loader

T bölgesi özel: 3 adımda parlamanın önüne geç

Favoriye Ekle

Güzellik anlayışlarımız değişken olsa da, beklentilerimiz hemen hemen aynı. Mesela parlamayan, mat ve pürüzsüz bir cilt! Bu yolda T bölgesi ise önümüze en büyük taşları koyuyor. Sen de geniş gözenekler ve parlayan bir T bölgesinden müzdaripsen, kısacası yağlı bir cilde sahipsen, bu üç taktiğimiz sayesinde parlayan cilt sorununa bir çözüm bulabilirsin!

Yağlı görünümden kaçınmak için

bu önerilerimize kulak ver.T bölgesi de neyin nesi?

t bölgesi nedir

Photo by Moose Photos from Pexels

T-bölgesi, alnı, burnu ve çeneyi kapsayan kısma deniyor. Bu üçü bir araya geldiğinde T şeklini oluşturuyor ve adı da buradan geliyor.

Yağlı cilde sahip olanların en büyük şikayetlerinden biri ise T bölgelerinin parlaması. Cildin ürettiği fazla yağ en çok bu bölgelerden dışarı çıktığı için, burun, alın ve çenede genellikle parlamalar daha belirgin oluyor. Bu noktada da yağlı ciltler için matlaştırıcı makyaj malzemelerini kullanmak son derece kritik bir hale geliyor.

Gözenek gizleyici makyaj bazı

yağlı ciltler için gözenek gizleyici makyaj bazı

Eğer yağlı veya karma bir cilde sahipsen, burun ve burun kenarlarında gözeneklerin oldukça geniş demektir. Cilt ürettiği fazla yağı bu gözeneklerden dışarı çıkardığı için gözenekler genişliyor, zamanla da eğer doğru cilt bakımı uygulanmazsa ve temizlenmezse siyah nokta ve sivilce/akne sorununa dönüşüyor.

T bölgendeki yağlanmayı kontrol altına almak ve geniş gözeneklerini gizlemek için makyaja başlamadan önce yağlı ciltlere uygun bir makyaj bazı kullanmalısın. Maybelline New York'un Face Studio makyaj bazlarından Gözenek Gizleyici olanı gözenekleri gizliyor ve hafif mat bir bitiş veriyor. Üzerine uygulanan fondötenin de kalıcılığını artıran bu makyaj bazı, yağlı ciltlilerin çok işineyarayacak.

Doğal-mat fondöten seçimi

yağlı ciltler için doğal mat fondöten seçimi

Yüzündeki yağlı görünümün gün boyunca başına dert olmasına engel olmak istiyorsan, yağlı ciltlere uygun mat bitişli bir fondöten kullanmalısın. Bir fondötenin mat bitişe sahip olması, yüzünün gün içinde parlamamasının garantisi değil. Fondöten, içeriği ile cildindeki yağı kontrol altına almalı. Maybelline Fit Me fondöten, bu özelliği ile en sevilen fondötenlerden.

Fit Me fondötenin içerisindeki mikro pudra tanecikleri hem yağlanmayı kontrol altına alıyor, hem de gözeneklerin görünümünü gizliyor. Sonuç olarak da pudra pudra durmayan, doğal mat ve pürüzsüz bir ten makyajı elde etmiş olacaksın.

Transparan pudra ile sabitle

Transparan pudra ile sabitle

Cildinin gün içinde parlamasına engel olmanın en garanti yollarından biri de transparan pudra uygulamak. Likit ten ürünlerini uyguladıktan sonra özellikle T bölgeni transparan pudra ile sabitlersen, kalıcılığı ve parlama kontrolünü maksimuma çıkarmış olacaksın. Bunun için de fondöteninin üzerinde ağırlık yaratmayacak, renk değiştirmesine sebep olmayacak bir transparan pudraya ihtiyacın var.

Maybelline New York'un Fit Me! Matte + Poreless transparan pudrası çok kullanışlı. Bu sabitleme pudrasının yapısı o kadar ince ki, daha sürerken ciltle bütünleşiyor ve gün boyunca da cildin parlamasına engel oluyor. Verdiği pürüzsüz etki de bonus!

Matlaştırıcı makyaj spreyi kullan

Matlaştırıcı makyaj spreyi kullan

Gelelim, cildi parlayanların uygulaması gereken en son makyaj adımına: Matlaştırıcı makyaj sabitleme spreyi kullanmak! Makyajının son adımında kullanacağın bu makyaj spreyi, uyguladığın ürünlerin sabitlenmesini ve kalıcılıklarının artmasını sağlayacak.

Maybelline New York'un Lasting Fix makyaj spreyi

hem makyajı mükemmel bir şekilde sabitliyor hem de matlaştırıyor. Bu spreyi makyajının en sonunda kullandığında, 16 saate kadar ten makyajının parlayıp parlamadığını dert etmene artık hiç gerek kalmayacak.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön