loader

Ten makyajı dosyası: Hangi pudra hangi cilt için?

Favoriye Ekle

Cilt tipine göre pudra seçimi hakkında bilmen gereken her şey bu yazımızda!

Makyaj, kesinlikle bir sanat. Birbirinden farklı bir sürü ürün, araç ve tekniklerle kolayca uygulanabilen bir sanat. Çok çeşitli ürünler şöyle dursun, bir de makyaj çantamızın demirbaşları var. Pudra da bu demirbaşların başında geliyor. 

Cilt tipine göre pudra seçimi kusursuz makyaj görünümün en önemli adımlarından biridir. Yağlı ciltler için pudra, karma ciltler için pudra gibi farklı pudra çeşitleri ten görünümünde büyük değişiklikler yaratabilir. Peki, doğru pudra nasıl seçilir? Cilt tipini analiz ederek sana en uygun pudrayı bulmaya çalışıyoruz.

Cilde Uygun Pudra Çeşitleri Nelerdir?

Cilde Uygun Pudra Çeşitleri Nelerdir?

Transparan/ Sıkıştırılmış pudralar: Bu pudralar yağı ve parlaklığı kontrol etme işlevi görüyorlar. Bu yüzden yağlı ciltler için transparan pudra en ideal pudra tipidir. Renksiz yapılarıyla mat bir görünüm sunan yağlı ciltler için transparan pudralar, anında daha bakımlı bir görünüm için günlük makyaj tazeleme rutinine dahil edebilirsin.

Transparan pudra nereye sürülür? Göz altına, dudak kenarlarına, kontür makyajının üzerine ve dudak üzerine transparan pudra sürülebilir.

Toz Pudralar: Toz pudralar hafif ve ipeksi yapısıyla sürüldüğü ciltlere anında yumuşacık bir etki sağlıyor. Bu ürünler pudra fırçasıyla en iyi şekilde uygulanabiliyor. Transparan pudralara göre daha fazla örtücülüğe sahip olan toz pudralar, cildi aydınlatmak ve göz kapaklarındaki kat izini yumuşatmak için kullanılıyor. Bu ürün karma ciltler için ideal. Ayrıca sabitleyici pudra amacıyla toz pudra kullanabilirsin.

Sabitleyici pudra nedir? Makyajın daha doğal, mat ve uzun süre kalıcı olmasını sağlayan pudralardır.

Fondöten işlevi gören pudralar: Bu tarzdaki pudralar, pudralar arasında en fazla kapatıcılığa sahip olan ürünler. Bu pudraları, kapatıcılık tercihine göre ıslak ya da kuru şekilde kullanabilirsin. Kuru şekilde uygulandıkları zaman orta kapatıcılık, ıslak olarak uygulandığında ise tam kapatıcılık sağlarlar. Bazı fondöten-pudralarda güneş koruma faktörü bile var. Cildin hassas ve kuruysa kapatıcılığı yüksek pudra senin için ideal.

Cilt Tipine Göre Pudra Nasıl Seçilir?

Cilt Tipine Göre Pudra Nasıl Seçilir?

Cilt pudrası çeşitlerinden de anladığın üzere farklı pudra formları, farklı cilt tiplerine göre tasarlanmıştır. Cilt tipine göre sana en iyi gelecek pudrayı seçebilirsin. Cilde uygun pudra seçimi için ilk olarak cilt tipini analiz et.

Cildin yağlıysa: Yağlı ciltler için matlaştırıcı pudralar tercih ediliyor. Yağlı cilt pudra önerisi isteyenler için NYX Professional Makeup Can't Stop Won't Stop Matlaştırıcı Pudra'yı tavsiye ederiz. Cilt dokusuna ve tonuna kusursuz bir şekilde uyum sağlayan bu matlaştırıcı pudra, pirinç nişastası içeren formülü ile parlamayı kontrol altına alıyor, gözenek görünümünün gizlenmesine yardımcı oluyor.

Pudra yüze nasıl uygulanır? Pudra uygulalamak çok basit. Cilt matlaştırıcı pudra etkisi için, pudra süngerini cildine tampon hareketlerle uygulamalısın. Daha eşit bir görünüm için pudrayı tüm cildine yaymanı öneririz.

Cildin normalse: Normal cilt olanlar için kompakt pudraları kullanabilirler. Hem fondöten hem de pudra görevi gören pudralar normal cilt ile mükemmel uyum sağlıyorlar. Peki, kompakt pudra nedir? Sıkıştırılmış pudralar daha yoğun bir etkiye sahiptir. Normal cilt tipi ile kusursuz bir şekilde bütünleşir ve kapatıcılık sağlar. Kompakt pudraları normal, karma cilde sahip olanlar fondöten gibi tek başına da kullanabilirler.

Kapatıcılığı yüksek pudra önerisi arıyorsan sana en iyi kapatan pudralardan olan L'Oréal Paris Infaillible 24h Fresh Wear Pudra Fondöten öneririz. İçinde aynası ve uygulama süngeri bulunan bu pudrayı uygulamak çok pratik. Karma ciltler için pudrayı cildin her bölgesine eşit yayabilirsin. 24 saate kadar kalıcı, suya ve terlemeye dayanıklı olan bu pudra sayesinde porselen ten görünümünü elde edebileceksin.

Cildin kuruysa: Kuru ve hassas ciltler için pudra seçmek zor olabiliyor. Aydınlatıcı pudraları cildinin yüksek bölgelerine uygulayarak daha fresh ve canlı görünebilirsin. L'Oréal Paris Iconic Glow Aydınlatıcı Pudra-highligter kuru ciltler için ideal! Oldukça doğal bir bitiş sağlayan bu aydınlatıcı pudra, cildindeki kuru ve mat görünümü siliyor. Yerine daha canlı, enerjik ve fresh bir hava kazandırıyor.

Pudra Rengi Neye Göre Seçilir?

Pudra Rengi Neye Göre Seçilir?

Pudra rengi seçiminden önce 'pudra ne işe yarar?' sorusunu cevaplayalım. Pudra, cilt kusurlarını örtmeye ve cildi daha kusursuz göstermeye yardımcı olur. Tıpkı fondötenler gibi pudralar cildi daha mat veya aydınlık gösterebilir. Kullandığın pudra çeşidine göre makyajına farklı görünümler kazandırabilirsin.

Pudra rengi seçerken ilk olarak cildinin sıcak veya soğuk alt tonlu olup olmadığını kontrol etmelisin. Cilt alt tonuna ve cilt rengine uygun olarak pudranı seçmeni öneririz. Pudra alırken mutlaka boyun bölgesinde deneme yapmalısın. Gün ışığında yapılan pudra testleri daha güvenilir sonuçlar yaratacaktır.

Pudra ne için kullanılır? Cilt kusurlarını gizlemek, cildi matlaştırmak, fondötenin örtücülüğünü arttırmak ve makyaj sabitlemek için pudra kullanılabilir.

Yağlı cilt için hangi pudra kullanılır?

Yağlı cilt için hangi pudra kullanılır?

Yağlı ciltler için pudra seçimi yaparken transparan pudraları seçebilirsin. Yağlı ciltler için pudra, cildi yağlandırmadan daha mat göstermeli ve cilt kusurlarını gizlemelidir. Yağlı ciltler için pudra önerileri isteyenlere L'Oréal Paris Infaillible Magic Loose Powder Transparan Toz Pudra öneririz. Makyaj sabitleyici toz pudra, yağlı cilde pudra önerisi isteyenlerin favorilerindendir. Cildi matlaştırır ve pürüzsüzleştirir. Cilt kusurlarına karşı güçlü bir kapatıcı etki gösterir.

Transparan pudra nedir? Transparan pudra makyajın sabitlenmesi için kullanılır. Transparan pudra, ten makyajına doğal matlık kazandırır ve makyajın kalıcılığını arttırır. Transparan pudra genellikle yüze yoğun olarak uygulanır. Ten makyajı tarafından yeterince emildiğinde üflenerek yüzden temizlenir.

Yağlı ciltler pudra kullanmalı mı?

Yağlı ciltler için transparan pudra kullanımı kesinlikle tavsiye ediliyor. Yağlı ciltlerde pudra ararken sivilce yapmayan pudralara yönelmelisin. Pudra kullanmak makyaj kalıcılığını uzatıyor ve makyajı daha pürüzsüz gösteriyor. Yanlış pudra seçimi cildi daha yağlandırıyor olabilir. Bu aşamada mutlaka pudranı toz veya transparan pudralarla değiştirmeni öneririz. Fondöten görevi de gören pudralar, yağlı ciltler için kapatıcı etkisi yaratarak porselen ten makyajına kusursuz baz oluşturuyor.

Yağlı ciltler için fondöten mi pudra mı?

Yağlı ciltler için fondöten mi pudra mı?

Yağlı cilt için pudra seçerken, fondöten etkisi gösteren kapatıcı özellikli pudralara yönelmelisin. Yağlı ciltler için vücut pudraları kullanmak da bacak, kol ve dekoltre bölgesini pürüzsüz göstermene yardımcı olur. Özellikle nişan, düğün veya doğumgünü gibi organizasyonlarda vücut pudralarını kullanmayı unutmamalısın.

Yağlı ciltlerin merak ettiği bir diğer konu ise pudra nereye sürülür? Pudra, yüze veya vücuda uygulanabilir. Pudrayı dilersen yüzünde yağlanma olan T bölgesine sürebilir veya tüm cildine eşit bir şekilde yayabilirsin. Yağlı cilt için pudra kullananlar, renk eşitlemede ve makyaj sabitlemede de bu makyaj malzemelerini tercih ediyorlar. Özellikle göz altı, dudak kenarları ve burun kenarları gibi fondötenin çizgilere dolduğu bölgelerde mutlaka transparan pudra kullanılmasını öneriyoruz.

Karma ciltler için hangi pudra kullanılır?

Karma ciltler her pudrayı kullanabilirler. Karma ciltler için pudra seçerken orta kapatıcılık ve doğal görünüm özelliklerini ön plana çıkarmalısın. L'Oréal Paris True Match pudra en çok tercih edilen cilt pudralarından biridir. Fondöten sabitleyici pudra olma özelliği olan True Match pudra, karma ciltteki renk eşitsizliklerini azaltır ve cildi daha pürüzsüz gösterir. Loreal pudrayı tek başına kullanarak da cildinde doğal bir görünüm sağlayabilirsin. Nemli ten makyajlarını seviyorsan ıslak pudra süngeri ile uygulamanı öneririz.

Kuru Ciltliler Pudra Kullanmalı mı?

Kuru Ciltliler Pudra Kullanmalı mı?

Evet, kuru ciltler de sabitleyici pudra veya kapatıcı pudra gibi makyaj malzemeleri kullanabilirler. Bu aşamada önemli olan kuru cilde uygun pudra seçmektir. Cildi aydınlık gösteren, nem kazandıran ve çizgilere dolmayan pudralar kullanmalısın. Pudra uygulamadan önce cildini nemlendirmeyi ve makyaj bazı sürmeyi de unutmamalısın.

Pudra yüze nasıl uygulanır? Pudra cilde makyaj süngeri veya fırçası ile uygulanabilir. Eğer daha geniş bir alana pudra sürmek istiyorsan geniş pudra fırçalarını kullanmanı öneririz. Lokal uygulamalar için de sünger kullanmak daha pratik olacaktır. Pudrayı her zaman tampon hareketlerle pat pat şeklinde uygulamalısın. Pudrayı yayarak uygulamak, alttaki ten makyajının bozulmasına yol açabilri.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler