loader

Suya Dayanıklı Makyajı Temizlemenin Püf Noktaları

Favoriye Ekle

Sonbahar yağmurlarına dayanıklı makyaj yapmayı hepimiz çok seviyoruz. Suya dayanıklı maskara, eyeliner derken neredeyse bütün makyaj malzemelerinin waterproof olanını alıyoruz. Makyajın suya dayanıklı olması iyi hoş ama bu makyajı nasıl çıkaracağız? Makyaj temizleme konusunda ne kadar hassas olduğumuzu biliyorsun. Fakat waterproof ürünleri çıkaracağız derken bu sefer de gözümüzü tahriş ediyoruz. Neyse ki bu sefer terzi kendi söküğünü dikti... Makyaj.com editörleri olarak suya dayanıklı makyajı kolayca çıkarmanın yollarını bulduk. Ee, seninle de paylaşmazsak olmaz. Temiz ve pürüzsüz bir cilt için makyaj çıkarmanın püf noktalarını öğrenme zamanı!

Makyaj çıkarmaya nereden başlamalı?

Suya Dayanıklı Makyajı Temizlemenin Püf Noktaları_1

Makyajını çıkarmaya ilk olarak göz makyajından başlamalısın. Göz makyajını iyice temizledikten sonra ten ve dudak makyajını çıkarmalısın. Tüm makyajını çıkardığına emin olduktan sonra yüz yıkama jeliyle yüzünü bir kere daha yıkayarak makyajının tam olarak çıktığından emin olabilirsin. 

Editörün önerisi: Yüzünü yıkadıktan sonra göz altında hala maskara izleri varsa makyajını iyi çıkaramamışsın demektir. Suya dayanıklı makyaj temizleme ürünleri kullanarak göz makyajını tek adımda temizleyebilirsin.

Suya dayanıklı göz makyajı nasıl çıkar?

Suya Dayanıklı Makyajı Temizlemenin Püf Noktaları_2

Şimdi seninle suya dayanıklı göz makyajı çıkarmanın en pratik yolunu paylaşıyoruz. Öncelikle makyaj temizleme pamuğuna makyaj temizleme suyunu dök. Bu aşamada pamuk ıslanana kadar ürün dökmeni tavsiye ediyoruz. Daha sonra pamuğu gözünün tam üzerine yerleştir ve 10 saniye bekle. Daha sonra pamuğu kaydırarak makyajını temizle. Diğer gözüne de aynı işlemi yaparak göz makyajını kolayca temizleyebilirsin. 

Pamuğu göz kapağının üzerinde 10 saniye kadar tuttuğunda makyajının yumuşayarak kolayca çıkmasını sağlayabilirsin. Göz makyajını çıkartmaya çalışırken en sık yaptığımız hatalardan biri ovalayarak makyajı çıkartmaktır. Bu işlem gözlerimizin kızarmasına, hatta kirpiklerimizin kopmasına bile neden olabilir. Bunun yerine ıslak pamuğu gözlerinde bir süre tutarak çok daha kolay ve sorunsuz suya dayanıklı göz makyajını çıkarabilirsin. 

İpucu: Suya dayanıklı maskara kullandığın günlerde maskaranı üstten temizlemek yeterli olmayabilir. Pamuğa makyaj temizleme suyunu dök ve bir kere de kirpiklerini alttan yukarı doğru hafif kaldırarak, pamuğu kirpiklerinde 5-10 saniye beklet. Böylece kirpiklerin kopmadan maskaranı kolayca çıkarabilirsin. 

Ten makyajını çıkarırken dikkat etmen gereken noktalar

Suya Dayanıklı Makyajı Temizlemenin Püf Noktaları_3

Pürüzsüz, ışıl ışıl parlayan bir cilt için temizlik şart. Makyajını çıkarmadığın veya iyi çıkaramadığın zamanlarda gözeneklerine dolan makyaj kalıntısı sana siyah nokta ve sonrasında sivilce olarak geri dönebilir. Maalesef siyah nokta oluştuktan sonra onu temizlemek ve cildini eski haline döndürmek kolay bir süreç değildir. Bu nedenle makyajımızı iyice temizleyerek en başta cilt temizliğini sıkı tutmalıyız (Söz mü?). Peki ten makyajını nasıl çıkaracağız?

 • Makyaj temizleme suyunu iyice çalkala
 • Pamuğuna makyaj temizleme suyunu dök ve bütün cildini temizle.
 • Makyajını dairesel hareketlerle hafifçe çıkarmalısın. Ovalayarak makyajını çıkartmak cildini tahriş edebilir.
 • Makyajını temizlerken burun üstüne ve burun kenarlarına özen göstermelisin çünkü en çok siyah nokta çıkan bölgeler burasıdır.
 • Ten makyajını temizlerken en sık unuttuğumuz yerler çene kemiği ve saç dipleridir. Bu kısımlardaki makyajı temizlediğine emin olmalısın. 
 • Boynunu da temizlemeyi unutmuyorsun, değil mi?

Suya dayanıklı ruj nasıl çıkartılır?

Garnier Türkiye (@garnierturkiye)`in paylaştığı bir gönderi (28 Eyl 2017, 05:48 PDT)

Suya dayanıklı rujları biz çok seviyoruz. Yemek yedikten sonra bile sanki 5 dakika önce sürmüşüz gibi görünen rujlar bizim adeta gizli kahramanlarımız! Ama akşam eve geldiğimiz o ruju çıkarmaya çalışırken vampir gibi göründüğümüzü itiraf edebiliriz -özellikle kırmızı ruj çıkartırken-. Kalıcı likit mat rujları da çıkartmanın oldukça kolay bir yolunu bulduk. Göz makyajında yaptığımız taktiği ruj çıkartırken de denedik ve işe yaradı! Islak makyaj pamuğunu dudaklarının üzerinde 10 saniye tut ve kaydırarak temizle. Sadece tek seferde ruju dağıtmadan makyajını çıkarabilirsin. Ne kadar da kolaymış, değil mi?

En sevdiğimiz makyaj temizleme ürünleri hangileri?

NYX Professional Makeup Turkey (@nyxcosmetics_turkiye)`in paylaştığı bir gönderi (10 Eyl 2017, 02:11 PDT)

Makyaj temizleme ürünün ne kadar iyi olursa makyajını o kadar kısa sürede kolayca çıkarabilirsin. Bazı makyaj temizleme ürünleriyle ne kadar denesek de waterproof makyaj ürünlerini çıkaramıyoruz. Bu nedenle bugüne kadar en beğendiğimiz ürünleri seninle paylaşmak istedik. Sen de sağlıklı, pürüzsüz bir cilde kavuşmak için makyajını kolayca çıkarabileceğin ürünleri seçerek dakikalar içinde makyajından arınabilirsin. 

 • Kiehl's Midnight Recovery Botanical Cleansing Oil: Lavanta kokulu bu makyaj temizleme yağını biz çok seviyoruz. Sadece tek adımda suya dayanıklı makyajı bile anında temizleyebiliyor. İçeriğindeki yağlar sayesinde harika kokan ve rahatlatıcı his veren bu makyaj temizleme ürünü, gece cilt bakım rutinimizin favori parçalarından biri. 
 • L'Oréal Paris Rare Flowers krem temizleyici: Hem makyajım temizlensin, hem de cildim nemlensin diyorsan bu ürün tam sana göre! Cildi nemlendiren ve yumuşacık bir his veren bu ürünü özellikle kuru ve hassas ciltliler çok sevecektir.
 • Garnier Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Mendili: Makyaj çıkartırken önceliğin pratiklikse bu ürünü çok seveceksin. Makyaj temizleme mendilini tatillerde yanına alarak şip-şak makyaj çıkarabilirsin. 
 • Urban Decay Meltdown Makyaj Temizleyicisi: Suya dayanıklı makyajı çıkartırken zorlanıyorsan bu ürünle tanışmanı öneririz. En zor makyajı bile tek adımda çıkarak bu makyaj temizleyicisi ilk denememizde bizi kendine âşık etti! Makyajını temizledikten sonra yağlı bir his kalmaması da bonus oldu. 
 • NYX Professional Make Up Stripped Off Serisi: Makyajını detaylıca temizlemek istediğin günlerde bu seriyi kullanabilirsin. Biz özellikle bakım günlerimizde bu serideki yağla göz ve dudak makyajımızı siliyoruz, temizleme sütüyle iyice ten makyajımızı temizliyoruz daha sonra krem köpüğüyle bütün yüzümüzü yıkayıp ferah bir hisse kavuşuyoruz. Pazar bakımları için şiddetle önerilir.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler