loader

Tırnak Bakımı: Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Favoriye Ekle

Tırnak bakımı, şehirli kadının en önem verdiği konuların başında geliyor. Çünkü güzel ellerin ilk adımı olan güçlü ve sağlıklı tırnaklar, bütün havayı bir anda değiştirebilir! Sen de böyle düşünüyor ancak istediğin tırnaklara sahip olamıyorsan, önerilerimizden yardım alabilirsin. 'Tırnak bakımı nasıl yapılır?' sorusu bize en çok gelen soruların başında geliyor. Tırnak için bakım tüyolarını merak ediyorsan yazının devamına bekleniyorsun. 

Sağlıklı tırnaklar için:

Tırnaklarına iyi bak

tırnak serumu

Tırnakların çabuk kırılıyorsa, öncelikle bunu bir sağlık sorunu olarak ele almalısın. Kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sorunu kısa sürede çözer. Bununla birlikte; eğer tırnak yeme, kemirme gibi alışkanlıkların varsa bunu önleyebilmek için kendini psikolojik olarak motive etmelisin. Ayrıca tırnak güçlendirici serumlar ve tırnak/el kremleri de tırnaklarının çok daha sağlıklı görünmelerini sağlayacaktır.

Manikür ile yapılan tırnak şekillerini öğrenmek için bu makalemize göz atabilirsin.


Tırnaklarını doğru törpüle

Tırnaklarını doğru törpüle

Tırnaklarını törpüleme şeklin de, tırnak sağlığın için önemli bir konudur. Evde manikür yaparken tırnaklarını küt kesip küt olarak şekil veriyorsan, takılma olasılığı daha fazla olduğu için daha kolay kırılacaklardır. Bu yüzden küt kesmeyi tercih ediyorsan, sivri köşeleri mutlaka hafifçe yuvarlamalısın. Bunun yanında, törpü seçimi de son derece önemli. Sert ve metal törpüler, tırnaklarının daha kolay kırılmasına neden olabilir. Özellikle tırnakların yumuşaksa, kağıt veya cam törpüleri tercih edebilirsin.

Ojelerini düzenli temizle

1216636451

Ojelerini en fazla haftada bir silmeli, yenileme öncesinde bir-iki gün bekleyerek tırnaklarının nefes almasını sağlamalısın. Tırnaklarını temizlerken kullandığın ürüne de dikkat etmelisin. Oje temizleyicin aseton içerse de içermese de tırnakların için yıpratıcı olabilir. Tırnağının incelmesine ve kağıt gibi soyulmalara neden olabilir. Bu etkileri engellemek için ojelerini temizledikten sonra mutlaka ellerini sabunlayarak yıkamalı, ardından da el kremi kullanmalısın.

Tırnak etlerini kesme

Tırnak etlerini kesme

En yaygın hatalarından biri de tırnak etlerini (kütikülleri) kesmek. Kütiküllerini kestiğinde, daha fazla kalınlaşırlar ve daha çabuk büyürler. Bu nedenle bir miktar sıcak suyun içerisine bebek yağı damlatıp etlerinin yumuşamasını sağla ve tırnak eti itme çubuğu ile etlerini içe doğru it. Ayrıca aklına geldikçe el kremi kullanmayı da ihmal etme.

Baz kat oje uygula

Baz kat oje uygula

Ojelerinin altına mutlaka base coat, yani şeffaf oje uygula. Bu sayede ojelerin kalıntı bırakmadan silinecektir. Bu da tırnaklarının daha fazla hava almasını sağlar.  Oje öncesinde baz kat uygulamadığında tırnağın ojenin içerisindeki renk pigmentlerini emer ve tırnak yüzeyinde bozulmalar oluşur.

Favori tırnak bazlarımızdan başında gelen Maybelline Super Stay Güçlendirici Tırnak ve Oje Bazı, tırnakları güçlendiren formülüyle gerçekten de fark yarıyor. Özellikle yumuşak tırnakları sertleştirme ve tırnakları güçlendirme özelliğiyle tırnaklarımızın çok daha uzun süre, daha sağlıklı görünmelerini sağlıyor. Tırnakları sertleştirdiği için de kırılmadan uzuyorlar.

Tırnaklarının çabuk uzaması için

Suya yakın ol

Suya yakın ol

Yazları daha hızlı uzayan tırnaklarından da anlayabileceğin gibi, hızlı tırnak uzaması için en bilinen taktik; su ile temastır. Gün boyunca ne kadar çok suya değerlerse, o kadar çabuk uzarlar. Ancak fazla temas da, tırnağın incelip kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden, eğer bulaşık yıkıyorsan suya limon suyu ekleyebilir, sonrasında ise etkili nemlendiricilerle tırnaklarına masaj yapmalısın.

Eğer ellerin sık sık sudaysa, kolay çıkmayan ve kalıcı ojeleri tercih edebilirsin. Maybelline Super Stay Ojeler, 7 güne kadar kalıcılar ve tırnaklara jel parlaklığı veriyorlar. Bu ojelerle birlikte Maybelline Super Stay Quick Dry Top Coat ojeyi uyguladığında, ellerin ne kadar suya girerse girsin, bozulmadıklarını göreceksin.

Evde tırnak bakımı yap

Evde tırnak bakımı yap

Hızlı uzayan tırnaklar için, evde kendine bakım seansları düzenleyebilirsin. Örneğin; limon ve yağ karışımı ile tırnaklarını ovabilirsin. Limonun iç kabuğuna zeytinyağı döktükten sonra, hafifçe bastırarak masaj yapmak hızlı uzamayı sağlayacaktır. Sağlıklı tırnak uzatma için biraz zamana ihtiyacın olduğunu da unutmamalısın.

Doğru el kremini seç

Doğru el kremini seç

Kullandığın el kremlerinin de, tırnaklar üzerinde büyük etkisi vardır. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ya da limon bulunan kremlere ağırlık vermeni öneririz. El kremini mutlaka çantana da koymalı, her ihtiyaç anında kullanmalısın. El kremi sürdüğünde, artan miktarı tırnak etlerine masaj yaparak yedirirsen, tırnak etlerine de bakım yapmış olacaksın.

Ojeden önce tırnak bazı, ojeden sonra top coat oje kullan

Ojeden önce tırnak bazı, ojeden sonra top coat oje kullan

Oje uygulamadan önce tırnak bazı uygulamak, son adımda da kalıcılık artıran ve hızlı kurumasını sağlayan top coat ojeler kullanmak tırnaklarının gücünü korumasına yardımcı olacaktır. Böylece tırnakların yıpranmalara karşı daha dirençli olur, kolay kolay kırılmaz ve asetondan daha az etkilenir.

Maybelline ojeler hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

E vitamini kullan

E vitamini kullan

E vitamini, tırnağın uzamasında son derece etkilidir. Eczanelerde kapsül şeklinde bulabileceğin bu vitamini, kreminle karıştırıp tırnaklarına günlük masaj yapabilirsin. Kısa sürede güçlü tırnaklara sahip olacağını söyleyebiliriz!

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön