loader

Sokak Tacizine Karşı Dur: STANDUP Hareketi!

Favoriye Ekle

Hepimizin bildiği gibi, dünyanın dört bir yanında, kadınların karşılaştığı en önemli sorunlardan biri: Halka açık alanlardaki “sokak tacizi”. Çoğumuz tacizi görüyoruz ve rahatsız olduğumuz halde görmezden gelebiliyoruz… Konuşup bir şeyler söyleme gereği hissediyoruz, ama sessiz kalıyoruz… Hepimiz bu konuda bir şeyler yapmak istiyoruz, ama ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz… Hatta bunun "çok da önemli bir şey olmadığını" düşünüyoruz… Ancak sokak tacizi her zaman büyük bir sorun.

İşte bu sorunla mücadele etmek için L’Oréal Paris, tacizi engellemeyi amaçlayan Hollaback! organizasyonu ile ortaklık kurdu ve sokak tacizine karşı durmak için STANDUP Hareketi’ni başlattı. Bu hareket kapsamında, 5D metodu denilen, tacizin kurbanı ya da tanığı olan herkesin harekete geçebilmesini sağlayan yöntemi yaygınlaştırmak için tüm dünyada online eğitimler gerçekleştiriliyor. Biz de bu yazımızda STANDUP Hareketi ile ilgili merak edilenleri derliyoruz. 

STANDUP Hareketinin Amacı Nedir?

Standup hareketi

STANDUP Hareketi'nin amacı, kadınları güçlendirmek ve tüm kadınları destekleyerek kendi yolculuklarında, kendi kural ve isteklerine göre davranabilmelerini sağlamak. Aynı zamanda da sokak tacizi hakkında olabildiğince insana ulaşıp bilgilendirmek, eğitmek ve farkındalık yaratmak. Çünkü sokak tacizi, tüm dünyadaki en büyük sorunlardan olsa da hala yeterince ön planda olmayan bir sorun ve hem psikolojik, zihinsel sağlık üzerinde hem sosyal ve ekonomik anlamda hem de toplum üzerinde birçok etkisi bulunuyor.

İnsanlar sokak tacizi ile karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar, büyük bir sorun olduğunu anlamıyorlar ve durumu daha kötüleştirmekten korkuyorlar. Bu nedenle, kadın ve erkekleri sokak tacizi yaşarken veya tanık olurken güvenli bir şekilde müdahale etmek için eğitimlerle farkındalık yaratmak oldukça önemli. 

5D Metodu Nedir?

standup hareketi

Hollaback! 5D metodu, sokak tacizine şahit olduğunuzda tacize güvenli bir şekilde müdahale edilmesine yardımcı olacak uzman onaylı bir araç setidir. 5D metodunu keşfetmeye başlamadan önce, duruma bağlı olarak farklı bir “D” kullanmanız gerekebileceğini unutmamalısın. En önemlisi de müdahale etmeden önce her zaman kendini güvende hissetmelisin.

·      Dikkat Dağıt

Arkadaşı gibi davran, saatin kaç olduğunu sor, dikkatini dağıt, yaratıcı ol.

·      Dahil Et

Yetkili konumda birini (örneğin öğretmen, barmen veya otobüs şoförü) bul ve müdahale etmesini iste.

·      Delillendir

Tacizi izle ve tanıklık et, not et veya filme al, görüntüleri mağdura ver ve asla çevrim içi olarak yayınlama ya da izinsiz kullanma.

·      Doğrudan Müdahale Et

Sessiz kalma ve tacizciye seslen, ardından dikkatini tacize uğrayan kişiye ver. Tacizciler cevap verirse, görmezden gel; olayı büyütme. Şiddeti önlemek için yalnızca son çare olarak doğrudan müdahalede bulun. Senin ve tacize uğrayan kişinin güvenliği önce gelir.

·      Dayanışma Göster

Tacize uğrayan kişiyi olaydan sonra rahatlat ve maruz kaldığı davranışın yanlış olduğunu onayla. Arkadaş ol.

Eğitime Nasıl Katılabilirsin?

standup

Sokak tacizine nasıl karşı durabileceğini öğrenmek istiyorsan buraya tıklayıp daha detaylı bilgiye sahip olabilir, eğitime katılabilirsin. 

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler