loader

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Favoriye Ekle

Tırnak bakımı, şehirli kadının en önem verdiği konuların başında geliyor. Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir! Sen de böyle düşünüyor ancak istediğin tırnaklara sahip olamıyorsan, önerilerimizden yardım alabilirsin. 'Tırnak bakımı nasıl yapılır?' sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor. Tırnak için bakım tüyolarını merak ediyorsan yazının devamına bekleniyorsun. 

Sağlıklı tırnaklar için:

Tırnaklarına iyi bak

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_1

Photo by Element5 Digital from Pexels

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısın. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer. Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıkların varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Örneğin, ellerini çok beğendiğin bir ünlünün fotoğrafını her gün göreceğin bir yere asabilirsin. Acı oje gibi ürünlerin de faydası olabilir.

Manikür ile yapılan tırnak şekillerini öğrendin mi?

Tırnaklarını doğru törpüle

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_2

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

Tırnaklarını törpüleme şeklin de, tırnak sağlığın için önemli bir konudur. Evde manikür yaparken tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın. 

Ojelerini düzenli temizle

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_3

Photo by Valeria Boltneva from Pexels

Ojelerini iki-üç günde bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın. Tırnaklarını temizlerken kullandığın ürüne de dikkat etmelisin. Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnakların için yıpratıcı olabilir. Tırnağının incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir. Bu etkileri engellemek için ojelerini temizledikten sonra mutlaka ellerini sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısın.

Tırnak etlerini kesme

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_4

Photo by Kristina Paukshtite from Pexels

En yaygın hatalarından biri de tırnak etlerini (kütikülleri) kesmek. Kütiküllerini kestiğinde, daha fazla kalınlaşırlar ve daha çabuk büyürler. Bu nedenle bir miktar sıcak suyun içerisine bebek yağı damlatıp etlerinin yumuşamasını sağla ve tahta bir itme çubuğu ile etlerini içe doğru it. Ayrıca aklına geldikçe el kremi kullanmayı da ihmal etme.

Baz kat oje uygula

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_5

Photo by Kris Atomic on Unsplash

Ojelerinin altına mutlaka base coat, yani şeffaf oje uygula. Bu sayede ojelerin kalıntı bırakmadan silinecektir. Bu da tırnaklarının daha fazla hava almasını sağlar.  Oje öncesinde baz kat uygulamadığında tırnağın ojenin içerisindeki renk pigmentlerini emer ve tırnak yüzeyinde bozulmalar oluşur.

Tırnaklarının çabuk uzaması için

Suya yakın ol

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_6

Photo by Plush Design Studio from Pexels

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsan suya limon suyu eklemeli, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarına masaj yapmalısın. Tırnak uzatma için badem yağı ve zeytinyağı gibi yağların faydası çoktur.

Evde bakım seansı düzenle

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_7

Photo by Designecologist from Pexels

Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendine bakım seansları düzenleyebilirsin. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarını ovabilirsin. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır. Sağlıklı tırnak uzatma için biraz zamana ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın.

Doğru el kremini seç

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_8

Photo by Godisable Jacob from Pexels

Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz. El kremini mutlaka çantana da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısın. 

Tırnak bakımında sirke kullan

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_9

Photo by Flora Westbrook from Pexels

Sirke, içeriğindeki yararlı asitlerle tırnaklarının hızlı uzamasına yardımcı olacak bir diğer doğal ürün. Tırnaklarına tuz ve sirke karışımıyla günlük olarak masaj yaparsan kısa sürede faydasını görebilirsin.

E vitamini kullan

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu_10

Photo by Nikita Khandelwal from Pexels

E vitamini, tırnağın uzamasında son derece etkilidir. Eczanelerde kapsül şeklinde bulabileceğin bu vitamini, kreminle karıştırıp tırnaklarına günlük masaj yapabilirsin. Kısa sürede güçlü tırnaklara sahip olacağını söyleyebiliriz!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön