loader

Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur?

Favoriye Ekle

Tırnakta beyaz leke neden olur ve nasıl geçer? Bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!


Zaman zaman senin de tırnağında beyaz lekeler oluşuyor mu? Sebebi genellikle vitamin eksikliği olarak düşünülse de, tırnakta beyaz lekelerin birden fazla sebebi olabilir. Tırnak bakımın için sağlıklı ipuçlarını merak ediyorsan doğru yerdesin. Eğer sen de beyaz lekelerden şikayetçiysen bu yazımızı mutlaka okumalısın!

Tırnakta beyaz leke (Lökoniki) nedir?

Tırnakta beyaz leke (Lökoniki) nedir?

Tırnak üzerinde oluşan beyaz nokta ve çizgi halindeki lekelere tıp dilinde "Lökoniki" adı veriliyor. Tırnaktaki bu beyaz lekeler aslında çok yaygın görülen bir durum. Kimi kişilerde tırnakta beyaz lekeler ince birer çizgi halinde olabiliyorken, bazen de tüm tırnağa yayıldığı durumlar da görülebiliyor.

Tırnakta beyaz leke neden olur?

Tırnakta beyaz leke neden olur sorusunun yanıtı, halk arasında vitamin eksikliği olarak bilinse de bu tamamen doğru değildir. Lökoniki'nin yani tırnakta beyaz lekelerin birkaç farklı nedeni olabilir:

Tırnak yatağının zarar görmesi:

Tırnağı bir yere çarpmak veya tırnak yüzeyinin dış etkenlerden zarar görmesi, beyaz lekelerin ilk sırada gelen nedenlerinden biri. Özellikle tırnak dibine alınan darbeler beyaz lekelere neden olabilir.

Vitamin eksikliği:

Tırnaktaki beyaz lekeler hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor diye soracak olursan kalsiyum, çinko ve protein eksikliği ön plana çıkabilir. Eğer beyaz yatay çizgiler halindeyse sebebi vitamin eksikliği olabilir. Bunun için bir doktora danışabilir, beslenme düzenini değiştirebilir ve doktor önerisiyle vitamin takviyesi alabilirsin.

Alerjik reaksiyonlar:

Tırnaktaki beyaz lekelerin sebebi alerjik reaksiyonlar da olabilir. Sık kullanılan deterjanlar, sabunlar ve diğer kimyasal temizlik maddeleri tırnaklarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bunun dışında kullandığın ojeler ve aseton alerji yapabilir. Jel oje, akrilik ve takma tırnaklar da tırnağına zarar verebilir. Bu gibi durumlarda beyaz çizgiler ve noktalar tüm tırnakta görülebilir.

Tırnak mantarı:

El ve ayak tırnaklarında beyaz lekeler görüyorsan, bu tırnak mantarı nedeniyle de olabilir. Tırnaklarında sararma ve kalınlaşma da varsa, tırnak mantarı tedavisi için bir doktora danışman gerekebilir.

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler, sebep olan etmenler ortadan kaldırıldığında genellikle tırnak uzadıkça yok olur. Fakat uzun süre devam ediyorsa, bir doktora danışmanı öneririz.

Tırnakta beyaz leke olmaması için aşağıdaki adımlara dikkat edebilirsin:

- Kalsiyum, protein ve çinko içeren besinler tüketmek

- Alerjiye neden olabilecek oje ve aseton kullanımını azaltmak. Aseton içermeyen oje temizleyiciler kullanmak.

- Bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken tırnaklara deterjan değmemesi için eldiven kullanmak.

- Tırnağı darbelerden ve zorlayıcı durumlardan korumak.

- Tırnak mantarından korumak için özellikle ayakların uzun süre nemli veya ıslak kalmasını engellemek.

- Manikür yaparken kütikülleri derinden kesmemeye, tırnak dibinde zarar vermemeye dikkat etmek.

- Çok sık oje sürmek yerine, arada birkaç gün oke sürmeden tırnağın nefes almasını sağlamak.

- Tırnak için kullanılan bakım ürünlerinin son kullanma tarihlerinin geçmediğine emin olmak.

Editörün Önerisi: Evde manikür nasıl yapılır öğrenmek ve tırnaklarına en iyi şekilde bakmak için neler yapabileceğini bilmek istersen bu makalemize göz atabilirsin.


Yorumlar

0 Yorum

Yorum Yap

Peki sen ne düşünüyorsun?

Yorumlarda ismim görünsün

Başa Dön

İlgini çekebilecek makaleler