loader

Tırnaklar 101: Evde pedikür nasıl yapılır?

Favoriye Ekle

Plajda geçen uzun saatler, piknikler ve uzun geceler; yaz aynı zamanda baştan ayağa bedenini yaza hazırlanmamızı gerektiriyor sanki. Pedikür yapmaksa, ayaklarını kumsala ve açık ayakkabılara hazırlamanın en iyi yolu. Eğer bu fikri beğendiysen ama nasıl yapacağından emin değilsen, rehberimize bir göz at. Evde profesyonel manikür yapmayı da unutma!

Pedikür nedir?

pedikür nedir

 Pedikür, Latince 'ayak' anlamına gelen 'pedis' ve 'bakım' anlamına gelen 'cura' kelimelerinden meydana gelir. Pedikür, sadece tırnakları değil tüm ayağın bakımını kapsıyor. Kadın ve erkek pedikür ayak sağlığı için oldukça önemlidir.

Topuklardaki ölü derinin atılması, ayak nemlendirme, ayak tırnaklarının kısaltılması, şekillendirilmesi ve oje sürmeyle tamamlanan pedikür seansları çok keyifli geçiyor. Pedikür sonrası ayaklarının kusursuz görüntüsü seni cezbediyorsa düzenli olarak pedikür yapmalısın. Sadece yaz aylarında değil, yılın her mevsiminde ayak bakımına dikkat ederek bakımlı ayaklara sahip olabilirsin. Manikür pedikür işlerine meraklıysan evde pedikür yapmayı öğrenmelisin. Pedikür spa keyfini eve taşımak için aşağıdaki 'evde pedikür nasıl yapılır?' adımlarını takip etmen yeterli olacak.

Pedikür nasıl yapılır?

Pedikür nasıl yapılır?

1. Tırnakları kısalt: Pedikürün ilk adımı tırnakları kısaltmaktır. İstersen törpüyle veya tırnak makası kullanarak ayak tırnaklarını kısalt.

2. Tırnaklarını şekillendir: Pedikür yaparken tırnaklarına törpü yardımıyla şekil ver. Ayak tırnaklarına en çok oval ve düz tırnaklar yakışıyor. Tırnak kenarlarını törpülediğine emin ol yoksa tırnak batması sorunu yaşayabilirsin.

3. Katikülleri temizle: Kütiküller, tırnağın ve parmağın birleştiği tırnak plağını çevreleyen kuru deriye verilen isimdir. Ayak tırnağındaki katikülleri temizlemek için ayaklarını pedikür leğenine koymalısın. Ilık suyla hazırladığın pedikür leğeninde ayaklarını 10 dakika beklet.

4. Peeling yap: Ayaklarını ölü deriden arındırmak için peeling yapmalısın. Manikür pedikür peeling yapmak için fırça veya eldiven kullanabilirsin. Topuklarını ovalayarak ölü deriden arındır.

5. Nemlendir: Ayaklarını ılık suya koyarak nemlendir. Pedikür leğenin içine sevdiğin aromatik yağlardan ekleyerek ayak pedikürün daha keyifli geçmesini sağlayabilirsin.

6. Oje sür: Pedikür yapımının son adımı oje sürmek. Ayak tırnaklarına dikkatlice ojeni uygula. Tırnaklarının birbirine bulaşmaması için parmak aralarına pamuk yerleştirebilirsin. Pedikür terliğini giyerek ojelerinin kurumasını bekle.

Pedikürün faydaları

pedikür faydaları

1. Enfeksiyonları önler

Cildinizi düzenli olarak nemlendirmezsen, ayaklarındaki kuru cilt, oluşabilecek çatlaklar nedeniyle enfeksiyona daha yatkındır. Ayrıca pedikür sırasında tırnakların kısalması, temizlenmesi ve kesilmesi tırnakların batık olmasına engel olur.

2. Sağlıklı kan dolaşımı sağlar

Manikür ve pedikür sırasında kollara ve ayaklara masaj yapılıyor. Bu minik masaj sağlıklı kan dolaşımını teşvik ediyor ve kas gerginliğini azaltıyor.

3. Ayak sağlığı

Düzenli pedikür ile tırnakların mantar ve diğer enfeksiyonlara yakalanma olasılığı azalır. Pedikürde peeling yapmak, ölü deri hücrelerini yok ediyor ve yeni hücre büyümesine destek oluyor. Böylece tırnakların ve ayakların daha sağlıklı görünür.

4. Sırt ağrısında azalma

Ayak tabanlarında oluşan nasırlara aşina olabilirsin. Oldukça sinir bozucu olan nasırlar vücut ağırlığının eşit dağılmasına engel olur ve sırt ağrısı yaşatabilir. Pedikür sırasında nasırlara peeling yapmak, ovmak ve arındırmak nasırlarını uzun vadede vücuttan uzaklaştırabilir.

5. Ayaklarını daha genç gösterir

Pedikür, ayaklara kan akışını hızlandırdığı için ayak derisinde sıkılaşma ve kaslarında güçlenme hissedebilirsin. Düzenli olarak peeling yaptıranların ayaklarının daha güzel göründüğüne eminiz, değil mi? Pedikür fiyatlarının bu kadar olmasına şaşırmıyoruz!

Evde pedikür nasıl yapılır?

1. Adım: Ayaklarını hazırla

ayaklarını hazırla

Eğer varsa ojeni silerek başka ve tırnaklarını kes. Kesme işleminden sonra törpüyle tırnaklarını yumuşat.

İpucu: Başparmak tırnağının yanlarını çok fazla kesmek, tırnağının yanlış uzamasına sebep olabilir. Bunun yerine onu olabildiğince düz kesmelisin.

2. Adım: Evde pedikür suyu hazırlama

evde pedikür suyu hazırlama

Ayaklarının sığacağı genişlikte bir kabı sıcak suyla doldur (eğer istersen rahatlatıcı yağlar ve banyo tuzu da ekleyebilirsin) ve ayaklarını tırnak etlerin yumuşayana kadar 10 ila 20 dakika suyun içinde beklet. Daha sonra ayaklarını sudan çıkar ve temiz bir havluyla kurula.

Evde pedikür suyu nasıl yapılır? Pedikür ayaklığına ılık su ve aromatik yağları ekle. Lavanta yağı, karbonat ve limon suyu ekleyerek ayaklarının derinlenmesine temizlenmesini sağlayabilirsin.

3. Adım: Tırnak etlerini temizle

3. Adım: Tırnak etlerini temizle

Ayakların hala yumuşakken, tırnak etlerine, tırnak eti yumuşatıcısı uygula. Bu esnada ayaklarına, ölü hücrelerden arındırmak için fırça veya ponza taşıyla peeling yap. Daha sonra ayaklarını durula ve tırnak etlerini her bir tırnağın için bir çubuk yardımıyla geriye doğru it. Ne sıklıkla pedikür yapmalısın testimizi çöz ve pedikür rutinini öğren!

4. Adım: Ayaklarına nemlendirici sür

4. Adım: Ayaklarına nemlendirici sür

Nemlendirirken ayaklarına masaj yapmayı da ihmal etme. Ve sıra en eğlenceli kısma geliyor.

5. Adım: Ojeni sür

ojeni sür

Ayakların artık tırnak bakımı ile oje uygulaması için hazır, sıra biraz renk katmaya geldi. Baz kat uygulamasıyla başlamayı unutma. Daha sonra seçtiğin rengi ( sarı, pastel pembe ve mavi bu sıra oldukça popüler) uygula. Ojen kuruduğunda, top-coat uygulayarak pedikürünün kalıcılığını sağla.

Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler