loader

Soru ve Cevap: Makyaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Favoriye Ekle

Makyaj hakkında herkesin merak ettiği, en sık sorulan sorularla karşındayız.

Makyaj ve güzellik hakkında ne kadar çok içerik üretilse üretilsin, kişiye göre değişen sonuçları yüzünden bazı sorular hep çok sık soruluyor. Herkesin kendi yüz şekline, cilt tipine ve tonuna göre uygulaması gereken farklı makyaj teknikleri var. Hal böyle olunca da, makyaj hakkında sık sorulan tüm soruları bir araya getirip ışık tutmak istedik!

1. Doğru renk fondöten nasıl seçilir?

Soru ve Cevap: Makyaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular_1

Fondöten seçiminde cilt tipine göre bir bitiş seçmekle beraber en önemli konulardan biri de cildine uygun rengi nasıl seçeceğin. Hepimiz kozmetik mağazalarında fondötenleri elimizin üzerinde dener öyle karar vermeye çalışırız fakat bu makyaj ile ilgili yapılan en büyük hatalardan. İnsanın yüzüyle elinin aynı renk olması mümkün değil, bu yüzden bu yöntem çok yanıltıcı olabiliyor. Doğru fondöten rengini seçmek için tek yapman gereken fondöteni çenene veya yanaklarına uygulayarak gün ışığında boynunla aynı renk olup olmadığını kontrol etmek. Eğer fondöteni uyguladığın yerle boynun aynı renkse tebrikler, doğru fondöten rengini buldun demektir!

2. Makyajımın daha kalıcı olması için ne yapmalıyım?

maybelline lasting finish makyaj sabitleme spreyi

Bir çoğumuzun makyaj ile ilgili en büyük şikayetlerinden biri de gün boyu kalıcı olmaması. Hem ten makyajının, hem göz hem de dudak makyajının yaptıktan birkaç saat sonra uçup gitmesini kimse istemez. Bunun için makyaja başlamadan önce, ten makyajının kalıcılığını artırmak için mutlaka bir makyaj bazı kullanmalısın. Fondötenini ve kapatıcını pudra ile sabitleyebilir, rujunun kalıcı olması için ilk önce dudak kalemi uygulayabilir, göz makyajına başlamadan da far bazı kullanabilirsin. En kalıcı ve hiçbir yere kıpırdamayan, ten makyajının 16 saate kadar mat kalmasını sağlayan Maybelline Lasting Fix Makyaj Sabitleme Spreyi'ni önerebiliriz.

3. En kolay dumanlı göz makyajını nasıl yapabilirim?

kolay dumanlı göz makyajı

Göz makyajında henüz acemiysen sana en kolay dumanlı göz makyajı yapma yöntemini öneriyoruz: Siyah göz kalemi ve temiz bir far fırçası! Siyah göz kalemini gelişi güzel bir şekilde kirpik diplerine uygula ve far fırçasıyla dağıt. Göz kapağının katlanma bölgesinde yumuşak bir geçiş elde edene kadar da tekrarla. Kolay dağılan ve simsiyah bir etki veren yumuşak göz kalemi önerimiz ise Maybelline New York Tattoo Liner Gel göz kalemlerinden 900 Deep Onyx.

4. Fondötenim çok kuru görünüyor, ne yapabilirim?

l'oréal paris true match fondöten

Makyaja başlamadan önce mutlaka ama mutlaka cildini iyice nemlendirmelisin. Bunu yaptıktan sonra yine kuru ve cakey şekilde görünüyorsa o fondöten cilt tipine uygun değil demektir. Eğer cildin çok kuruysa, çok mat ve pudralı fondötenlerden kaçınmanı öneriyoruz. L’Oréal Paris’in True Match fondöteni cildinle mükemmel bir uyum yakaladığı için doğal bitişini çok seveceğine eminiz.

5. Doğru kırmızı ruju nasıl seçebilirim?

doğru kırmızı ruj nasıl seçilir

Kırmızı ruj konusu önemli! Cilt tonuna göre oldukça farklılık gösteren bir konu ve eğer sana kırmızı ruj yakışmıyor diye düşünüyorsan, sebebi yanlış ton seçimi olabilir. Eğer cilt alt tonun soğuksa, yani ten renginde pembelik varsa soğuk tonlu kırmızı rujları tercih etmelisin. Eğer ten renginde sarı ton varsa yani sıcak alt tonluysan da sıcak kırmızı rujları tercih edebilirsin. Her cilt tonuna uyacak garanti kırmızı rujlardan biri de Maybelline New York’un Made For All serisindeki 382 Red For Me. 50'den fazla cilt tonunda denenmiş bu evrensel kırmızı tonu, istisnasız herkese yakışıyor.

6. Doğru kontür uygulamasını nasıl yapabilirim?

Soru ve Cevap: Makyaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular_2

Yüz hatlarını belirginleştirmek ve yüzünü boyutlandırmak için kontür tekniklerinden faydalanırken yüz şeklini hesaba katman son derece önemli. Bunun için Ema Aydın ile birlikte hazırladığımız “Yüz şekline göre kontür nasıl yapılır?” videosunu mutlaka izlemelisin. Adımları öğrendikten sonra ise hem toz hem krem kontür ürünlerinden faydalanabilirsin. Geniş renk seçeneği ve kolay dağılışı ile NYX Professional Makeup’ın Highlight & Contour Cream Pro Palette kontür paleti en sevdiklerimizden, sen de denemelisin!

7. Sivilce izleri, lekeler, kızarıklıklar ve göz altı morlukları en iyi nasıl kapatılır?

göz altı morlukları en iyi nasıl kapatılır

Kendi cilt renginden farklı tondaki cilt sorunlarını iyi bir şekilde gizlemek için renkli makyaj bazlarından ve kapatıcılardan yardım alabilirsin. Göz altı morluklarını nötrlemek için şeftali tonlu kapatıcıları, sivilce ve kızarıklıkları gizlemek için yeşil makyaj bazlarını kullanabilirsin. Üzerine ten renginde bir kapatıcı veya fondöten uyguladığında tamamen kapandıklarını göreceksin. Kızarıklıklar için Maybelline Face Studio Kızarıklık Önleyici Makyaj Bazını, koyu göz altı morlukları için de aydınlık etki veren ve tek seferde gizleyen Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcı'yı önerebiliriz.


8. Bronzer ile kontür yapılır mı?

Soru ve Cevap: Makyaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular_3

Bu aslında çok sık karşılaştığımız bir soru ve uygulama. Kontür pudrası ile bronzer birbirinden çok farklı ürünler. Kontür uygulamasında içerisinde sıcaklık veya soğukluk barındırmayan bir renk kullanılmalı. Bronzer sıcak tonlu bir pudra olduğu için, yüzü gölgelendirmede başarı sağlamaz, yalnızca yüzü ısıtmak için kullanılır. Kontür pudrası ise nötr hatta küllü tonlu bir renk olmalı ki yapılan kontür uygulaması doğal görünsün. Fakat bronzerını yüzünü boyutlandırmak için kullanmaya niyetliysen, soğuk tonlu, kontür yapılabilen bir bronzer önerimiz var: Maybelline City Bronzer bronzlaştırıcı pudralar, nötr ve soğuk tonlara sahip oldukları için kontür için de kullanılabiliyorlar.

9. Dudakları dışarıdan çerçevelemek dudakların dolgun görünmesini sağlar mı?

Soru ve Cevap: Makyaj Hakkında En Sık Sorulan Sorular_4

Bir yere kadar evet ama bu konuda kontrollü olmak şart. Dudaklarını çok dışarıdan çerçevelersen, dolgun görünmesini sağlamak yerine bir makyaj faciasına imza atmış olursun. Bunun için yapabileceğin makyaj tüyolarımız ise şöyle: Kullandığın rujdan bir ton daha koyu bir dudak kalemi seçebilir ve çok az bir şekilde dışarıdan çerçeveleyebilirsin. Dudaklarının daha dolgun görünmesini sağlamak için de rujundan daha açık bir tonu dudaklarının orta kısmına uygulayarak parmaklarınla dağıtabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler