loader

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Favoriye Ekle

Eve tırnak bakımı nasıl yapılır? Doğal tırnak bakımı hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Tırnak bakımı, şehirli ve modern kadının en önem verdiği konuların başında geliyor. Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir! Sen de böyle düşünüyor ancak istediğin gibi bakımlı tırnaklara sahip olamıyorsan, önerilerimizden yardım alabilirsin. 'Tırnak bakımı nasıl yapılır?' sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor. Eve tırnak için bakım tüyolarını merak ediyorsan yazının devamına bekleniyorsun. 

Sağlıklı tırnaklar için dikkat etmen gerekenler:

Sağlıklı tırnaklar için dikkat etmen gerekenler:

1. Tırnak kırılmalarının önüne geç

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısın. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözebilir. Tırnak kırılması neden olur öürendikten sonra, uygun bakımları uygulayabilirsin.

Kolonya ve dezenfektan gibi alkol içeren sıvılar da tırnaklarına zarar verebilir. Tırnaklarına çok fazla temas etmeyecek şekilde uygulamaya dikkat edebilirsin. 

2. Doğru törpülemenin önemi

Tırnaklarını çok sert bir şekilde törpülediğinde de tırnakların zarar görebilir. Bunun için cam veya kağıt törpüleri tercih edebilir, törpülerken daha nazik ve yumuşak haraketler yapabilirsin. Tırnak uzatma yöntemleri ile tırnaklarının nasıl daha uzun olacağını öğrenebilirsin.

3. Tırnaklarını temiz tut

Sağlıklı ve bakımlı tırnakların en önemli adımı, temiz tutmaktan geçiyor. Düzenli bir şekilde tırnak fırçaları ile temizlediğinde, ellerinin çok daha bakımlı olduğunu göreceksin.

4. Ojelerini temizlerken dikkat et

Tırnaklarına yoğun miktarda aseton uygulamak tırnaklarına zarar verebilir. Bunun için doğru miktarda asetonu pamuğa dökmelisin. Ayrıca ojeleri tırnaklarından kazımak da tırnak sağlığını iyi etkilemeyecektir.

5. Base coat ve Top coat uygula

Oje sürmeden önce oje bazı uygulayarak tırnaklarının daha güçlü olmasını sağlayabilirsin. Özellikle besleyici içerikler içeren base coat ojeler tırnaklarını güçlendirecek ve kırılmaların önüne geçecektir.

6. Tırnak bakımında doğal malzemelerden yararlan

Evde doğal tırnak bakımı yaparken, elinin altında bulunan bazı malzemelerden yararlanabilirsin. Örneğin manikür suyuna birkaç damla limon damlatarak tırnak sararmalarının önüne geçebilirsin. Ayrıca zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve badem yağı ile tırnaklarına bakım yapabilirsin.

7. Ev işleri yaparken eldiven kullan

Bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken, ellerini kimyasallardan korumak için eldiven takmayı unutmamalısın. Böylece hem tırnak etlerini hem de tırnaklarını sert kimyasallardan korumuş olacaksın.

8. Ellerini düzenli olarak nemlendir

Ellerinin ve tırnaklarının bakımlı görünmesini istiyorsan, düzenli olarak nemlendirmelisin. Doğru el kremini seçerek hem sağlıklı tırnaklara hem de bakımlı ellere sahip olabilirsin. Bazı el kremleri aynı zamanda tırnak bakım kremi görevi de görüyor. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksın.

Evde tırnak güçlendirme yöntemlerini keşfetmek için bu içeriğimize de göz atabilirsin.

Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Evde tırnak bakımı nasıl yapılır?

1. Doğal tırnak bakımı önerileri

Tırnak bakımına başlamadan önce eğer tırnağında oje varsa temizlemelisin. Daha sonra aşağıdaki evde doğal tırnak bakımı tarifini uygulayabilirsin:

  • Bir kap ılık su
  • 2-3 damla limon suyu
  • 1 çay kaşığı zeytin yağı veya badem yağı
  • E vitamini

Bu karışım içerisinde ellerini 10 dakika kadar beklettiğinde hem tırnak etlerin yumuşamış olacak, hem de tırnakların beslenerek güçlenecek. Aynı zamanda limon suyu, tırnak sararmalarını azaltacak. Bu tarifle birlikte tırnak bakım yağı da kullanabilirsin.

2. Tırnaklarını törpüle

Evde tırnak bakımı yaparken, tırnaklarını dikkatli törpülemelisin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kağıt ve cam törpüleri tercih ederek tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsin. Tırnak şekilleri arasından sana uygun olanı seçtikten ve törpüledikten sonra tırnak eti bakımına geçebilirsin.

3. Tırnak eti bakımı

Tırnak etlerin iyice yumuşadıktan sonra, etleri kesmek yerine manikür çubuklarıyla tırnaklarını itebilirsin. Böylece düzenli kesmen gerekmeyecek ve tırnakların daha sağlıklı görünecek. Bunun için tırnak bakım setlerinin içinden çıkan ahşap çubukları kullanabilirsin.

4. Peeling uygula

Tırnak etlerindeki ölü derilerden kurtulmak için tırnak peelinglerini kullanabilirsin. Böylece fazla ölü deriler temizlenmiş olacak ve tırnakların kusursuz görünecek.

5. Oje bazı uygula

Tırnak bakımını tamamladıktan sonra, tırnaklarının daha sağlıklı görünmesi için oje bazı uygulamayı unutma. Tırnak sertleştirici bu baz ojeler, aynı zamanda ojenin tırnağına zarar vermesini de engelleyecek.

6. Ojeni uygula

Baz oje adımından sonra seçtiğin ojeyi uygulayabilirsin. Ojeni 2 kat uygulayarak en iyi renk sonucunu elde edebilirsin. Eğer nail art yapmak istersen, evde kolay nail art önerilerimize göz atabilirsin.

Oje bazı ve top coat önerisi

Ojeden önce tırnak bazı, ojeden sonra top coat oje kullan

Tırnaklarının her daim bakımlı olması için top coat ve base coat uygulamak son derece önemli. Favori tırnak bazlarımızdan başında gelen Maybelline Super Stay Güçlendirici Tırnak ve Oje Bazı, tırnakları güçlendiren formülüyle gerçekten de fark yarıyor. Özellikle yumuşak tırnakları sertleştirme ve tırnakları güçlendirme özelliğiyle tırnaklarımızın çok daha uzun süre, daha sağlıklı görünmelerini sağlıyor. En iyi tırnak güçlendiricilerden biri olduğu için tırnakları sertleştirdiği için de kırılmadan uzuyorlar.

Maybelline Super Stay Quick Dry Top Coat oje ise, hem ojenin bozulmadan çok daha hızlı kurumasını sağlıyor hem de tırnaklara harika bir parlaklık veriyor. Bu top coat'u uyguladığımızda ojelerimizin kalıcılığı 7 güne kadar uzuyor. Uçlardan çıkmalar olmuyor ve ojenin üstünde meydana gelen minik çizgilerin önüne geçiyor.

Maybelline ojeler hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler

/**//**/