akneli ve Siyah Noktalara Sahip Ciltler Nasıl Bir Bakım Uygulamalı?

Eğer cildindeki sivilce, akne ve siyah nokta problemlerinden yoğun bir şekilde şikayetçiysen, bir dermatologla görüşmen gerektiğini söylemiştik. Bununla beraber, kendi kendine uygulayabileceğin, yağlı ve problemli cilt tipine uygun ürünler kullanarak da cilt problemlerinin azalmasını sağlayabilirsin.

Cildinin sürekli temiz kalmasını sağlamak için yüz temizleme jellerini kullanabilir, yağlı ciltlere yönelik, ciltteki fazla sebumu dengeleyen tonikler ve kremler kullanabilirsin. Sivilce ve akne gibi sorunlara peeling uygulamasının iyi gelmeyeceğini de ekleyelim. Bunun yerine cildini çok ince bir katman halinde soyan ve sivilce lekelerinden kurtulmanı sağlayacak kremler de işine yarayacaktır. Tüm bunlarla birlikte, son dakika ve ani bir şekilde çıkan sivilce/akneler için lokal uygulamalar yapabileceğin sivilce kremleri de işine yarayacaktır.

Cilt Taraması ile Senin İçin En Doğru Cilt Bakım Rutinini Nasıl Oluşturabilirsin?

Cilt Taraması ile Senin İçin En Doğru Cilt Bakım Rutinini Nasıl Oluşturabilirsin?

Hem sivilce/akne, hem de siyah nokta için, doğru cilt bakım ürünlerini kullanmanın önemi büyük. Bu cilt problemlerini azaltmak ve kurtulmak aslında tamamen senin elinde. Tek yapman gereken, cilt problemlerinin doğrultusunda doğru bakım ürünlerini kullanmak.

Bu konuda uzman bir dermatoloğun gösterdiği yol da son derece etkili. Bunun için sana önerimiz, La Roche-Posay’in Effaclar SpotScan cilt tarama uygulamasını denemen. Tek yapman gereken cep telefonunla 3 farklı açıdan yüzünün fotoğrafını çekmek ve sisteme yüklemek. Uzman dermatologlar eşliğinde geliştirilen bu cilt taraması, akneye eğilim gösteren ciltlerin, ciltlerindeki problemlerin seviyesine göre özel bir cilt bakım rutini oluşturuyor. Bu sayede yüklediğin fotoğraflarınla günden güne cildinin nasıl düzelme göstereceğini, hangi ürünleri nasıl kullanman gerektiğini öğrenebilirsin.

Cilt Taraması ile Senin İçin En Doğru Cilt Bakım Rutinini Nasıl Oluşturabilirsin? 2

La Roche-Posay’in Effaclar serisinin, akneye eğilim gösteren problemli ciltlerde ne kadar çok işe yaradığını bildiğimizden, evde sadece cep telefonunu kullanarak kendi kendine yapabileceğin bu cilt taramasını sana önermek istedik. Unutmadan ekleyelim, eğer cildindeki akne problemi için daha etkili bir bakıma ihtiyacın varsa, SpotScan uygulaması dermatoloğa başvurman gereken noktada sana bu bilgiyi de veriyor. La Roche-Posay Effaclar SpotScan uygulamasının nasıl çalıştığını ve tam olarak ne işe yaradığını öğrenmek istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler