loader

Tatil Dönemi Yaklaşırken: Uçağa Alınmayan Eşyalar

Favoriye Ekle

Uçağa alınmayan kozmetik eşyalarını ve bavul yaparken ihtiyaç duyacağın ipuçlarını paylaşıyoruz! 

Tatile çıkmaya hazırlanıyorsan aklına "Uçağa makyaj malzemesi alınır mı?" sorusu gelmiş olabilir. Bildiğin üzere uçağa belirli bir miktarın üzerinde likit ürünler alınmıyor. Ayrıca uçakta el bagaja alınmayan eşyalar ile uçakta alt bagaja alınmayan eşyalar arasında da bazı farklılıklar söz konusu. Peki ya makyaj malzemeleri? Uçağa hangi makyaj malzemelerini alabilirsin? 

Havaalanında güvenlik taramasını en hızlı şekilde geçmek ve makyaj malzemelerini çöpe atmak zorunda kalmaman için uçağa alınmayan eşyaları senin için araştırdık. Bakalım uçakta el bagajında neler yasak ve uçakta kayıtlı bagaja alınmayan eşyalar neler? Daha da önemlisi sen bu eşyalardan hangilerini yanına almayı planlıyordun ve nasıl bir çözüm bulabilirsin? Tüm bu soruların yanıtlarını senin için derledik!


Kabin ve El Bagajına Alınmayan Eşyalar

Kabin ve el bagajına alınmayan eşyalar

  • 100 ml üstü sıvı içerikli eşyalar
  • Çok fazla kozmetik ürünü
  • Sıvı gıda ürünleri
  • Yanıcı, kesici ve zarar verici eşyalar
  • Matkap gibi tehlikeli eşyalar
  • Reçetesiz veya raporsuz ilaçlar
  • Biber gazı
  • Sprey gazlar

Yolculuk öncesinde pek çok kişinin zihninde uçağa alınmayan eşyalar nelerdir sorusunun yankılanması kaçınılmaz. Genel liste işte yukarıda. Peki, parfüm uçağa alınıyor mu? deodorant el bagajına koyulabilir mi, ya şampuan? Bu gibi ardı arkası kesilmeyen sorular zihnini meşgul etmesin diye uçağa binerken alınmayan eşyaları kolayca tespit edebilmeni sağlayacak ipuçları ayrıca aşağıda da mevcut. Bu bilgileri gözden geçirerek havaalanında uçağa alınmayan eşyaları kolayca tespit edebilir ve valizinden çıkarabilirsin. 

Uçağa Makyaj Malzemesi Alınır mı?

Uçağa makyaj malzemesi alınır mı?

Tabii ki uçakta yanına makyaj malzemelerini alabilirsin. Makyaj malzemeleri uçak içine alınmayan eşyalar listesinde bulunmuyor. Uçakta sadece likit formdaki makyaj malzemeleri için kısıtlama bulunuyor. Yani fondöten, maskara, eyeliner, likit aydınlatıcı ve likit rujları yanına alırken dikkatli olmalısın. 

Uçakta yanına makyaj malzemesi alırken dikkat etmen gereken ilk kural 100 ml altında olmaları. Genellikle fondötenler 50 veya 75 ml oluyor. 100 ml ve üzeri olan likit ürünler ise uçak kabin içine alınmayan eşyalar listesinde. Bu nedenle fondöten gibi büyük likit makyaj malzemelerini uçağa binmeden mutlaka kontrol etmeni öneririz. Parfümlerde de aynı kural geçerli. 100 ml ve üzeri olan parfüm ve deodorantlar uçağın içine alınmayan eşyalar arasında.

Uçakta Makyaj Malzemesi Nasıl Taşınır?

Uçağa alınan ve alınmayan eşyaları ayrıntılı bir şekilde inceledik. Sıra geldi bagaj hazırlığına! Yazımızın önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi uçakta kabin bagajına alınmayan eşyalar ile alt bagaja alınmayanlar farklı olabiliyor. Bu nedenle eşyalarını bu kurala uygun olacak şekilde ayırmalısın. Far ve pudra gibi katı ürünlerle fondöten gibi sıvı makyaj malzemeleri için ayrı çantalar oluşturabilirsin.

Havaalanlarında uçak kabinine alınmayan eşyaları tespit etmek için tüm bagajlar kontrol edilir. Bu aşamada sıvı ürünleri görevliye gösterebilmek için bu makyaj malzemelerini el bagajının en üstüne yerleştirmeni tavsiye ediyoruz. Ayrıca kontrolden hızlı bir şekilde geçmek için bütün makyaj malzemelerini şeffaf bir çantada toplamanı öneririz.

Makyaj Malzemelerini Uçağa Almak için Öneriler


Makyaj Malzemelerini Uçağa Almak için Öneriler

100 ml ve üzeri olan makyaj malzemelerinin uçakta bagaja alınmayan eşyalar arasında bulunduğunu söyledik. Aynı zamanda bu büyük boy kozmetikler tatil valizinde çok yer kaplayabilir. Bu nedenle tatile çıkmadan önce fondöten, aydınlatıcı, nemlendirici ve makyaj temizleme suyu gibi ürünlerini seyahat boy şişelere bölüştürmeni öneririz. Böylece hem çantanda yer kaplamamış olurlar hem de uçağa binerken bir sorunla karşılaşmamış olursun.

Cilt ve saç için bakım kitleri de tatil valizlerimizin vazgeçilmezi oluyor. Kozmetik eşyalarını uçakta yanına almak için bu ürünlerin seyahat boylarını da satın alabilirsin. En sevdiğin makyaj malzemelerinin daha minik boylarını alarak seyahatini daha konforlu ve pratik bir hale getirmen mümkün. 


Havayolu şirketleri uçağa ne almıyorlar, hangi eşyalar el bagajında taşınabiliyor gibi işine yarayacak bilgileri listelediğimiz yazımız buraya kadardı. Eğer bavulunu hazırlamak için biraz ilhama ihtiyaç duyuyorsan Seyahat Boyu Güzellik: Makyaj Çantanı Tatile Hazırla yazımıza da göz atabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler