loader

Tırnak Kırılması Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Favoriye Ekle

Bir çoğumuzun canını sıkan tırnak kırılması neden olur ve nasıl önlenir anlatıyoruz.

Tırnak kırılması hem acı verici hem de görüntü olarak can sıkıcı olabilir. Peki tırnak kırılması neden olur? Tırnak kırılmasının nedenleri hem dış etkenler olabileceği gibi bazı vitamin eksikliklerinin de göstergesi olabilir.

Bu yazımızda “Tırnak kırılması neden olur?” sorusunu yanıtlarken, tırnak kırılmasını engellemek için bilmen gerekenleri bir araya getirdik.

Tırnak Neden Kırılır?

Tırnak Neden Kırılır?

Tırnak kırılmasının belli başlı sebepleri vardır. Tırnak kırılması acı verebileceği gibi, kırılan tırnağı onarmak da zor olabilir. Tüm bunların önüne geçmek için tırnak kırılmasının sebeplerine bakabiliriz:

  • Vitamin eksikliği
  • Tiroid, dolaşım bozuklukları gibi kronik hastalıklar
  • Sedef ve tırnak mantarı gibi hastalıklar
  • Tırnaklara alınan çarpma gibi darbeler
  • Temizlik sırasında tırnakların kimyasallara maruz kalması
  • Kuru cilt ve nemsizlik
  • Az su içme
  • Sürekli oje kullanma
  • Aşırı soğuğa ve sıcağa temas

gibi faktörler tırnağın kırılmasına neden olabilir.

Tırnak Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinin İşaretidir?

Bilindiği gibi vitamin eksiklikleri, tırnak kırılma nedenleri arasında en ön plana çıkan sebep olabilir. Tırnakların ve saçların sağlıklı olmasını sağlayan biotin, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinko gibi vitaminler vücutta yeteri kadar bulunmadığında tırnaklar kırılabilir. Vitamin eksikliğini gidermek ve takviye besin almak için doktoruna danışmanı öneririz.

Tırnak Kırılmasını Önleme Yöntemleri

Tırnak Kırılmasını Önleme Yöntemleri

Peki tırnak kırılması nasıl önlenebilir? Kronik rahatsızlıklar ve vitamin eksikliği durumlarını elediğimizde, günlük hayatında değiştireceğin bazı alışkanlıklar sayesinde tırnak kırılmalarının önüne geçebilirsin. İşte tırnak kırılmasını önleme yöntemleri:

Temizlik yaparken eldiven giymek

Deterjan gibi kimyasal içeren temizlik maddeleri, tırnaklara temas ettiğinde yumuşamalarına ve güçsüzleşmelerine neden olabilir. Bu yüzden temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken eldiven giyerek tırnaklarını koruyabilirsin.

Tırnakları nazikçe törpülemek

Tırnaklarını sert bir şekilde törpülediğinde, tırnakların zarar görerek zayıflayabilir. Bunun önüne geçmek için kağıt veya cam törpüleri tercih edebilir, nazikçe törpülemeye özen gösterebilirsin.

Tırnakları nemlendirmek

Kuru cilt ve tırnaklar zamanla zayıflayabilir. Bu yüzden ellerine krem sürerken, kremi tırnak etlerine ve tırnaklarına da uygulayarak nemlendirebilirsin.

Aseton kullanımını azaltmak

Eğer çok oje kullanıyor ve değiştiriyorsan, sık sık aseton kullanmak da tırnaklarının zayıflamasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için E vitamini içeren asetonları tercih ederek tırnaklarına bakım yapabilir veya aseton içermeyen oje temizleyicileri tercih edebilirsin.

Ağır yükleri kaldırmamak, tırnakları zorlamamak

Tırnak kırılmalarının en önemli sebepleri tırnakların dışarıdan darbe almalarıdır. Tırnaklarını zorlamamak, bir şeyleri kazımamak ve ağır kaldırırken dikkat etmek, tırnak kırılmalarının önüne geçebilir.

Düzenli ve sağlıklı beslenmek

Tırnak kırılmalarının vitamin eksikliğinden de kaynaklanabildiğini söylemiştik. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, vitaminleri besin yoluyla almanı ve vücudunun güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengin bir şekilde beslendiğinde tırnaklarının ve saçlarının daha sağlıklı olduğunu göreceksin.

Tırnak koruycu oje kullanmak

Oje sürmeden önce tırnak koruyucu baz ojeler kullanarak tırnaklarının daha güçlü olmasını sağlayabilirsin.

Tırnak kırılmasını önlemek için doğal yöntemler

Tırnak kırılmasını önlemek için doğal yöntemler

1. Zeytinyağı ile tırnak bakımı

Zeytinyağını bir pamuğa dökerek haftada birkaç kez masaj yapabilirsin. Böylece tırnaklarının ve tırnak etlerinin nemlendiğini ve güçlendiğini fark edeceksin.

2. Çay ağacı yağı ile tırnak bakımı

Çay ağacı yağı, antiseptik özelliği sayesinde tırnak mantarını önlemede son derece etkili. Tırnak mantarının önüne geçmek için çay ağacı yağı ve E vitaminini karıştırarak tırnaklarına masaj yapabilirsin. Daha sonra ellerini durulamayı unutmamalısın.

3. E vitamini ile tırnak bakımı

E vitamini cildi nemlendirmek için çok sık kullanılan bir içeriktir. Saça E vitamini ile maske yapılabildiği gibi, tırnak bakımında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya avokado yağı ile karıştırılarak masaj yapıldığında tırnakların nemlenmesini ve güçlenmesini sağlayacaktır.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler